Poradniki

Jak zobaczyć usunięte wiadomości na Messengerze?

Błażej Wojciechowski
Jak zobaczyć usunięte wiadomości na Messengerze?
0

Utrata ważnych danych to zawsze spory problem. Czy więc jest szansa na odzyskanie usuniętych konwersacji na Messengerze? Niestety, nie mam tu dobrych wieści.

Przypadki się zdarzają i często jedna słabo przemyślana decyzja może powodować bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Ile razy zdarzyło nam się wyrzucić jakąś rzecz tylko po to, by kilka dni później okazało się, że to właśnie ona jest nam najmocniej potrzebna. Podobnie jest w świecie cyfrowym, gdzie z różnych względów możemy chcieć pozbyć się chociażby danej konwersacji w komunikatorze Facebook Messenger. Nie od dziś wiadomo, że jest to skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych konwersacji, co pozwala chociażby zabezpieczyć przesłane dane (chociaż przypominam, że przesyłanie poufnych informacji przez Messengera nie jest zbyt rozsądne) przed wyciekiem w razie ewentualnego włamania na konto.

Czy jednak jeżeli klikniemy przycisk "usuń", oznacza to, że nie ma już szansy na przywrócenie konwersacji?

Jak zobaczyć usunięte wiadomości na Messengerze z archiwum aplikacji?

Przede wszystkim, warto przypomnieć, że chcąc pozbyć się konwersacji na Messengerze mamy dwie opcje. Możemy ją usunąć, bądź też - zarchiwizować. Ta druga opcja przenosi naszą konwersację do specjalnego folderu, dzięki czemu nie jest ona widoczna na podstawowej liście kontaktów, ale jeżeli chcemy - wciąż możemy mieć do niej dostęp. Usunięcie konwersacji jest natomiast "opcją atomową" która usuwa permanentnie zarówno bieżącą konwersacje jak i zarchiwizowane wątki. Jeżeli więc nie widzimy naszej konwersacji na głównej stronie z kontaktami, warto zajrzeć do zakładki ze zarchiwizowanymi kontaktami (możemy do niej przejść klikając trzy kropki w panelu Messengera w przeglądarce). Jest bowiem szansa, że konwersacja nie jest usunięta, a tylko zarchiwizowana. Jeżeli jednak usunęliśmy konwersację, to ta metoda nie zadziała.

Czytaj również: Jak zmienić zdjęcie profilowe na Messengerze

Jak zobaczyć usunięte wiadomości na Messengerze za pomocą kopii zapasowej?

Niestety (albo stety) jedyną szansą na to, by uchronić się przed permanentnym usunięciem wiadomości jest odpowiednie zabezpieczenie się. Facebook daje bowiem bardzo łatwą możliwość tworzenia i pobrania kopii zapasowej. Możemy to zrobić wchodząc na nasz profil, klikając ustawienia - Twoje informacje na Facebooku. Narzędzie to pozwala zaznaczyć np. tylko nasze konwersacje, z których kompiluje plik do pobrania, wraz z przesłanymi mediami. Oczywiście - odzyskanie usuniętych wiadomości w ten sposób może być trudne, ponieważ Facebook przechowuje usunięte treści przez 90 dni, ale teoretycznie - jest to możliwe.

Sprawdź też: Jak usunąć znajomego z FB

W takim wypadku jednak najlepiej sprawdza się stare przysłowie o tym, że przezorny jest najlepiej zabezpieczony. Jeżeli obawiamy się, że dane z naszej konwersacji mogą wpaść w niepowołane ręce, przede wszystkim warto korzystać z lepiej zabezpieczonych komunikatorów niż Messenger, a jeżeli już używamy produktu Facebooka - upewnijmy się, że każde usunięcie konwersacji poprzedzone jest wykonaniem i zapisaniem kopii zapasowej. To uchroni nas przed sytuacją w której pliki, do których chcemy się dostać okażą się dla nas niedostępne.

Polecamy: Jak wylogować się z Messengera

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu