Artykuł sponsorowany

Jakie cechy powinien mieć dobry telewizor?

Paweł Winiarski
Jakie cechy powinien mieć dobry telewizor?
30

By dowiedzieć się czy telewizor UHD 4K spełni nasze oczekiwania warto ustalić jakie cechy powinien posiadać nasz wymarzony ekran. Zwracamy uwagę na kluczowe elementy, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze telewizora.

Mam to szczęście, że pierwszy telewizor jaki pamiętam był już kolorowy. Kultowy Rubin stał na stoliku w dużym pokoju i był naszym małym oknem na świat. Dziś nie wyobrażam sobie jak można było spędzać przy nim długie godziny mając tylko dwa kanały. Telewizory w moim życiu się zmieniały, pojawił się magnetowid, antena satelitarna (bez polskich kanałów), później osiedlowa kablówka - mały telewizor zawitał również do mojego pokoju.

Odbiorniki się zmieniały, sposób konsumpcji treści jednak nie. Nie uważam, że to “płaskie” telewizory zmieniły ten rynek, ale nowoczesny sposób dostępu do materiałów. Choć nie ukrywam, że swój pierwszy LCD darzę ogromnym sentymentem. Na nim przechodziłem Grand Theft Auto IV na kupionym dla tej gry Xboksie 360, tam też poznałem konsolową rozdzielczość HD. Co ciekawe, nabyty w 2007 roku 32” ekran Samsunga wciąż działa i cały czas wiernie mi służy.

Klasyczna telewizja na dalszy plan. Internet górą

Gdyby ktoś zapytał mnie jaka jest najważniejsza cecha dobrego telewizora, bez chwili zawahania wskazałbym podłączenie do internetu i sprawnie działający system dający dostęp do sieciowych aplikacji. W moim życiu klasyczna telewizja zeszła na dalszy plan - nie znajduję tam już ciekawych treści, zdecydowanie bardziej wolę sam wybierać materiały, a mam do nich bardzo wygodny dostęp.

Jestem wielkim fanem systemu Tizen, który napędza telewizory Samsunga. Mój pierwszy dostęp do internetu zapamiętam jako klasyczne SmartTV (plazma, również Samsunga) i bardzo doceniam jak duży skok wykonano przez tych kilka lat. Prędkość działania, intuicyjność - idealne dla mnie. Nie mam czasu zastanawiać się czy coś działa czy nie - Tizen jest jak konsola, włączam ekran, wybieram aplikację i cieszę się treścią. O to właśnie chodzi. A materiałów jest cała masa, czy to na serwisach streamingowych, VOD czy YouTube. Warunek jest jeden, to musi działać szybko, sprawnie i intuicyjnie.

Zobacz też: ranking telewizorów z 2018 roku.

Bogaty zestaw złącz

Sam ekran nic nie pokaże jeśli nie będzie miał źródła treści. Oznacza to, że aby cieszyć się jego dobrodziejstwami, potrzebny jest dobry zestaw złącz. 4 porty HDMI to nie przesada - mamy w domach kina domowe, konsole, dekodery od anteny satelitarnej czy kablówki. Przydadzą się złącza USB chociażby po to, by podłączyć pendrivy ze zdjęciami czy filmami z wakacji. Do internetu przyda się WiFi lub ethernet, do podłączenia sprzętu audio cyfrowe optyczne wyjście oraz wejście RF dla sygnału telewizji naziemnej. Na pewno wykorzystacie również Bluetooth, sam podłączałem w ten sposób klawiaturę i zewnętrzne głośniki. Sporo jak na tylną ściankę ekranu, prawda?

Można jednak te wszystkie złącza z telewizora zabrać i włożyć je do małego pudełka. Tak zrobił Samsung przy swoim One Connect - przez długi czas używałem tego rozwiązania i kiedy ekran jest przywieszony na ścianie, naprawdę je doceniłem. Niby wieszak można regulować, odchylać, ale wciskanie kolejnego przewodu w wydrążony w ścianie tunel to żadna frajda. Zewnętrzny interfejs jest po prostu wygodniejszy, szczególnie kiedy musicie coś przepiąć.

Połączenie bezprzewodowe przyda się jeszcze do czegoś. Dzisiejsze telewizory mogą sprawnie łączyć się ze smartfonem. Poświęciłem temu połączeniu oddzielny artykuł na Antyweb i podtrzymuję tezę, że to bardzo wygodny sposób na komunikowanie się z ekranem. Cały czas go używam, smartfon często zastępuje mi klasycznego pilota.

Ultra HD i HDR, odwzorowanie kolorów, płynność obrazu

Czy warto kupić telewizor z 4K? Tak. A z HDR? Tak. Najlepszym sposobem na pokazanie, że bez tych dwóch cech nowy ekran nie ma sensu jest zademonstrowanie ich możliwości. Tu z pomocą przychodzą serwisy streamingowe i konsolowe gry. Dobry HDR zmienia obraz w prawdziwą perełkę, a wysoka rozdzielczość dodatkowo podkreśla. Przesiadka na wyższy pakiet w serwisie Netflix była w moim przypadku strzałem w dziesiątkę i różnicę w obrazie widzę oglądając film lub serial na telewizorze, a potem przeskakując sporadycznie na monitor laptopa. Pora dnia też nie ma znaczenia, obraz jest doskonały zarówno w dzień jak i w nocy dzięki wysokiemu kontrastowi.

Nie można też oczywiście zapomnieć o tym, że dobry telewizor musi odwzorowywać głęboką czerń i naturalne kolory. Kluczowym rozwiązaniem okazują się technologie kropki kwantowej lub systemy takie jak na przykład Dynamic Crystal Color, które mają telewizory 4K UHD Samsung. Ponad miliard odcieni kolorów pomaga natomiast osiągnąć 10 bitowy panel a technologia Quantum Dot daje 100% ich natężenia. W linii ekranów QLED tę różnicę względem klasycznych telewizorów naprawdę widać.

Nowoczesne telewizory wykorzystywane są również jako ekrany dla konsol, niektórzy decydują się ponadto podłączać do nich komputery. Elektroniczna rozrywka nie wybacza zbyt wiele, niezbędne są więc wysokie wartości odświeżania obrazu oraz jak najmniejszy input lag (opóźnienie na linii kontroler-ekran). Płynność obrazu to oczywiście nie tylko gry, ale również filmy czy seriale z dynamicznymi scenami. Dobry telewizor eliminuje jakiekolwiek smużenie gdy na ekranie dużo się dzieje, co docenią również fani transmisji sportowych.

Nowoczesny wygląd

Niektórzy twierdzą, że wygląd to ostatnie na co powinno się zwracać uwagę kupując telewizor, ale ja nie potrafię się z tym zgodzić. Nie po to projektuje się pomieszczenia, kupuje ładne meble by zepsuć cały efekt brzydkim ekranem. Smukła konstrukcja nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale również wygląda zgrabniej - niezależnie od tego czy stoi, czy wisi przypięta do ściany. Ładny telewizor to również minimalne ramki, bo nikt już nie chce oglądać dużych logotypów producenta, dla widza są one całkowicie zbędne. Ładny wygląd to również mały, zgrabny ale funkcjonalny pilot. Tu za wzór można postawić właśnie kontrolery Samsunga - firmie udało się stworzyć nieduże, ale bardzo funkcjonalne urządzenie Smart Control, które nie ogranicza użytkownika małą ilością przycisków. Ale do takich pomysłów trzeba mieć dobry, współpracujący z kontrolerem system.

Podstawowe cechy dobrego telewizora wymieniliśmy. A na co Wy jeszcze zwracacie uwagę podczas zakupu ekranu?

Tekst powstał we współpracy z firmą Samsung.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu