Poradniki

Sprawdzanie numeru IMEI na smatfonach z Androidem i iOS

Grzegorz Ułan
Sprawdzanie numeru IMEI na smatfonach z Androidem i iOS
6

Każdy smartfon, tablet czy inny mobilny sprzęt jest wyposażony w unikalny kod (IMEI), który działa podobnie jak numer seryjny. Z tego artykułu dowiesz się, jakie dane znajdują się w tym numerze, czy można go zmienić i w jaki sposób go sprawdzić.

Czemu służy sprawdzenie IMEI?

Smartfony i inne urządzenia mobilne stały się nieodłącznym elementem naszego życia. To powszechne, że przechowujemy na nich nasze osobiste dane. Ich utrata lub kradzież może jednak stanowić ogromne zagrożenie dla naszej prywatności i bezpieczeństwa.Właśnie dlatego stworzono system identyfikacji urządzeń mobilnych o nazwie IMEI (International Mobile Equipment Identity). Z tego artykułu dowiesz się, jakie dane znajdują się w tym unikalnym numerze, czy można go zmienić i w jaki sposób go sprawdzić.

Każdy smartfon, tablet czy inny mobilny sprzęt jest wyposażony w unikalny kod, który działa podobnie jak numer seryjny. IMEI jest przypisywany do danego urządzenia już w momencie produkcji i trudno go zmienić (a często wręcz nie wolno). Sprawdzenie numeru IMEI to proces, który umożliwia np. weryfikację statusu urządzenia. Istnieje wiele powodów, dla których warto skorzystać z tej usługi. Przede wszystkim, sprawdzenie IMEI pozwala stwierdzić, czy dany telefon nie jest przypadkiem kradziony. Jeśli IMEI urządzenia znajduje się na liście zgłoszeń kradzieży, oznacza to, że urządzenie nie powinno być kupowane ani sprzedawane. Dzięki sprawdzeniu IMEI można uniknąć więc nie tylko zakupu skradzionego telefonu, ale też konsekwencji prawnych z tym związanych.

Jak sprawdzić numer IMEI i co nam to daje?

Sprawdzenie numeru IMEI pozwala nam określić między innymi markę lub model telefonu. Można to zrobić np. na stronie IMEI.info. Informacje o smartfonie i "czarna lista" powiązana z numerami IMEI to nie wszystko. Są też zastosowania praktyczne. Dzięki numerowi IMEI możemy zablokować urządzenie w przypadku kradzieży. Odpowiednie zgłoszenie możecie przekazać do operatora sieci osobiście. Trzeba jednak pamiętać o dostarczeniu odpowiedniego zaświadczenia z policji.

Blokada IMEI u operatorów sieci

Sami operatorzy również korzystają z opcji blokady smartfonów po numerze IMEI. Dotyczy to na przykład urządzeń, które klienci zakupili u nich na raty, a które nagle przestali spłacać. Warto wiedzieć, że istnieją takie zabezpieczenia, szczególnie jeśli planujecie kupić smartfona z drugiej ręki. Jak sprawdzić, czy urządzenie jest wolne od zadłużeń? Wystarczy wejść na odpowiednią stronę przygotowaną przez wybranego operatora i wprowadzić kod urządzenia. IMEI wyświetli się po wpisaniu w telefonie kodu *#06#.

  • Wyszukiwarkę zablokowanych numerów IMEI Plusa znajdziesz pod tym adresem.
  • Kolejny z operatorów, T-Mobile również przygotował specjalną podstronę "Sprawdź swój IMEI". Jest ona dostępna pod tym adresem.

Przez jakiś czas tylko ci operatorzy oferowali usługę weryfikacji, ale na szczęście, na przestrzeni ostatnich lat, doczekaliśmy się działania ze strony innych gigantów działających w Polsce -- Playa i Orange. Oto adresy stron na które warto zajrzeć, aby zweryfikować, czy z danym numerem IMEI nie wiążą się żadne wady prawne:

  • Chcesz kupić lub sprzedać używane urządzenie, które działało w sieci Play? Tutaj sprawdzisz, czy jest wolne od obciążeń.
  • Z kolei na tej stronie znajdziesz link do formularza, który pozwoli sprawdzić dane urządzenie od Orange.

Jakie dane znajdują się w numerze IMEI?

Numer IMEI składa się z 15 cyfr. Pierwszych sześć to oznaczenie TAC (Type Approval Code), czyli kod homologacji wraz z kodem kraju, w którym jej dokonano, kolejne dwie cyfry to FAC (Final Assembly Code), z którego możemy odczytać markę czy model urządzenia - wspomniana na początku strona IMEI.info odczyta je dla Was bez problemu.

Następne sześć cyfr to SNR, czyli numer seryjny urządzenia, a ostatnia cyfra to CD, czyli suma kontrolna.

Zobacz też: Jak sprawdzić swój numer telefonu

Czy numer IMEI można zmienić?

Numer IMEI można zmienić, zarówno na Androidzie zrootowanym jak i bez roota oraz na iPhone po jailbreaku (tylko tymczasowo). Warto jednak pamiętać o tym, że od lat takie działanie jest nielegalne. Ograniczenie dotyczy wielu krajów, w tym w Polski. Zmiana numeru IMEI skutkuje też utratą gwarancji producenta i problemami z późniejszym jego namierzeniem czy zablokowanie w przypadku kradzieży.

Do tego, takie działanie może „uceglić” (anglojęzyczne "brick") naszego smartfona w podstawowych funkcjach związanych z łącznością z siecią komórkową, WiFi czy korzystaniem z Bluetooth. Oznacza to, że eksperymentowanie z numerem IMEI może przyczynić się do trwałego uszkodzenia urządzenia lub wybranych udogodnień, jakie oferuje.

Jak sprawdzić IMEI na telefonie z Androidem?

Jak wspominałem na początku, numer IMEI możemy sprawdzić wstukując odpowiedni kod na klawiaturze telefonu. Nie jest to na szczęście szczególnie złożona kombinacja. Na klawiaturze (najczęściej w aplikacji Telefon) wystarczy wpisać *#06#. Kod IMEI znajdziesz też w ustawieniach smartfona. W zależności od wersji Androida i wykorzystanej nakładki, dotarcie do numeru IMEI może wyglądać nieco inaczej. Podstawowy kierunek to Ustawienia -> Informacje o telefonie -> IMEI.

Sprawdź też: Jak namierzyć zagubiony smartfon z Androidem lub iOS.

Co zrobić, gdy smartfon został zgubiony lub skradziony?

No dobra, wszystko fajnie, ale co w sytuacji, gdy telefon został zgubiony lub co gorsza skradziony? Na szczęście nie wszystko stracone. Nie musisz mieć dostępu do ekranu i klawiatury urządzenia, aby sprawdzić numer IMEI. Jest tylko jeden haczyk. Musisz posiadać pudełko od smartfona, a to niestety często jest utylizowane już kilka dni po zakupie. To tam najczęściej nadrukowany jest numer IMEI. Jeśli i ten scenariusz nie sprawdzi się w Twoim przypadku, mamy jeszcze jedno koło ratunkowe. Z pomocą przychodzi Google, które udostępnia IMEI w swojej usłudze namierzania smartfona. Opcja jest dostępna pod hasłem "Znajdź moje urządzenie".

Jak sprawdzić IMEI na telefonie Apple?

Podobne procedury dotyczą sprzętu od Apple. Numer IMEI na smartfonach z iOS również odczytamy za pomocą kodu na klawiaturze. To ta sama kombinacja znaków: *#06#. Można ją również znaleźć na pudełku i w ustawieniach smartfona (Ustawienia -> Ogólne -> To urządzenie -> Dostępna karta SIM -> IMEI). W przypadku niektórych modeli iPhonów IMEI był grawerowany bezpośrednio na obudowie lub na tacce karty SIM.

Co zrobić, gdy iPhone został skradziony lub zgubiony?

Być może zastanawiasz się, jak zdobyć numer IMEI w przypadku braku dostępu do urządzenia? Czy z Apple pójdzie równie łatwo jak z Androidem. Do niedawna odpowiedź brzmiałaby "nie", ale gigant z Cupertino wziął się do roboty i poprawił pod tym kątem jakość swoich usług. Jakiś czas temu strona iCloud pozwalała sprawdzić tylko 5 ostatnich cyfr numeru IMEI. Reszta była "ogwiazdkowana". Doczekaliśmy się jednak aktualizacji w tym temacie:

  1. Otwórz stronę appleid.apple.com.
  2. Zaloguj się na platformie za pomocą konta Apple ID używanego na urządzeniu.
  3. Wybierz sekcję Urządzenia. Tam znajdziesz numer seryjny oraz numer IMEI/MEID.

Ratunkiem będzie też posiadanie Macbooka lub aplikacji iTunes, gdzie w ustawieniach Apple ID znajdziemy wszystkie podłączone do konta urządzenia wraz z ich numerami seryjnymi i IMEI.

zdjęcia: georgejmclittle / Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu