Poradniki

Jak odzyskać wiadomości z Messengera?

Błażej Wojciechowski
Jak odzyskać wiadomości z Messengera?
3

W obecnych czasach najczęściej rozmawiamy czy piszemy z innymi ludźmi przy użyciu komunikatorów. Przez ogromną popularność Facebooka, jednym z najchętniej pobieranych komunikatorów jest Messenger.

Część osób bardzo skrupulatnie podchodzi do swoich wiadomości, usuwając stare czy nieaktualne już czaty. Są również sytuacje, w których usuniemy dany czas przypadkowo - niejednokrotnie jednak musimy później do tych konwersacji wrócić, co rodzi już pewne problemy i komplikacje.

Jeśli usunęliście jakiś czat na Messengerze i pilnie potrzebujecie go przywrócić, lecz nie wiecie, jak to zrobić - ten poradnik jest właśnie dla Was. Wyjaśnimy krok po kroku jak odzyskać wiadomości na Messengerze i mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu wszystko stanie się dla Was jasne.

Jak odzyskać wiadomości z Messengera — pobieranie danych z konta

Jeśli usuniemy dany czat, sami nie jesteśmy w stanie go odzyskać. Opcją, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że mogliśmy zarchiwizować konwersację, zamiast ją usunąć. W celu znalezienia archiwum czatów, należy w aplikacji Messengera kliknąć w nasze zdjęcie profilowe w lewym górnym rogu i wybrać opcję “Zarchiwizowane czaty”. Tam pojawią się wszystkie stare konwersacje grupowe, które opuściliśmy.

Drugą opcją jest również wejście do folderu “Inne”. Tam znajdują się wszystkie czaty które wrzuciliśmy do spamu lub wiadomości od osób spoza grona naszych znajomych. Jeśli nie jesteście zatem pewni, czy usunęliście daną konwersację, czy tylko ją opuściliście lub przenieśliście do spamu, powinniście koniecznie odwiedzić te dwa miejsca.

Co jednak w sytuacji, w której faktycznie usunęliście jakiś czat? Taką konwersację da się odzyskać, kontaktując się z Facebookiem. To, że usunęliśmy jakiś czat, wcale nie oznacza, że zniknął on całkowicie - nie widzimy go w aplikacji ani na naszym koncie na portalu społecznościowym, lecz na serwerach Mety cały czat pozostał. Jest to wynikową prawem obowiązującym na terenie Unii Europejskiej, przez które każdy podmiot przetwarzający cyfrowe dane użytkowników jest zobowiązany do wysłania użytkownikowi wszystkich danych zebranych na jego temat, kiedy ten sobie tego zażyczy. W związku z tym jesteśmy w stanie odzyskać zapisy rozmów nawet sprzed 10 lat.

Polecamy: Jak zmienić zdjęcie profilowe na Messengerze

W tym celu ponownie należy kliknąć na swoje zdjęcie profilowe w lewym górnym rogu aplikacji, lecz tym razem zjechać do ostatniego segmentu i wybrać opcję “Ustawienia konta”. W tym miejscu musimy ponownie zalogować się na swoje konto w celu potwierdzenia tożsamości. Następnie zjeżdżamy do zakładki “Twoje informacje na Facebooku” i wybieramy opcję “Pobieranie Twoich informacji”.

W tym miejscu możemy pobrać kopię wszystkich swoich informacji z Facebooka w dowolnym momencie. Cała usługa oczywiście jest bezpłatna i dotyczy kompletnej kopii danych lub wyboru określonych informacji czy zakresów dat. Całość otrzymujemy w formacie HTML lub JSON.

Na tej zakładce należy zaznaczyć wszystkie opcje, które chcemy pobrać z bazy danych Facebooka. Proces pobierania danych nie zawsze jest natychmiastowy - czasami może potrwać nawet do kilku dni, jednak w każdym przypadku, bez wyjątku, otrzymacie kopię swoich danych.

Odzyskiwanie usuniętych wiadomości z Messengera — czy to możliwe?

Co w przypadku, kiedy zależy nam na pojedynczych wiadomościach, a nie na całych czatach? Sytuacja jest identyczna. Usunięte wiadomości są usuwane wyłącznie z naszego konta, a nie z bazy danych Facebooka. Pobranie kopii danych dotyczących wiadomości ukaże nam wszystkie wiadomości, nie tylko te, które widzimy w aplikacji.

Słynne powiedzenie, że “w internecie nic nie znika” jest jak najbardziej prawdziwe. To, że usuniemy jakąś wiadomość w czacie (nieważne czy tylko u nas, czy u wszystkich członków konwersacji), ta i tak zostanie na serwerach Facebooka.

Sprawdź też: Jak utworzyć grupę na Messengerze

Jak odzyskać wiadomości z Messengera bez konta na Facebooku?

Niestety, posiadanie konta na Messengerze bez konta na Facebooku faktycznie było kiedyś dostępne i pozwalało na korzystanie z samego komunikatora. Meta postanowiła jednak zrezygnować z tej funkcji i teraz nie można założyć konta na Messengerze, nie mając własnego konta na Facebooku. To rozgniewało wielu użytkowników, jednak niestety, obecnie decyzja na ten temat jest nieodwołalna.

Źródło: Unsplash @brett_jordan

Jeśli jednak pisaliście kiedyś na Messengerze z osobą, która nie miała konta na Facebooku, powinniście móc odzyskać zapis tej konwersacji. Chociaż taka opcja w tej chwili nie jest dostępna, to zapisy z czasów, w których można było w ten sposób korzystać z Messengera, z pewnością pozostały na serwerach Facebooka. Cała operacja wygląda w dokładnie taki sam sposób, jaki przedstawiliśmy w punkcie wyżej.

Sprawdź: Jak wylogować się z Messengera

Jak odzyskać wiadomości z Messengera od osób zablokowanych?

Odzyskanie wiadomości z Messengera od zablokowanych osób jest jeszcze prostsze. Jeśli my zablokowaliśmy daną osobę, wystarczy wejść w Ustawienia naszego konta i znaleźć profil tej osoby i zwyczajnie ją odblokować. Wtedy możemy normalnie przeglądać konwersację z danym użytkownikiem w aplikacji Messengera lub na stronie internetowej Facebooka.

Kiedy to nie my zablokowaliśmy kogoś, a jakaś osoba zablokowała nas, mamy dostęp do całej rozmowy na Messengerze - z tym wyjątkiem, że nie będziemy oczywiście mogli wysłać wiadomości w tej konwersacji. Kiedy wyszukamy daną osobę w Messengerze, ukaże się przed nami cały zapis rozmowy.

Źródło: Unsplash @alexbemore

Alternatywą do tego jest oczywiście pobranie danych z serwerów Facebooka - ta opcja jest najbardziej niezawodna i zdaje egzamin w praktycznie wszystkich przypadkach. Jeśli koniecznie potrzebujecie powrócić do jakiejś rozmowy, najprościej i najszybciej będzie właśnie sięgnąć po to rozwiązanie.

Na serwerach Facebooka przechowywane są wszystkie dane od samego początku istnienia naszego konta. Jest to zatem kopalnia wszystkich informacji ze wszystkich dziedzin portalu społecznościowego - poza wiadomościami na Messengerze tyczy się to również komentarzy, polubień postów czy stron, zapisanych elementów, kolekcji, postów, wszelkich informacji jakie kiedykolwiek udostępniliśmy na naszym profilu i wiele więcej.

Sprawdź też: Jak usunąć wiadomości z Messengera

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu