Poradniki

Prompty do Midjourney: jak wygenerować obrazy i zdjęcia zgodne z oczekiwaniami

Błażej Wojciechowski
Prompty do Midjourney: jak wygenerować obrazy i zdjęcia zgodne z oczekiwaniami
Reklama

Odkryj tajniki tworzenia niepowtarzalnych obrazów za pomocą Midjourney! Poznaj skuteczne strategie pisania prompty, które ożywią Twoje pomysły i przekształcą je w zdjęcia i fotografie. W tym poradniku przedstawiamy najważniejsze wskazówki związane z promptami na Midjourney.

Jak tworzyć prompty do Midjourney?

Czy kiedykolwiek marzyłeś(-aś) o tym, aby Twoje słowa zamieniły się w dzieła sztuki? Mamy dobrą wiadomość, dzięki sztucznej inteligencji będzie to możliwe. Dzięki Midjourney nie musisz być fotografem, ani malarzem. Jedyna umiejętność, jakiej potrzebujesz, aby tworzyć piękne ilustracje i zdjęcia to ta związana z ich odpowiednim opisaniem za pomocą tzw. promptów. Ten poradnik pomoże Ci znaleźć wspólny język z Midjourney i dokładnie wyjaśnić algorytmom AI, jakich obrazów potrzebujesz.

Reklama

Midjourney to narzędzie AI stworzone do generowania obrazów za pomocą naturalnego języka komunikacji, jaką posługujemy się na co dzień. Po prostu piszesz, co chcesz stworzyć, a sztuczna inteligencja chwyta w ręce wirtualny aparat fotograficzny, pędzel lub ołówek i tworzy dzieło za Ciebie. Aby w pełni wykorzystać potencjał Midjourney, warto zapoznać się z podstawami pisania promptów, czyli wskazówek dla AI. 

źródło: docs.midjourney.com

Jak zacząć korzystać z Midjourney?

W przeciwieństwie do popularnego ChatGPT, Midjourney nie jest niezależną platformą. Aby rozpocząć korzystanie z narzędzia, należy wcześniej założyć konto w serwisie Discord. To właśnie tam odbywa się komunikacja z Midjourney i generowanie zdjęć oraz obrazów. Na szczęście nie wymaga to od nas szczególnych umiejętności lub uczestnictwa w skomplikowanym procesie rejestracji. Mamy jednak złą wiadomość. Midjourney nie oferuje obecnie żadnej bezpłatnej subskrypcji. Aby korzystać z platformy, trzeba najpierw zapłacić. Najtańszy plan kosztuje obecnie 8 dolarów miesięcznie.

  1. Załóż konto na platformie Discord.
  2. Wejdź na stronę midjourney.com/account i zaloguj się za pomocą konta Discord.
  3. Wykup wybrany przez siebie plan subskrypcyjny.
  4. Dołącz do serwera Midjourney na Discordzie. Kliknij przycisk "+" na liście serwerów po lewej stronie ekranu. Następnie wybierz opcję "Dołącz do serwera" i wklej lub wpisz adres http://discord.gg/midjourney.
  5. Wybierz dowolny kanał oznaczony jako general-# lub newbie-#.
  6. Użyj komendy /imagine, aby wprowadzić swój pierwszy prompt.

Co to są prompty w Midjourney?

Prompty to krótkie frazy, które bot Midjourney interpretuje za pomocą AI, aby wygenerować obraz. Narzędzie analizuje słowa i wyrażenia, dzieląc je na mniejsze fragmenty zwane tokenami, które mogą być porównane do danych treningowych i wykorzystane do wygenerowania Twojego obrazu. Dobrze skonstruowany prompt może pomóc w tworzeniu unikalnych i efektownych obrazów. Warto więc zapoznać się z podstawami tworzenia promptów. Aby rozpocząć pisanie o tym, co ma wygenerować bot, należy napisać „/imagine”.

źródło: docs.midjourney.com

Podstawowy prompt może być tak prosty jak pojedyncze słowo, fraza lub nawet... emoji. Bot Midjourney najlepiej działa z prostymi i krótkimi komendami, które opisują to, co chcesz zobaczyć. Unikaj długich żądań i skomplikowanych opisów. Zamiast: „pokaż mi obraz z dużą ilością kwitnących maków kalifornijskich, niech będą jaskrawo pomarańczowe i narysowane w stylu szkicowanym kolorowymi ołówkami", spróbuj skorzystać z polecenia: „jaskrawo pomarańczowe maki kalifornijskie, narysowane kredkami”. A! Jeszcze jedno. Na potrzeby artykułu, powyższy przykład został przetłumaczony na język polski. Niestety, Midjourney nie posługuje się jeszcze naszą mową. Oznacza to, że wszystkie prompty muszą być napisane w języku angielskim! 

Na co zwrócić uwagę pisząc prompty do Midjourney?

W jaki sposób możemy osiągnąć najlepsze rezultaty podczas pisania promptów dla bota Midjourney na Discordzie? Istnieje kilka istotnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, aby generowane obrazy spełniły Twoje oczekiwania. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w komunikacji z botem.

Długość prompta dla Midjourney

Prompty mogą być bardzo proste. Jedno słowo wystarczy, aby wygenerować obraz. Bardzo krótkie komunikaty będą jednak mocno opierały się na domyślnym stylu Midjourney. Dopiero bardziej opisowe prompty zapewnią Ci unikalny wygląd obrazów. Z drugiej strony, zbyt długie prompty mogą wprowadzać niepotrzebny zamęt. Zawsze skupiaj się na głównych koncepcjach, staraj się nie odbiegać od tematu i formułuj w miarę proste komunikaty.

Gramatyka w Midjourney

Bot Midjourney nie rozumie gramatyki i struktury zdań tak jak człowiek. Wybór odpowiednich słów ma duże znaczenie podczas komunikacji z AI. Twórcy Midjourney podpowiadają, że w wielu przypadkach lepiej używać bardziej specyficznych synonimów. Zamiast „big”, warto próbować z bardziej szczegółowymi przymiotnikami —  „gigantic”, „enormous” lub „colosal”. Usuwaj zbędne słowa, gdy jest to możliwe. Bot Midjourney nie bierze pod uwagę wielkości liter. Możesz za to używać przecinków, nawiasów i myślników, aby uporządkować swoje myśli. Nie oznacza to jednak, że AI zawsze odpowiednio je zinterpretuje.

Reklama

Midjourney: "Chcę”, zamiast „nie chcę”

Ważna uwaga. Pracując z Midjourney lepiej opisać to, czego chcesz, niż tego, czego nie chcesz. Jeśli poprosisz o wygenerowanie zdjęcia z przyjęcie na którym „nie ma tortu”, prawdopodobnie otrzymasz obraz, na którym ciasto zostanie uwzględnione. Jeśli chcesz wykluczyć obiekt z ostatecznego obrazu, spróbuj skorzystać z zaawansowanej komendy „--no”. Po prostu dopisz na końcu prompta "--no cake”. Wówczas AI powinno zrozumieć, o co Ci chodzi.

Szczegóły mają znaczenie!

Midjourney wymaga precyzji opisów. Możesz oczywiście opisać swoje potrzeby ogólnie, ale wszystko, czego nie określisz w prompcie, może zostać wygenerowane losowo. Ogólność jest świetnym sposobem na uzyskanie różnorodności, ale nie zawsze na tym nam zależy. Jeśli dokładnie wiesz, czego chcesz, pamiętaj o szczegółach i odpowiednim kontekście, który jest dla Ciebie ważny. Oto kilka ważnych elementów dobrego promotu:

Reklama
  • Podmiot: np. człowiek, zwierzę, postać, lokalizacja, obiekt itp.
  • Typ obrazu: zdjęcie, malarstwo, ilustracja, rzeźba, szkic, gobelin itp.
  • Otoczenie: wewnątrz, na zewnątrz, na Księżycu, w Narnii, pod wodą itp.
  • Oświetlenie: miękkie, naturalne światło dzienne, zachmurzenie, neonowe, studyjne itp.
  • Kolory: żywe, stonowane, jasne, monochromatyczne, kolorowe, czarno-białe, pastelowe itp.
  • Nastrój: spokojny, agresywny, chaotyczny, pełen energii itp.
  • Kompozycja: portret, POV, zbliżenie, ujęcie z lotu ptaka itp.

Pamiętaj też o korzystaniu z odpowiednich liczebników. Liczba mnoga pozostawia dużo miejsca dla dowolności interpretacji. Jeśli możesz, podaj konkretną liczbę obiektów — „three cats” zamiast „cats”. Lepsze będą nawet liczebniki zbiorowe — „stado psów” zamiast „psy”.

Jak tworzyć instrukcje dla Midjourney

Korzystanie z Midjourney może przyspieszyć proces tworzenia treści, dostarczyć inspiracji i wspomóc Cię podczas pracy nad różnymi projektami. Pamiętaj, że narzędzie stale się rozwija, dlatego warto śledzić oficjalne kanały komunikacji na Discordzie, gdzie zawsze pojawiają się najświeższe nowinki dotyczące platformy do generowania obrazów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama