Poradniki

Drukarki atramentowe to świetna sprawa dla amatorów fotografii, jaki model wybrać?

Kamil Pieczonka
Drukarki atramentowe to świetna sprawa dla amatorów fotografii, jaki model wybrać?
17

Drukarki atramentowe to najpopularniejsze urządzenia do domowego użytku, które łączą w sobie wiele zalet. W ostatnim czasie ustępują nieco urządzeniom wielofunkcyjnym, ale nadal na rynku znajdziemy wiele ciekawych modeli, które coraz bardziej się specjalizują. Szczególnie jeśli chcecie drukować na nich swoje zdjęcia, zamiast odwiedzać fotolab.

Drukarka atramentowa - zastosowania

Drukarki atramentowe znacznie lepiej odnajdują się w domowych niż biurowych warunkach. Co prawda nie brakuje coraz lepszych modeli stworzonych do biur, które stawiają przede wszystkim na szybkość i jakość druku, ale to już zazwyczaj drogie rozwiązania. W większości przypadków znacznie lepiej jest wybrać jak najlepszą drukarkę laserową w tej cenie. Atrament lepiej spisuje się jeśli często drukujemy dokumenty z grafiką lub zdjęcia. Jakość tekstu z drukarki atramentowej nie może konkurować z laserem, ale jest w większości przypadków wystarczająca.

W ostatnim czasie producenci drukarek zauważyli też, że użytkownicy coraz chętniej wolą samodzielnie wydrukować własne zdjęcia. Nie każdego zadowala jednak średnia jakość, dlatego w ofercie pojawiają się modele zdolne do reprodukcji kolorów na poziomie fotolabów. Na rynku dostępne są już urządzenia, które posiadają nie tylko 4 podstawowe kolory tuszy (czarny, niebieski, żółty i czerwony), ale także 2-3 lub więcej dodatkowych kolorów, które sprawiają, że zdjęcia wyglądają jeszcze lepiej. Za tym idzie też znacznie bardziej zaawansowana technologia, która swoje kosztuje, ale jeśli sporo drukujecie, to w ostatecznym rozrachunku i tak wychodzi taniej niż zamawianie odbitek w fotolabach.

Osobną kategorią są też urządzenia wyposażone w zasilanie bateryjne. To idealne rozwiązanie jeśli np. pracujecie w terenie, ale potrzebujecie od czasu do czasu coś wydrukować. W ich przypadku pojawiają się liczne kompromisy, związane zazwyczaj z wielkością urządzenia i jakością wydruków, ale czasami warto coś poświecić, za wolność jaką daje mobilna drukarka.

Drukarki atramentowe ułatwiają drukowanie zdjęć

Jeśli zamierzacie często drukować zdjęcia, czasami nawet bez obróbki, to warto upewnić się, że urządzenie, które kupujecie daje taką możliwość. Na rynku nie brakuje drukarek wyposażonych w czytniki kart pamięci czy porty USB. Uzupełnieniem w takim przypadku powinien być możliwie duży, kolorowy wyświetlacz LCD, który pozwala podejrzeć fotkę przed jej wydrukowaniem. Istotne są także alternatywne metody komunikacji, poza tą oczywistą, czyli połączeniem po USB. Na szczęście obecnie niemal każda drukarka obsługuje WiFi, a te lepsze modele nawet WiFi Direct i NFC, co pozwala w kilka sekund sparować smartfona i drukować bezpośrednio z urządzenia mobilnego. Warto zwrócić też uwagę na podajnik papieru i maksymalną grubość arkuszy, które drukarka jest w stanie przyjąć.

Wreszcie jeśli drukujecie dużo, szczególnie zdjęć, to z pewnością warto jednorazowo wyłożyć większą kwotę, ale kupić bardziej zaawansowane urządzenie. Mowa szczególnie o modelach wyposażonych w więcej niż 3 podstawowe kolory, a najlepiej jeszcze z zbiornikami na tusz, a nie kadridżami, których pojemność bywa śmiesznie mała. Drukarki wyposażone w zbiorniki na tusz są droższe, bo producenci zamykają sobie w ich przypadku drogę do sprzedaży materiałów eksploatacyjnych, ale w ostatecznym rozrachunku i tak wychodzą taniej. Tusz w butelkach jest znacznie tańszy niż w tzw. kadridżach, które producenci drukarek sprzedają ze sporą marżą.

Sprawdź też: Jak drukować z telefonu

Jaką drukarkę atramentową warto kupić?

Spośród setek modeli wybrałem 5, które moim zdaniem są warte zainteresowania, szczególnie jeśli nastawiacie się na drukowanie zdjęć. Poza tym, są to przyzwoite drukarki oferujące również funkcję skanera, które zapewniają świetną jakość druku i optymalne koszty.

1. Epson Expression Premium XP-6000 - 400 PLN

Epson XP-6000 to drukarka atramentowa z funkcją skanera, która stworzona została właśnie z myślą o osobach, które często drukują swoje zdjęcia. Urządzenie posiada podajnik papieru na 100 kartek, a pozwala również na drukowanie bezpośrednio na płytach CD. Spory, kolorowy wyświetlacz o przekątnej 6.1 cm umożliwia podgląd zdjęć przed drukowaniem, jest też port USB, czytnik kart pamięci, wsparcie dla AirPrint, WiFi oraz funkcję drukowania bezpośrednio z smartfona. Urządzenie posiada też 5 osobnych pojemników na tusz, dodatkowy kolor to specjalna wersja czarnego używana do drukowania zdjęć, która daje znacznie lepszy efekt.

2. Canon Pixma TS8150 - 500 PLN

Canon PIXMA TS8150 to również urządzenie wielofunkcyjne, ale tematem przewodnim jest w tym przypadku fotografia. Drukarka została wyposażona w sześć pojemników na tusz, poza standardowymi jest to też czarny pigmentowy oraz specjalny niebieski tusz fotograficzny zmniejszający ziarnistość wydruków. Wedle specyfikacji, PIXMA TS8150 jest w stanie wydrukować zdjęcie w formacie 10x15 cm w dobrej jakości w ciągu zaledwie 17 sekund. Na obudowie znajdziemy duży kolorowy wyświetlacz, port USB i czytnik kart pamięci. Urządzenie obsługuje papier o gramaturze do 300 g/m^2, WiFi, Bluetooth oraz drukowanie bezpośrednio z smartfonów (AirPrint i Mopria).

3. Canon Pixma TR8550 - 650 PLN

W przypadku modelu Pixma TR8550 dopłacamy głównie za nieco bardziej zaawansowany skaner z funkcją ADF, pozwalającą na automatyczne skanowanie dokumentów. Mamy też tutaj tylko 5 tuszy, co może odbić się na jakości zdjęć, ale i tak będzie ona wyższa niż standardowa. Poza tym jest to bardzo podobna konstrukcja do powyższej, posiada porty USB, czytnik kart pamięci, wsparcie dla WiFi i Bluetooth oraz drukowania bezpośrednio z smartfona.

4. Epson EcoTank L3151 - 750 PLN

Epson L3151 to jeden z tańszych modeli z serii EcoTank, która zamiast tradycyjnych kadridży z tuszem posiada pojemniki, które można uzupełniać bezpośrednio z buteleczek. Epson wraz z drukarką dostarcza tusze w butelkach, które powinny wystarczyć na ponad 8000 stron druku w kolorze czarnym oraz 6500 stron w kolorze. W przypadku tej drukarki nie ma bezpośredniego nakierowania na jakość druku zdjęć, ale Epson na tym polu raczej nie ma się czego wstydzić. Drukarka wyposażona została w skaner, obsługuje WiFi, a oryginalne buteleczki z tuszem, który wystarcza na wydruk ponad 7000 stron kosztują 27 PLN.

5. Brother DCP-T710W - 800 PLN

Brother DCP-T710W to urządzenie bardzo podobne do Epsona EcoTank, tutaj też mamy pojemniki na tusz zamiast kadridży co znacznie obniży koszty drukowania. Poza tym jest to nieco bardziej zaawansowany model z skanerem ADF, automatycznym dwustronnym drukowaniem i obsługą WiFi. Mamy tutaj też podajnik na 150 kartek, ale drukarka obsługuje tylko gramaturę do 220 g/m^2. To wszystko sprawia, że jest to urządzenie skierowane bardziej do małych biur, niż domowego użytku, gdzie lepiej może sprawdzić się np. nieco tańszy model DCP-T510W.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu