Internet

Jak odnaleźć zgubiony telefon albo zlokalizować bliskiego?

Grzegorz Ułan
Jak odnaleźć zgubiony telefon albo zlokalizować bliskiego?
8

Namnożyło się nam tych sposobów, od najprostszych, które możemy wykonać w przeglądarce po bardziej zaawansowane, przy użyciu dedykowanych aplikacji. Postanowiłem je zebrać w jednym miejscu, każdy może wybrać najbardziej mu odpowiadający.

Zgubiłem telefon, jak go odszukać?

Zacznijmy od zgubionego telefonu. Pół biedy, jak zgubimy telefon w domu czy zapomnimy, gdzie go zostawiliśmy, wystarczy wpisać w przeglądarce hasło: Gdzie jest mój telefon?

Z tego poziomu możemy go zlokalizować czy włączyć dzwonek, jeśli jest wyciszony i po prostu zadzwonić. Jeśli zgubiliśmy go gdzieś poza domem, problem jest większy. Jeśli uda się go zlokalizować, jest w jednym miejscu i się nie przemieszcza, można jeszcze udać się w to miejsce i odnaleźć go. Jeśli się przemieszcza, znaczy najwyraźniej został odnaleziony przez kogoś i przywłaszczony. Wtedy zanim udamy się na Policję, najlepiej skorzystać już z bardziej zaawansowanych narzędzi dostępnych na stronie myaccount.google.com

Tutaj możemy telefon zablokować, zadzwonić, wylogować się lub wymazać dane - to dla posiadaczy Androida.

Użytkownicy iPhone mogą to zrobić na stronie icloud.com/find. Mamy tu podobne opcje, jak w przypadku smartfonów z Androidem, czyli, odtworzenie dźwięku, włączenie trybu utraconego czy wymazanie danych.

Chcę sprawdzić, gdzie są moi bliscy?

Gdy chcemy odszukać znajomych czy bliskich, mamy na to dwa sposoby. Pierwszy, to udostępniona niedawno przez Google funkcja udostępnienia lokalizacji w Google Mapy. Zarówno w wersji przeglądarkowej, jak i w aplikacji mobilnej. Oczywiście, najpierw dana osoba musi na to wyrazić zgodę.

Sprawdź też: Jak działa lokalizacja telefonu Google.

Ten sposób udostępniony jest zarówno posiadaczom smartfona z Androidem, jak i tym z systemem iOS. Użytkownicy iPhone mogą dodatkowo skorzystać z wbudowanej opcji w telefonie - Moi Znajomi.

Polecamy również: Jak zlokalizować telefon

Po wcześniejszym wzajemnym dodaniu się w aplikacji, możemy na bieżąco podejrzeć lokalizację swoich bliskich w samej aplikacji w telefonie, na widgecie lub na stronie icloud.com/#fmf.

Zaufane kontakty - Dedykowana aplikacja do lokalizacji bliskich

Google udostępnia ponadto dedykowane narzędzie do lokalizacji bliskich czy znajomych w postaci aplikacji Zaufane kontakty (Trusted Contacts). To jest niejako powielenie powyższej funkcji z Map Google, ale wydaje się wygodniejsze i dzięki temu nie musimy każdorazowo uruchamiać map, całość możemy wygodnie podejrzeć w osobnej aplikacji.

To rozwiązanie jest w pełni zautomatyzowane, w przypadku jeśli martwimy się o któregoś z bliskich, dodanych wzajemnie do zaufanych kontaktów, możemy wysłać prośbę do niego o udostępnienie lokalizacji. Dana osoba, jeśli nic jej nie jest może taką prośbę odrzucić, ale jeśli nie może i w przeciągu 5 minut nie podejmie żadnej akcji, wysłana nam zostanie ostatnia zapamiętana lokalizacja. Bez względu na to, czy telefon bliskiego jest wyłączony czy nie ma zasięgu.

Aplikacja Zaufane Kontakty dostępna jest zarówno dla użytkowników Androida, jak i iPhone. Możecie ją pobrać z Google Play lub z App Store.

Osobiście mogę polecić użytkownikom iPhone korzystanie z opcji Moi Znajomi, działa niezawodnie i nie drenuje baterii, lokalizowanie uaktywnia się tylko w przypadku uruchomienia aplikacji lub przejścia na pulpit, gdzie mamy wrzucony widget. Na widgecie, obok danej osoby pojawia się nazwa miejscowości lub dzielnica oraz odległość od nas, po kliknięciu możemy podejrzeć szczegóły danej lokalizacji.

Znajdź mój telefon - jak działa funkcja

Z bardziej znanych narzędzi do lokalizowania znajomych, można jeszcze wymienić, ten udostępniony w Facebook Messengerze, ale średnio to wygodne, zwłaszcza, że okienko z lokalizacją wyskakuje jako wiadomość i w przypadku, gdy w międzyczasie wymieniamy się wiadomościami znika na liście, trzeba przewijać ją w poszukiwaniu tego okienka.

Photo:zimmytws/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu