Obecnie dostępne na rynku smartfony oferują użytkownikom dziesiątki, a niekiedy setki gigabajtów pamięci wewnętrznej na dane. Jednak szybko miejsce się zapełnia — przede wszystkim aplikacjami, które ważą coraz więcej. Co więc zrobić w tej sytuacji? Z pomocą przychodzi możliwość przeniesienia ich na kartę pamięci. Jak to zrobić?
16 GB, 32 GB, 64 GB w obecnych czasach brzmi śmiesznie mało, ale nie da się ukryć, że spora część smartfonów nadal oferuje tak niskie pojemności. Na szczęście w telefonach z Androidem (także w wariantach 128, 256, 512 GB) często znajdują w dodatkowe sloty na karty microSD. Te służą do rozszerzenia miejsca na dane — głównie multimedia. Zdjęcia, filmy wideo z aplikacji fotograficznych mogą trafiać bezpośrednio do dodatkowej pamięci, co pozwoli na zaoszczędzenie gigabajtów w samym smartfonie. Na microSD przechowacie też dokumenty czy inne pliki zapisywane w telefonie. Problem zaczyna się pojawiać, gdy chcecie instalować na swoim urządzeniu mobilnym wiele aplikacji. Szybko zauważycie, że z tych gigabajtów zostają megabajty i trzeba szukać sposobów poradzenia sobie z tym problemem. Można odinstalować zbędne apki, by zwolnić miejsce na kolejne, ale lepszym lekarstwem będzie przenoszenie aplikacji na kartę microSD.
Co daje przenoszenie aplikacji na kartę SD
Zastanawialiście się kiedyś jak przerzucić aplikacje na kartę pamięci i czy jest to w ogóle możliwe? Odpowiedź nie jest wcale taka jednoznaczna. Owszem, Android pozwalał na przeniesienie niektórych aplikacji na kartę pamięci, ale nie we wszystkich wersjach. We wcześniejszych wersjach systemu, niektóre z instalowanych ze sklepu Google Play aplikacji mogły być przenoszone do zewnętrznej pamięci — część w całości, część oferowała jedynie możliwość korzystania z karty microSD do zapisywania niektórych danych. Rozwiązanie, choć pojawiało się też w późniejszych wersjach systemu Android, nie jest idealne. Głównie ze względu na ograniczenia narzucane przez samych twórców aplikacji, jak i nakładek systemowych producentów smartfonów. Przerzucenie aplikacji na zewnętrzną kartę powodowało wiele problemów, jak np. z widżetami.
Sprawdź też: Jak sformatować pendrive
Obecnie, w wielu przypadkach, jest dużo łatwiej. I nie chodzi tu o samo przenoszenie aplikacji na kartę microSD, a o jej sformatowanie jako pamięć wewnętrzą. Smartfon będzie rozpoznawał ją jako rozszerzenie wbudowanej pamięci dyskowej, co pozwoli na znacznie zwiększenie miejsca na wszystkie przechowywane w telefonie pliki — bez względu na to czy są to dane aplikacji, zdjęcia, filmy, muzyka i inne multimedia, czy dokumenty. Połączenie 16 GB z np. kartą microSD o pojemności 256 GB pozwoli na wykorzystanie smartfona w bardziej wygodny sposób.
Na jakich wersjach Androida można przenieść aplikacje na SD?
Android już od swoich wczesnych wersji pozwalał na przenoszenie aplikacji na karty SD — jednak nie było to takie łatwe, jak obecnie. Z początku trzeba było sięgać po bardziej zaawansowane rozwiązania wymagające m.in. administracyjnego dostępu do systemu (Root). W późniejszych wersjach systemu (np. 6.0 Marshmallow), w menu telefonu, w zakładce Ustawienia > Aplikacje > Informacje o aplikacji pojawia się możliwość zarządzania pamięcią i zmianą lokalizacji aplikacji z pamięci wewnętrznej na kartę microSD. Jak wspominałem wyżej, rozwiązanie to nie działało dla każdej aplikacji. Niestety, większość z nich była i jest nadal nie do ruszenia — od tych systemowych i ogromnej większości apek dostępnych w Google Play. Zdarzały się jednak wyjątki.
Obecnie, dzięki możliwości specjalnego sformatowania karty microSD, proces ten jest dużo łatwiejszy. Android widzi kartę microSD jako część wewnętrznej pamięci telefonu i nie stwarza dodatkowych problemów. Warto jednak mieć na uwadze, że tak sformatowana karta nie może być wykorzystywana w innych urządzeniach — by móc z niej korzystać, jak wcześniej, będzie wymagane ponowne jej sformatowanie, co spowoduje usunięcie wszystkich zapisanych na niej informacji. Nie będzie też możliwości wygodnego wyciągania jej z telefonu bez wpływu na cały system Android — lepiej to robić przy wyłączonym urządzeniu.
Root - wymagany czy opcjonalny
Root — czyli dostęp administracyjny do oprogramowania systemowego dający użytkownikom dodatkowe uprawnienia nie jest polecany tym, którzy nie do końca czują się dobrze z dużo bardziej zaawansowanym grzebaniem w systemie. Dla innych Root pozwoli na całkowite ominięcie wewnętrznych zabezpieczeń. Pozwala to m.in. na przygotowanie karty microSD w taki sposób, że będzie możliwe przenoszenie aplikacji na SD w Androidzie. A co za tym idzie — instalowanie ich bezpośrednio na zewnętrznej pamięci. Teraz, moim zdaniem, jest to całkowicie niepotrzebne i Android w nowych wersjach oferuje dużo prostsze rozwiązania. A te nie powinny sprawić nikomu dodatkowych trudności i pozwolą przenieść dane na kartę. Przygotowanie karty microSD wymagało dodatkowego formatowania, instalowania dedykowanych narzędzi na telefonie (jak np. Link2SD) i dla osób, które nie wiedzą, co robią — mogło to zakończyć się sporymi problemami.
Zobacz też: Jaką kartę microSD wybrać do smartfona? Najlepiej żadną
Jeśli nie karta microSD, to co?
Dodatkowa karta microSD nie przyda się w każdej sytuacji, i nie w każdym smartfonie znajdziecie na nią dodatkowy slot. Nie mówię tu tylko o telefonach Apple, które nie pozwalają na rozszerzenie pamięci wewnętrznej iPhone’a kartą SD. Jeśli kończy Wam się miejsce na telefonie, i nie da się przenieść aplikacji na kartę microSD, warto zastanowić się nad chmurą. Z dysków w chmurze nie skorzystacie niestety do przechowywania aplikacji oraz ich danych, ale mogą pomóc w zarządzaniu multimediami. Zdjęcia, szczególnie wykonywane aparatami w najnowszych flagowcach, potrafią swoje ważyć. Wystarczy kilka tygodni, by z pojemnych pamięci wewnętrznych zostały tylko wspomnienia.
Chmura przechowa bezpiecznie wszystkie pliki, także dokumenty i jeśli korzystacie z kilku urządzeń jednocześnie, zaoferuje do nich dostęp na każdym z nich, bez konieczności dodatkowej synchronizacji. Wielu producentów smartfonów oferuje swoje własne chmury. Można też skorzystać z rozwiązań oferowanych przez Google czy Microsoft — te są najbardziej popularne. Niestety posiadacze urządzeń z Androidem nie mają dostępu do chmury Apple — iCloud. Ta zarezerwowana jest wyłącznie dla posiadaczy sprzętów amerykańskiej firmy oraz komputerów z Windowsem.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu