Poradniki

Jak zaczepić i gdzie sprawdzić zaczepki na FB? Praktyczna instrukcja

Błażej Wojciechowski
Jak zaczepić i gdzie sprawdzić zaczepki na FB? Praktyczna instrukcja
1

Podpowiadamy jak zaczepić na Facebooku. Ta zapomniana funkcja wciąż jest dostępna w serwisie społecznościowym i wciąż ma swoich fanów.

Facebook to największa platforma społecznościowa, z której codziennie korzystają miliony użytkowników z całego świata. Na przestrzeni ostatnich lat rozrosła się do takich rozmiarów, że czasem trudno odnaleźć jej konkretne funkcje. Bo choć te podstawowe - takie jak umieszczanie postów, komentarzy pod wpisami znajomych, filmików czy reakcji nie sprawia nikomu większego problemu, tak na niektóre z narzędzi natknąć się można przypadkiem. Pomimo tego, że dostępne są tam od bardzo dawna. Tak jest w przypadku zaczepek. Funkcji, która czasy swojej świetności ma już dawno za sobą, lecz wciąż pozwala zwrócić uwagę znajomego na Facebooku. Chciałbyś rozpocząć rozmowę, ale np. wstydzisz się zrobić ten krok i nie chcesz pisać pierwszy? Na szczęście jest na to rozwiązanie. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się zaczepka. O co chodzi z zaczepkami na Facebooku? Jak zaczepić kogoś na FB? Odpowiadamy!

Co to jest zaczepianie na Facebooku?

Zaczepki (po angielsku "pokes", które dosłownie można tłumaczyć jako "szturchnięcia")  na Facebooku to subtelny sposób na przypomnienie o sobie innemu użytkownikowi poprzez wysłanie krótkiego sygnału lub powiadomienia. Ta opcja pozwala na cyfrowe stuknięcie kogoś palcem, co może oznaczać różne rzeczy w różnych kontekstach. Może to być żartobliwe "podbicie" lub po prostu sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Funkcja bywa używana z przymrużeniem oka, a przez niektóre osoby może być traktowana jak podryw.

Jak zaczepić kogoś na Facebooku przez telefon?

Zaczepki czasy swojej świetności moją dawno za sobą. Nie oznacza to jednak, że Facebook całkowicie z tej funkcji zrezygnował. Choć nie ma jej "na widoku", wciąż są tacy, którzy z nich korzystają. Z myślą o nich zaczepka na FB jest nadal dostępna. Warto jednak pamiętać, że w ostatnim czasie zmienił się sposób ich wysyłania. Użytkownicy mogą zaczepiać znajomych do rozmowy lub znajomych osób znajomych na Facebooku. W chwili obecnej nie ma możliwości zaczepiania nieznajomych, których nie dodałeś wcześniej do Facebooka. A gdzie są zaczepki na FB w aplikacji mobilnej na Androida i iOS? Najłatwiej je wyszukać wpisujące słowo pokes. Przejdziesz wtedy do strony, gdzie zaczepianie będzie możliwe. Osoba, do której wysłałeś zaczepkę otrzymuje powiadomienie. Jeśli uważasz też, że ktoś wysyła do ciebie zbyt wiele zaczepek możesz wyłączyć taką możliwość. Konieczne będzie jednak zablokowanie tej osoby.

Sprawdź też: Jak usunąć znajomego z FB

jak zaczepić kogoś na FB przez komputer?

Zastanawiasz się również, jak się zaczepia na fb korzystając z komputera? Pytanie to nie będzie wymagało skomplikowanej odpowiedzi. Tu procedura wysłania zaczepki wygląda niemal identycznie, jak w telefonie. Wystarczy przejść do strony zaczepek facebook.com/pokes wskazać na nazwisko osoby, której chcesz wysłać zaczepkę i nacisnąć przycisk zaczep, który jest ozdobiony dodatkowo ikoną palca wskazującego. Zaczepiona osoba otrzymuje wiadomość i powiadomienie o twojej zaczepce.

Gdzie znaleźć zaczepki na FB?

Nie da się ukryć, że Facebook powoli odchodzi od zaczepek. Funkcja ta staje się na tyle mało interesująca, że nie ma do niech łatwego dostępu. Choć serwis społecznościowy w wersji na urządzenia mobilne oddaje do dyspozycji użytkownika skróty przenoszące do najważniejszych narzędzi, tak ze świecą szukać tam zaczepki. Zaczepkę najprościej jest jednak odszukać w oknie wyszukiwania po naciśnięciu ikony lupy. Nie korzystaj jednak z polskiego słowa. Wyszukiwanie "zaczepki" skończy się na tym, że Facebook wyświetli m.in. posty, grupy i strony związane z zaczepkami. W tym przypadku lepiej skorzystać z angielskiego określenia zaczepek - pokes. Po wpisaniu tego słowa w oknie wyszukiwarki, pojawi się skrót do zaczepek. To w tym miejscu sprawdzić, kto cię zaczepił w ostatnim czasie. Z tego ekranu zaczepisz też inne osoby. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, sprawdź strony pomocy technicznej Facebook. Zaczepki na Facebooku nie cieszą się już taką popularnością, jak kiedyś. Jednak ta funkcja może zainteresować osoby, które wcześniej nie miały z nimi styczności.

Kogo można zaczepić na Facebooku?

Funkcja "zaczepienia" na Facebooku bywa różnie interpretowana. To cyfrowy gest, który może być synonimem flirtu, przywitania się, czy po prostu sposobem na delikatne podtrzymanie znajomości lub też zachętę do rozmowy. Jego subtelność i różnorodne znaczenia sprawiają, że granice interpretacji są płynne. Warto jednak pamiętać, że to, kogo zaczepiamy, może mieć wpływ na odbiór tej interakcji. Gdy nie mamy bliskiej relacji z daną osobą, warto liczyć się z różnorodnymi reakcjami i zrozumieniem tego działania w różnych kontekstach społecznych. Coś, co może wydawać się dla nas niewinnym "zaczepieniem", dla innej osoby może mieć zupełnie inne znaczenie.

Czy zaczepki na Facebooku są już niemodne?

Zaczepki na Facebooku, choć kiedyś były popularną formą cyfrowych interakcji, dzisiaj mogą być postrzegane jako przejaw archaicznej formy komunikacji. "Trącanie" z czasem straciło swoje unikalne miejsce w świecie mediów społecznościowych. Użytkownicy coraz rzadziej sięgają po tę funkcję, gdyż wśród niektórych osób zaczęła ona wydawać się nieco "boomerska".

Stock Image from Depositphotos

Polecamy również: Jak sprawdzić kto odwiedza mój profil na FB

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu