Poradniki

Jak namierzyć telefon - Android, iPhone

Grzegorz Ułan
Jak namierzyć telefon - Android, iPhone
29

Chyba większości z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się zagubić telefon. Nie jest to przyjemne zdarzenie równające się nawet zagubieniu portfela. Na szczęście współczesne smartfony mają wbudowane opcje ich lokalizacji, dzięki czemu możemy namierzyć ich lokalizację z dużą dokładnością.

Jak namierzyć telefon — kiedy może uratować to nasze dane?

Jak namierzyć telefon za darmo? Urządzenie możemy namierzyć na dwa sposoby - za darmo (przy użyciu wbudowanych lokalizatorów w smartfonach z Androidem lub iOS) albo przy użyciu innych zewnętrznych aplikacji, często płatnych.

Scenariusze mogą być różne - telefon możemy po prostu zgubić, ale też może zostać on nam skradziony. W niektórych przypadkach możliwe jest jego namierzenie i odzyskanie. Tego oczywiście wszystkim życzymy. Nie zawsze jednak będziemy mieli tyle szczęścia. W niektórych przypadkach pozostanie nam już tylko wymazanie zawartości smartfona, a więc uratowanie danych przed nieautoryzowanym dostępem. W dzisiejszym poradniku przeanalizujemy dostępne opcje dla systemów Andorid oraz iOS.

Jak namierzyć telefon od Apple

Zacznijmy od iPhonów. Aby namierzyć swój telefon od Apple na komputerze (lub innym urządzeniu), wystarczy wejść na stronę internetową: https://www.icloud.com/find/. Jeśli pracujesz w ekosystemie iCloud, możesz też użyć aplikacji Znajdź. Oferują ją zarówno iPady, jak i MacBooki oraz iPhony. Od razu trzeba jednak zaznaczyć jedną rzecz - aby namierzyć urządzenie, musi być ono włączone.

Jak namierzyć wyłączony telefon? Jest to niestety niewykonalne. Sposób o którym przed chwilą pisaliśmy pozwala zlokalizować położenie iPhona przy pomocy internetu, tylko pod warunkiem, że jest on jeszcze włączony. W przypadku zgubienia urządzenia, szanse na jego odnalezienie będą relatywnie duże. Wszystko zależy od tego, czy nie wpadł on jeszcze w niepowołane ręce. Jeśli widzimy na mapie, że nasze urządzenie się "przemieszcza", opcje są dwie. Albo ktoś go znalazł, zabrał ze sobą i będzie się starał oddać zgubę, albo to złodziej, którego pozostaje nam śledzić.

W tym pierwszym przypadku możemy skorzystać na mapie z trybu "Utracony". Po jego wybraniu możemy podać awaryjny numer telefonu, pod którym aktualnie jesteśmy dostępni. Wyświetli się om na ekranie zgubionego smartfona, ułatwiając nawiązanie kontaktu osobie, która znalazła urządzenie. Gdy to nie poskutkuje możemy sami udać się na poszukiwania zguby. Wystarczy sprawdzić na mapie ostatnią lokalizację iPhona i próbować na własną rękę odzyskać swoją własność. Informację o miejscu, w którym znajduje się urządzenie można też zgłosić na najbliższym posterunku policji, licząc na szybką pomoc funkcjonariuszy.

Tak samo zadziała wspominana wcześniej aplikacja Znajdź. Wystarczy komputer z systemem mac OS, iPad lub inny iPhone. Aplikacja oferuje takie same narzędzia, jak strona internetowa. Jeśli posiadasz taką aplikacje, dodatkowo jest tu możliwość wyznaczenia trasy na mapie - od naszego położenia do lokalizacji w której może znajdować się smartfon.

Wymazywanie danych w skradzionym smartfonie

Jeśli wszelkie próby odzyskania zagubionego lub skradzionego smartfona zawiodą, urządzenie zostało wyłączone lub usunięto z niego baterię, pozostaje nam wymazanie danych. Skorzystanie z tej opcji spowoduje usunięcie wszystkiego, co znajduje się w pamięci smartfona. Wydarzy się to od razu lub w chwili, gdy iPhone ponownie połączy się z siecią.  Trzecia opcja dostępna z poziomu widoku mapy polega na odtworzeniu dźwięku w zgubionym urządzeniu. Warto z niej skorzystać, gdy zapomnimy gdzie zostawiliśmy swojego smartfona (na przykład w domu lub w pracy).

Co ciekawe, jeszcze do niedawna, by się zalogować na wspominanej wcześniej "stronie ratunkowej" na innym urządzeniu, Apple wymagało podania kodu weryfikacyjnego wyświetlanego jako powiadomienie na iPhone. Dotyczyło to sytuacji, gdy aktywne było uwierzytelnianie dwuskładnikowe. To o tyle paradoksalne, że w przypadku zgubienia czy kradzieży kod ten był niemożliwy do przepisania. Na szczęście jakiś czas temu Apple wyłączyło konieczność podawania tego kodu. Dostęp do lokalizacji smartfona uzyskamy wpisując tylko login i hasło do Apple ID.

Na koniec warto zwrócić uwagę na pewne ryzyko związane z dostępnością namierzania smartfona. Nawet jeśli nie zgubimy naszego smartfona, ale ktoś pozna nasze dane do logowania, będzie on w stanie zdalnie wymazać nasz telefon. Jeśli więc korzystacie z prostego hasła, uspokojeni dwuskładnikowym uwierzytelnianiem, lepiej zmieńcie je na silniejsze.

Jak namierzyć telefon z Androidem

Jak namierzyć telefon przez Google? Namierzanie telefonu z Androidem na pokładzie wygląda podobnie - nawet adres strony jest zbliżony. Wcześniej lokalizacje naszego smartfona mogliśmy sprawdzać z poziomu sklepu Google Play, ale jakiś czas temu funkcję tę przeniesiono na stronę https://www.google.com/android/find?u=0.

Możemy tu również odtworzyć dźwięk, jeśli zapodziejemy telefon gdzieś w domu. Co ważne, sygnał aktywuje się nawet wtedy, gdy urządzenie będzie wyciszone. Jest też opcja wylogowania się z konta Google na naszym smartfonie i jednoczesne wyświetlenie na ekranie spersonalizowanej wiadomości i numeru naszego telefonu, z którym może skontaktować się znalazca.

Także w przypadku smartfonów  z Androidem, przewidziano tu rozwiązanie ostateczne. Jeśli sposoby opisane powyżej nie przyniosą pozytywnego rezultatu, dla bezpieczeństwa naszych danych można je zdalnie wymazać. Tutaj podobnie, jeśli urządzenie jest wyłączone, usuwanie danych rozpocznie się od razu po ponownym zalogowaniu telefonu do sieci. W przypadku narzędzia, jakie oferuje Google, mapa z wyznaczeniem trasy do naszego zagubionego smartfona wyświetli się po kliknięciu w ikonę zlokalizowanego urządzenia.

Ponadto w wersji od Google i Apple sprawdzimy na mapie poziom naładowania baterii naszego zagubionego smartfona, a w przypadku Androida nazwę sieci, do której jest aktualnie podłączony.

Zewnętrzne aplikacje do namierzania telefonów — czy warto im zaufać?

Sporo jest zewnętrznych aplikacji do namierzania telefonu, ale w przypadku gdy wszystkie smartfony czy to z Androidem na pokładzie, czy iOS mają wbudowaną opcję namierzania telefonu, nie widzę osobiście potrzeby instalowania w tym celu innych dodatkowych narzędzi, które służą do tego samego. Wśród dostępnych usług na uwagę zasługują:

  • Prey: Find My Phone & Security: Oprócz podstawowej funkcji śledzenia lokalizacji, Prey Anti Theft oferuje opcję zdalnego sterowania smartfonem, taką jak zdalne blokowanie, wyświetlanie komunikatów czy wykonywanie zdjęć z przedniej kamery.
  • Cerberus Phone Security (Antitheft): Ta aplikacja posiada wiele zaawansowanych funkcji zabezpieczających smartfon, takich jak zdalne śledzenie lokalizacji, włączanie alarmu, zdalne zamykanie ekranu, rejestrowanie dźwięków otoczenia oraz możliwość ukrycia aplikacji na urządzeniu. Ważna uwaga – Google usunęło Cerberusa z Google Play, więc dostępny jest tylko jako plik .APK.
  • Life360: Live Location Sharing: Oprócz funkcji śledzenia lokalizacji, Life360 oferuje również powiadomienia o przybyciu i wyjściu z określonych miejsc, funkcję SOS dla nagłych sytuacji, a także informacje o poziomie naładowania baterii smartfona.

Numer IMEI – namierzanie smartfona

Jeśli chodzi o numer IMEI naszego smartfona, który może być przydatny w przypadku zgłoszenia kradzieży smartfona na policji, jeszcze do niedawna narzędzie od Google umożliwia jego pełne odczytanie. Na na iCloud były dostępne tylko jego ostatnie 5 cyfr. Aktualnie jednak nie jest to już możliwe, więc warto zachować po zakupie oryginalne pudełko lub zapisać gdzieś zawczasu numer IMEI.

Grafiki: Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu