Poradniki

Drukarka laserowa do domu - jaką wybrać?

Kamil Pieczonka
Drukarka laserowa do domu - jaką wybrać?
Reklama

Drukarki laserowe największą popularnością cieszą się w zastosowaniach profesjonalnych, w punktach ksero czy firmach próżno szukać urządzeń atramentowych. Nie oznacza to jednak, że nie nadają się one do domu, dzisiaj nie kosztują już wcale tak dużo, a jeśli drukujecie głównie tekst, to wypadają znacznie lepiej niż atramentówki pod względem jakości wydruków i kosztów.

Kiedy drukarka laserowa będzie lepsza niż atramentowa?

Największe zalety drukarek laserowych to ich szybkość, rozsądny koszt druku oraz niepodważalnie lepsza jakość w porównaniu do z drukarkami atramentowymi. Jedynym aspektem, pod którym wyraźnie kuleją to jakość wydruku fotografii. Drukarka laserowa nigdy nie osiągnie takich efektów jak atramentowa, to kwestia technologii. W drukarce laserowej na papier przyklejany jest drobniutki proszek (toner), który jest następnie utrwalany pod wpływem temperatury. Takie wydruki mają gładkie krawędzie, nie rozmywają się i znacznie lepiej wyglądają.

Reklama

Atrament ma to do siebie, że wsiąka w papier, przez co wydruki są nieco postrzępione, nawet przy wysokiej rozdzielczości. Poza tym, drukarka laserowa jest gotowa do pracy w ciągu kilku sekund, pracuje zazwyczaj ciszej niż atramentowa i jest w stanie bez większych problemów wydrukować 20-30 stron w ciągu minuty. Standardowe drukarki atramentowe nie są w stanie sprostać tej prędkości z powodów mechanicznych, głowica porusza się nad kartką w lewo i prawo, to zajmuje czas. Bęben drukarki laserowej nakłada toner na całej szerokości strony A4 jednocześnie. Są oczywiście drukarki atramentowe, w których głowica pokrywa całą szerokość strony A4, ale są to urządzenia np. z profesjonalnej serii HP PageWide, które kosztują kilka tysięcy PLN.

Drukarka laserowa ma jeszcze jedną zaletę, nic w niej nie zasycha. Nawet jak używana jest sporadycznie, to nie będziemy mieli żadnych problemów z drukowaniem. Będzie gotowa do pracy w kilka sekund i zawsze otrzymamy nieskazitelny wydruk. Z atramentem potrafi być różnice, po dłuższym przestoju trzeba przynajmniej wyczyścić głowicę, a to zajmuje czas. Czasami trzeba to zrobić dwa razy, bo coś mogło przyschnąć i wydruk jest niepełny. Jeśli zatem nie drukujecie zdjęć, to wybór lasera wydaje się bardziej sensowny.

Jakie są koszty użytkowania drukarki laserowej?

W drukarce laserowej wykorzystywany jest toner, czyli drobny proszek, który nakładany jest na papier dzięki zjawisku elektrostatyczności, a następnie utrwalany laserem. Jeden pojemnik z tonerem zazwyczaj wystarcza na 1000-2000 stron wydruku z pokryciem 5% strony. W zależności od konstrukcji drukarki, toner czasami jest zintegrowany z bębnem, a czasami jest to osobny mechanizm. Bęben również się zużywa, zazwyczaj wystarcza na 3-4 pojemniki toneru. To dodatkowy koszt, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze drukarki. Tonery z zintegrowanym bębnem są zazwyczaj droższe.

Ceny tonerów są różne, na rynku nie brakuje też zamienników, które są 2, 3, a czasami nawet 4 razy tańsze niż oryginalny pojemnik, więc wybór jest całkiem spory. Przed zakupem wybranej drukarki warto się zorientować jak wygląda oferta w danym modelu i czy czasami producent nie stosuje ponadstandardowych zabezpieczeń przed korzystaniem z tanich zamienników. Starałem się na to zwrócić uwagę w polecanych poniżej modelach.

Drukarka laserowa - fakty i mity

Wokół drukarek laserowych narosło trochę mitów dotyczących ich szkodliwości dla otoczenia. Generalnie nie jest to prawdą, ani toner ani drukarki laserowe nie są oznaczone jako substancje/urządzenia szkodliwe dla zdrowia. Faktem jest jednak, że podczas pracy drukarki laserowej, której praca polega na podgrzewaniu kartki posypanej drobnym proszkiem emitowane są różne substancje. Wśród nich można wyróżnić styren, benzol oraz inne lotne związki chemiczne, a także mikropyłki. Styren w dużym stężeniu może powodować nudności, benzol uznawany jest za substancję rakotwórczą, a mikrocząstki tonera mogą osadzać się w płucach. Tyle teorii.

W praktyce w dobrze wentylowanym pomieszczeniu nie ma to większego znaczenia, bo ilość generowanych przez drukarkę szkodliwych substancji jest minimalna. Jeśli jednak mamy obawy, albo dużo drukujemy, to lepiej przenieść drukarkę w odosobnione miejsce, albo bliżej okna, które możemy otworzyć aby wietrzyć pomieszczenie. Z pewnością to nie zaszkodzi, a pozwoli nam się czuć bezpieczniej. Wydrukowanie kilku kartek dziennie z pewnością nie będzie dla nikogo niebezpieczne, bo wspominane związki wydzielane są tylko wtedy gdy drukarka faktycznie pracuje.

Jaką drukarkę laserową wybrać?

Przejdźmy zatem do najważniejszego, czyli listy polecanych modeli drukarek laserowych. Standardowo uszeregowałem ją pod względem ceny, od najtańszego modelu. Na liście znajdziecie 5 ciekawych modeli, o sporej rozpiętości cenowej, a to dlatego, że jeden z nich potrafi też drukować w kolorze. To znacząco podnosi nie tylko koszty eksploatacji, ale również zakupu takiego urządzenia.

Reklama

1. Lexmark B2236dw - ~400 PLN

Najtańsza drukarka w tym zestawieniu to produkt Lexmarka - B2236dw, który kosztuje około 400 PLN. W zamian za to otrzymujemy nieskomplikowaną konstrukcję, która jest w stanie wydrukować nawet tysiące stron w ciągu miesiąca z prędkością 34 stron na minutę. Drukarka poza portem USB, obsługuje również WiFi i drukowanie bezpośrednio ze smartfonów (sprawdź: jak drukować z telefonu). Podajnik na papier mieści 250 arkuszy, a do tego mamy tutaj automatyczne drukowanie dwustronne (tzw. duplex), który niweluje potrzebę ręcznego przekładania kartek.

Jeśli zaś chodzi o koszty eksploatacji, oryginalny toner kosztuje około 200 PLN, czyli połowę ceny samej drukarki, z którą dostajemy toner na 700 stron. Podstawowy toner za 200 PLN wystarcza natomiast na 1200 stron. Dostępne są też wersje o większej pojemności, które pozwalają wydrukować nawet 6000 stron, ale są też odpowiednio droższe.

Reklama
Lexmark B2236dw
Rozdzielczość wydruku 2400x1200 dpi
Prędkość druku - czerń [str/min] 34
Prędkość druku - kolor [str/min] -
Czas wydruku pierwszej strony [s] b.d.
Obciążenie b.d.
Obsługa sieci WiFi
Automatyczny druk dwustronny Tak
Pojemność podajnika papieru 250 arkuszy
Waga 6,8 kg
Wymiary W x SZ x G 21,5 x 35,5 x 33,3 cm
Koszt tonera - oryginał ~200 PLN (1200 stron)
Koszt tonera - najtańszy zamiennik brak

2. Brother HL-L2352DW - ~400 PLN

Brother HL-L2353DW to kolejne całkiem popularne urządzenie, które jest co prawda o nieco ponad 100 PLN droższe niż Samsung, ale za to oferuje wyraźnie lepsze parametry i co najważniejsze obsługuje automatyczne drukowanie dwustronne. Poza tym drukarka posiada WiFi i możliwość drukowania bezpośrednio ze smartfonów, jest w stanie zadrukować nawet 30 stron w ciągu minuty i pomieści w podajniku 250 arkuszy.  Jest przy tym nieco większy niż Samsung, wiec trzeba dla niego znaleźć więcej miejsca na biurku/półce.

Jeśli chodzi o ekonomię, to jest to mniej więcej ten sam poziom, oryginalny standardowy toner dostępny jest za około 180 PLN i wystarcza na 1200 stron (z drukarką dostajemy toner na 700 stron). Zamienniki zaczynają się od 40 PLN za toner o takiej samej wydajności. Na rynku dostępne są też tonery o większej wydajności, które są oczywiście odpowiednio droższe. Koszt druku jednej strony to około 2,6 grosza. Warto jednak pamiętać, że w Brotherze bęben jest osobnym modułem i średnio co 4 wymiany tonera, jego również należałoby wymienić. Oryginał kosztuje około 300 PLN, zamienniki dostępne są od 50 PLN, ich wytrzymałość oceniana jest na ~12000 stron.

Brother HL-2352DW
Rozdzielczość wydruku 2400 x 600 dpi
Prędkość druku - czerń [str/min] 30
Prędkość druku - kolor [str/min] -
Czas wydruku pierwszej strony [s] 8,5
Obciążenie b.d.
Obsługa sieci WiFi
Automatyczny druk dwustronny Tak
Pojemność podajnika papieru 250 arkuszy
Waga 7,2 kg
Wymiary W x SZ x G 18,3 x 35,8 x 36 cm
Koszt tonera - oryginał ~180 PLN (1200 stron)
Koszt tonera - najtańszy zamiennik ~40 PLN (1500 stron)

3. Canon LBP151DW - ~700 PLN

Canon LBP151DW to już nieco bardziej zaawansowany model, który od powyższego Brother wyróżnia się przede wszystkim obecnością interfejsu Ethernet. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w małych biurach, gdzie z drukarki korzysta kilka/kilkanaście komputerów. Canon przewiduje dla tego modelu obciążenie nawet 15000 stron miesięcznie, prędkość wydruku to 27 stron na minutę, a w trybie duplex - 15 stron na minutę. Mamy też oczywiście WiFi oraz USB, a także szybki start, drukarka jest już gotowa po 8 sekundach.

Jak przystało na urządzenie przygotowane od wyższego obciążenia, większy jest także pojemnik na toner. Standardowy wystarczy na około 2100 stron, ale oryginalny kosztuje około 300 PLN. Zaskakująca jest cena zamienników, zaczynają się już od 20 PLN, co sprawia, że koszt druku jednej strony spada poniżej 1 grosza i to chyba największa zaleta tego modelu.

Canon i-SENSYS LBP151dw 
Rozdzielczość wydruku 600 x 600 dpi
Prędkość druku - czerń [str/min] 27
Prędkość druku - kolor [str/min] -
Czas wydruku pierwszej strony [s] 8
Obciążenie 15000
Obsługa sieci Ethernet, WiFi
Automatyczny druk dwustronny Tak
Pojemność podajnika papieru 250 arkuszy
Waga 8,6 kg
Wymiary W x SZ x G 24,5 x 39 x 36,5 cm
Koszt tonera - oryginał ~300 PLN (2100 stron)
Koszt tonera - najtańszy zamiennik ~20 PLN (2100 stron)

4.  HP LaserJet PRO M402DNE - ~980 PLN

Kolejna drukarka to model HP LaserJet Pro M402DNE, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród użytkowników. Cena w okolicach 1000 PLN to już całkiem sporo i raczej nie jest to model, który warto kupować do domu. Jego wytrzymałość określana jest na 80000 stron miesięcznie, więc z powodzeniem sprosta użytkowaniu nawet w większym biurze. Prędkość wydruku to aż 38 stron na minutę, a pierwsza kartka pojawia się po niespełna 6 sekundach. Nie zabrakło tu oczywiście sieci LAN, WiFi, USB oraz podajnika na 350 arkuszy A4.

Reklama

Koszt oryginalnego tonera standardowej pojemności to około 400 PLN i pozwala to na wydrukowanie 3100 stron. Zamienniki zaczynają się od około 70 PLN, ale dostępne są też nieco droższe, które mają pozwolić na wydrukowanie nawet 9000 stron. Koszt wydruku jednej strony przy standardowym zamienniku to około 2,2 grosza.

HP LaserJet Pro M402dne
Rozdzielczość wydruku 4800 x 600 dpi
Prędkość druku - czerń [str/min] 38
Prędkość druku - kolor [str/min] -
Czas wydruku pierwszej strony [s] 5,7
Obciążenie 80000
Obsługa sieci Ethernet, WiFi
Automatyczny druk dwustronny Tak
Pojemność podajnika papieru 350 arkuszy
Waga 8,6 kg
Wymiary W x SZ x G 38,1 x 35,7 x 21,6 cm
Koszt tonera oryginał ~400 PLN (3100 stron)
Koszt tonera najtańszy zamiennik ~70 PLN (3100 stron)

5. Brother HL-L8360CDW - ~1950 PLN

Na koniec prawdziwy kombajn, który dodatkowo dorzuca możliwość wydruku w kolorze. Brother HL-L8360CDW to model stworzony z myślą o większych biurach, jest w stanie drukować z prędkością 31 stron na minutę, niezależnie od tego czy są one czarne czy w kolorze. Szybkość druku dwustronnego to 14 stron na minutę. Wyposażony został w WiFi, LAN 1 Gbps oraz kolorowy, dotykowy wyświetlacz ułatwiający jego obsługę. Drukarka może też autoryzować użytkowników przez Active Directory lub czytnik RFID (NFC). Mamy też wsparcie dla drukowania z urządzeń mobilnych, zarówno Google Print jak i AirPrint. Podwójny podajnik może pomieścić w sumie 300 arkuszy papieru.

Zaleta Brothera to przede wszystkim niski koszt wydruku. Co prawda oryginalny, czarny toner kosztuje około 500 PLN, ale pozwala na wydruk 9000 stron. Zamienniki można kupić już za około 80 PLN, co sprowadza koszt wydruku jednej strony poniżej 1 grosza. Tonery kolorowe kosztują podobnie, ale pozwalają na wydrukowanie około 6500 stron. Podobnie jak w mniejszym modelu, także tutaj trzeba co jakiś czas (30000 stron) wymienić bęben, jego koszt to około 500 PLN (zintegrowany dla wszystkich 4 tonerów).

Brother HL-L8360CDW
Rozdzielczość wydruku 2400 x 600 dpi
Prędkość druku - czerń [str/min] 31
Prędkość druku - kolor [str/min] 31
Czas wydruku pierwszej strony [s]
Obciążenie b.d.
Obsługa sieci Ethernet, WiFi
Automatyczny druk dwustronny Tak
Pojemność podajnika papieru 250 + 50 arkuszy
Waga 21,9 kg
Wymiary W x SZ x G 44,1 x 48,6 x 31,3 cm
Koszt tonera oryginał ~500 PLN (9000 stron)
Koszt tonera najtańszy zamiennik ~80 PLN (9000 stron)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama