Poradniki

Ranking soundbarów. Jaki model będzie dla Ciebie najlepszy?

Albert Lewandowski
Ranking soundbarów. Jaki model będzie dla Ciebie najlepszy?
29

Jaki soundbar wybrać? Obecnie na rynku możemy wybierać spośród szerokiej gamy dostępnych modeli, więc na początek warto się zastanowić nad tym, co jest dla nas najważniejsze w tym sprzęcie.

Co to soundbar?

Na początek wypada zacząć od przybliżenia tego, czym właściwie jest soundbar. Można je określić jako zestaw mniejszych głośników zamkniętych w jednej obudowie i zostały stworzone jako element idealnie wpasowujący się do zestawu kina domowego. Nie da się ukryć, że najczęściej głośniki stosowane w telewizorach nie należą do najlepszych.

Jaki soundbar wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Na pierwszy rzut oka należy sprawdzić samą kompatybilność danego soundbara z posiadanym przez nas modelem telewizora, ponieważ zdarzają się problemami z dekoderami dźwięku w samym telewizorze. Trzeba również zobaczyć, czy posiadamy odpowiednie złącza, aby bezproblemowo podpiąć to akcesorium (minimum to HDMI, przydatne jest również audio jack 3,5 mm).

Kolejny ważny aspekt to moc, przekładający się na głośność maksymalną. Moim zdaniem istotny aspekt to elementy dodatkowe, które mają za zadanie poprawić jakość brzmienia zestawu i tu szczególnie dobrze jest mieć wbudowany korektor dźwięku, pozwalający na osiągnięcie lepszego dźwięku. Warto sprawdzić, czy dany zestaw ma w sobie także subwoofer. Tu szczególnie dobrze jest się zainteresować odmianą z subwooferem aktywnym, doposażonym we wbudowany wzmacniacz.

W tym wszystkim nie wolno zapomnieć o tym, czy przypadkiem nie będzie dla nas lepszy bezprzewodowy soundbar. W sprzedaży znajdziemy modele oferujące łączność Bluetooth i WiFi, do których możemy podłączyć się nawet z poziomu smartfona, co moim zdaniem jest bardzo praktyczne. Przed zakupem polecam również zobaczyć dane urządzenie na żywo. Lepiej będzie, jeżeli wybrany soundbar będzie pasował do reszty zestawu i, o dziwo, producenci w tym segmencie stawiają na nowoczesne, cieszący oko design, idealnie wpasowujący się do najnowszych telewizorów. Zresztą soundbar pełni również rolę dekoracyjną.

Jakie są zalety soundbara? Z pewnością rozsądna cena w stosunku do jego możliwości, dużo wyższa jakość dźwięku w porównaniu do samego telewizora, niewielkie wymiary, opcjonalne wsparcie dla łączności z telefonem i wygląd. Z kolei wśród wad należy wspomnieć wciąż mniejsze możliwości niż bardziej rozbudowane i o wiele droższe zestawy kina domowego.

Jaki soundbar? Polecane modele

Jako że soundbar ma być całkiem atrakcyjne cenowo, na początek zajmiemy się dwoma porządnymi propozycjami poniżej 500 złotych. Samsung HW-J355 to elegancki model, który jest wyposażony w moduł Bluetooth, a całością możemy zarządzać z poziomu smartfona. Moc wyjściowa wynosi 120 W i mamy kanały w konfiguracji 2:1. W swojej cenie to świetny wybór z racji na naprawdę rozbudowane możliwości.

Pozytywne opinie zbiera również Sony HT-SF150, kosztujący 499 złotych. Oferuje taką samą moc wyjściową, co Samsung, oraz również dysponuje Bluetooth, a do tego portem USB. Producent chwali się tu technologią S-Force Front Surround. Produkt wygląda elegancko i z pewnością będzie pasował do większości telewizorów, z którą to większością bezproblemowo działa.

Jeżeli jednak szukacie czegoś za mniejszą kwotę, to z pomocą przychodzi Hitachi AXS014BT w cenie około 220 - 230 złotych. Naturalnie oferuje on słabsze brzmienie, ma dużo niższą moc wyjściową, ale za to wyróżnia się Bluetoothem, ma kanały w konfiguracji 2:0 i jest całkiem niewielki. Jeżeli chce się czegoś jedynie nieco lepszego niż głośniki w telewizorze i w niskiej cenie, to produkt Hitachi wydaje się być najlepszym wyborem.

 

Za około 2000 złotych możemy nabyć już soundbar JBL Bar 3.1. Stylowy wygląd, 3-kanałowa lista dźwiękowa z mocnym subwooferem, a łączna moc wyjściowa wynosi nieskromne 450 W. Warto dodać, że w skład zestawu wchodzi również aktywny subwooferem. Nie brakuje również wejścia HDMI HDCP 2.2 i obsługi jednocześnie trzech źródeł.

Warto przyjrzeć się modelom Yamahy. Tu bliżej opiszę Yamahaę MusicCast BAR 400 dostępny w cenie 2499 złotych. Moc łączna wynosi 200 W, kanały to 6:1, a urządzenie może pochwalić się również aktywnym subwooferem. Nie zabrakło nawet złącza Ethernet.

Jeżeli natomiast szukacie czegoś bezkompromisowego i nieważna jest cena, wówczas Samsung przygotował dla Was coś specjalnego. Samsung HW-K950 kosztuje ponad 3500 złotych, oferuje dźwięk przestrzenny w systemie 5.1.4, zapewniany przez 15 głośników, każdy z dedykowanym wzmacniaczem. Łączna moc zestawu 500 W i obecnie trudno wskazać lepsze urządzenie w tym segmencie, choć trzeba za nie odpowiednio dużo zapłacić.

Czy warto kupić soundbar?

Na koniec pozostało odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie, mianowicie czy rzeczywiście potrzebujemy soundbara w domu. Moim zdaniem to bardzo rozsądny wybór, jeżeli oglądamy sporo filmów czy seriali i chcemy cieszyć się odpowiednią wysoką jakością dźwięku. Tu producenci telewizorów raczej nie starają się nas oszukiwać, że te sprzęty w pojedynkę będą w stanie zapewnić odpowiednie dobre audio. Tym bardziej warto się zainteresować takim akcesorium, że obecnie możemy wybierać z naprawdę szerokiej gamy urządzeń.

źródło: SoundGuys

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu