Smartfony

Jak namierzyć zagubiony smartfon z Androidem lub iOS

GU
Grzegorz Ułan
12

Chyba większości z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się zagubić telefon. Nie jest to przyjemne zdarzenie równające się nawet zagubieniu portfela. Na szczęście współczesne smartfony mają wbudowane opcje ich lokalizacji.

Kiedy namierzanie telefonu może uratować nasze dane i smartfony

Telefon możemy zgubić, ale też może zostać on nam skradziony. W niektórych przypadkach możliwe jest jego namierzenie i odzyskanie również w tym przypadku, w pozostałych przynajmniej wymazanie jego zawartości, a więc uratowanie naszych danych przed nieautoryzowanym dostępem.

Namierzanie telefonu od Apple

Namierzyć swój telefon od Apple możemy na stronie https://www.icloud.com/find/, należy przy tym pamiętać, aby wcześniej autoryzować przynajmniej jedno nasze urządzenie i dodać je do zaufanych, by przy logowaniu na stronie iCloud nie było konieczne podawanie kodu, który wyświetla się na ekranie iPhone.

Namierzyć możemy smartfona, tylko jeśli jest jeszcze włączony. W przypadku, gdy go zgubiliśmy i nikt go nie przejął, szanse są na to duże. Jeśli widzimy na mapie, że nasze urządzenie się "przemieszcza", opcje są dwie - ktoś go znalazł, zabrał ze sobą i będzie się starał je zwrócić, druga opcja jest taka, że je sobie przywłaszczył. W tym pierwszym przypadku możemy skorzystać na mapie z trybu "Utracony", po jego wybraniu wpisujemy nasz awaryjny numer telefonu, pod którym aktualnie się znajdujemy i ten wyświetli się na ekranie naszego smartfona, ułatwiając kontakt z nami osobie, która go znalazła. Gdy to nie poskutkuje możemy sami udać się z mapą do ostatniej jego lokalizacji i próbować na własną rękę odzyskać swoją własność lub zgłosić ten fakt bezpośrednio do najbliższego posterunku policji.

Jeśli wszelkie próby odzyskania zagubionego lub skradzionego smartfona zawiodą lub urządzenie zostanie wyłączone, na tej samej mapie pozostaje nam jeszcze wymazanie danych. Skorzystanie z tej opcji spowoduje wymazanie z niego danych od razu, jeśli jest włączony lub z chwilą, gdy nasz smartfon ponownie połączy się z siecią. Trzecia opcja na mapie to odtwórz dźwięk, przyda się tylko, gdy zapomnimy gdzie zostawiliśmy swojego smartfona, na przykład w domu czy w pracy.

Namierzanie telefonu z Androidem

Namierzanie telefonu z Androidem na pokładzie wygląda podobnie, nawet adres strony jest zbliżony. Wcześniej lokalizacje naszego smartfona mogliśmy sprawdzać z poziomu sklepu Google Play, ale jakiś czas temu funkcjonalność tę przeniesiono na stronę https://www.google.com/android/find?u=0.

Możemy tu również odtworzyć dźwięk, jeśli zapodziejemy telefon gdzieś w domu, odtworzy się nawet przy wyłączonych dzwonkach. Jest też opcja wylogowania się z konta Google na naszym smartfonie i jednoczesne wyświetlenie na ekranie wiadomości i numeru naszego telefonu znalazcy naszego urządzenia. W przypadku, gdy te próby nie przyniosą rezultatu, dla bezpieczeństwa naszych danych możemy je zdalnie wymazać. Tutaj podobnie, jeśli urządzenie jest wyłączone, zdalne wymazanie rozpocznie się po ponownym zalogowaniu się do sieci.

Zewnętrzne aplikacje do namierzania telefonów - czy warto im zaufać?

Sporo jest zewnętrznych aplikacji do namierzania telefonu, ale w przypadku gdy wszystkie smartfony czy to z Androidem na pokładzie, czy iOS mają wbudowaną opcję namierzania telefonu, nie widzę osobiście potrzeby instalowania w tym celu innych dodatkowych aplikacji, które służą do tego samego.

Jeśli chodzi o numer IMEI naszego smartfona, który może być przydatny w przypadku zgłoszenia kradzieży smartfona na policji, tylko narzędzie od Google umożliwia jego pełne odczytanie, na iCloud dostępne są jego ostatnie 5 cyfr.

Ponadto w wersji od Google i Apple sprawdzimy na mapie poziom naładowania baterii naszego zagubionego smartfona, a w przypadku Androida nazwę sieci, do której jest aktualnie podłączony.

Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: