Facebook

Jak usunąć Facebooka - poradnik krok po kroku

Dawid Pacholczyk
1

Jak usunąć Facebooka? Teoretycznie wystarczy kliknąć guzik "usuń", ale to tylko teoria. Proces usuwania swojego konta to istna droga przez mękę naszpikowana opcjami, które mają nas od tej decyzji odwieźć. Oto krótki poradnik przedstawiający jak to zrobić z poziomu przeglądarki oraz aplikacji na Androida i iOS.

Niektórzy decydują się na usunięcie Facebooka i permanentnie odcinają się tym samym od wszystkich usług, które wyszły ze stajni Marka Zuckerberga. Trzeba jednak wiedzieć, że proces ten jest utrudniony do granic możliwości, dlatego warto mieć pod ręką instrukcję, która przeprowadzi nas krok po kroku i jednoznacznie odpowie na pytanie jak usunąć Facebooka.

Jak usunąć Facebooka, czyli o drodze przez mękę

Ostatnio pisałem o tym, że jako społeczeństwo nie możemy usunąć Facebooka. Komentarze pod artykułem pokazały jednak, że wiele osób dokonało tej operacji. Niestety nie jest to prosta czynność. Musisz wiedzieć, że jak Mark Zuckerberg złapie już kogoś, to zrobi wszystko, aby go utrzymać u siebie, dlatego proces kasowania konta jest naprawdę skomplikowany.

Zanim odpowiem na pytanie jak usunąć Facebooka zapoznaj się z konsekwencjami tej operacji. Po usunięciu Facebooka:

  • nie będzie można go ponownie aktywować;
  • bez konta FB nie możesz korzystać z Messengera;
  • nie wykorzystasz opcji logowania do różnych aplikacji jak np. Spotify;
  • niektóre z rzeczy, które zostały przez Ciebie wysłane, mogą być dalej dostępne przez odbiorców, bo ich kopie zostały zapisane po drugiej stronie;

Czas po usunięciu Facebooka

Po usunięciu konta masz 30 dni na anulowanie tego procesu. Mark Zuckerberg liczy, że jednak zmienisz zdanie bazując na efekcie odstawienia i fakcie, że pozbywasz się narzędzia, które wiele rzeczy ułatwiało. Po upływie tego czasu wszystkie dane zostaną trwale usunięte i nie będzie już możliwości ich przywrócenia…teoretycznie.

Proces usuwania naszych danych może trwać do 90 dni. W tym czasie będą one niedostępne zarówno dla nas, jak i dla innych użytkowników internetu, ALE będą dostępne dla Facebooka. Usunięcie konta na Facebooku nie chroni nas przed sytuacją, w której firma przechowuje zestaw naszych danych na wypadek odzyskiwaniu danych w przypadku katastrofy, błędu oprogramowania lub innej sytuacji związanej z utratą danych. Warto zapoznać się z warunkami, na jakich kopia naszych danych może być przechowywana. Znajdziecie je tutaj.

Jak trwale usunąć Facebooka z przeglądarki?

Zacznijmy od tego jak usunąć Facebooka z poziomu przeglądarki. W pierwszym kroku przejdź do ustawień swojego konta na Facebooku, aby to zrobić, kliknij strzałkę w prawym górnym rogu strony i kliknij „Ustawienia i prywatność”, a następnie „Ustawienia”. Kolejnym krokiem jest wybór opcji „Twoje informacje na Facebooku”.

W prawej kolumnie wyświetli się szereg opcji, Ciebie interesuje „Dezaktywacja i usuwanie”. Tutaj staniesz przed wyborem między dezaktywacją, a trwałym usunięciem swoje konta. Dezaktywacja polega na czasowym zawieszeniu i częściowym ograniczeniu dostępu do niego dla Ciebie i innych użytkowników, ale dla przykładu w przypadku wyboru tej opcji będzie można korzystać z Messengera.

Nas jednak interesuje „Usuń konto na stałe”. Zaznacz ją i kliknij na przycisk „Przejdź do usuwania konta”.W tym momencie Facebook kolejny raz spróbuje odwieźć Cię od usunięcia konta i zachęci jedynie do jego dezaktywacji. Tak jak mówiłem, Mark Zuckerberg nie chce Cię puścić. Możesz też pobrać dane na swój temat, przy okazji tego dowiesz się jak dużo zdjęć i postów poszło w świat dzięki Tobie. Przyznam szczerze, że byłem w szoku, kiedy zobaczyłem swoje liczby.

Warto też zadbać o strony, za które odpowiadamy. Facebook poinformuje nas o sytuacji, w której jesteśmy administratorami strony na FB i pozwoli na przepisanie tych praw na kogoś innego. To bardzo ważne, aby o tym nie zapomnieć, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, a usuniemy konto, to dla danej strony publikacja zostanie cofnięta.

Jak już to wszystko ogarniemy, wystarczy kliknąć „Usuń konto”, a następnie „Kontynuuj”.

Jak trwale usunąć Facebooka ze smartfona z Androidem?

Aby usunąć Facebooka z poziomu aplikacji na smartfonie z Androidem, należy uruchomić apke, a następnie kliknąć na ikonkę z ustawieniami w prawym górnym rogu. To te trzy kreski na prawo od ikonki powiadomień. Zjedź na sam na dół i naciśnij „Ustawienia i prywatność”, a potem wybierz pozycję „Ustawienia”. Na kolejnym ekranie odnajdź sekcję „Twoje informacje na Facebooku”, jest ona czwarta w kolejności.

W celu usunięcia Facebooka musisz wybrać „Własność konta i kontrola”, tam znajdziesz „Dezaktywacja i usuwanie”. Tak jak miało to miejsce w przypadku przeglądarki przed usunięciem Facebooka musisz dokonać wyboru między: „Dezaktywacja konta” oraz „Usuwanie konta”. Wybierasz drugą i naciskasz na „Przejdź do usuwania konta”.

Następny ekran do próba zatrzymania Ciebie w serwisie przez Marka Zuckerberga. Otrzymasz najczęstsze problemy, które mogą zostać łatwo rozwiązania. Nas jednak interesuje „Przejdź do usuwania konta”. Dalej sprawa jest już prosta.

Jak usunąć Facebooka z telefonów Apple?

Aby usunąć Facebooka z poziomu aplikacji na telefonie Apple należy uruchomić aplikację, a następnie kliknąć na ikonkę z ustawieniami w prawym dolnym rogu. Podobnie jak w przypadku Androida to są te trzy kreski obok powiadomień. Zjedź na sam na dół i naciśnij „Ustawienia”, a potem odnajdź sekcję „Twoje informacje na Facebooku”, jest ona czwarta w kolejności.

W celu usunięcia Facebooka musisz wybrać „Własność konta i kontrola”, tam znajdziesz „Dezaktywacja i usuwanie”. Podobnie jak w przypadku przeglądarki do wyboru będziesz mieć dwie opcje: „Dezaktywacja konta” oraz „Usuwanie konta”. Wybierasz drugą i naciskasz na „Przejdź do usuwania konta”.

Następny ekran do próba zatrzymania Cię w serwisie przez Marka Zuckerberga. Otrzymasz najczęstsze problemy, które mogą zostać łatwo rozwiązania. Nas jednak interesuje „Przejdź do usuwania konta”. Dalej sprawa jest już prosta.

Sprawdź też: Jak usunąć konto na Twitterze

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu