Poradniki

Jak zlokalizować telefon po kradzieży lub zgubieniu - krótki poradnik

Grzegorz Ułan
0

Nie życzę oczywiście tego nikomu, ale zgubienie czy kradzież telefonu zdarza się często. A jak już się zdarzy, warto szybko zareagować, póki zlokalizowanie go jest jeszcze możliwe.

Jak można zlokalizować telefon? Zlokalizować telefon możemy na kilka sposobów: przy pomocy aplikacji na smartfonie, antywirusów lub korzystając z dedykowanych rozwiązań instalowanych natywnie na telefonach użytkowników systemu Android i iOS.

Jak zlokalizować telefon za pomocą aplikacji?

Jak zlokalizować numer telefonu? Namierzanie zagubionych czy skradzionych telefonów za pomocą różnego rodzaju aplikacji bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych jest nieco ryzykowne. Powstają do tego często programy, które tylko udają bezpieczne aplikacje, a w rzeczywistości mogą nam wyrządzić więcej strat niż pożytku.

Dlatego zalecamy tu daleko idącą ostrożność i instalowanie tylko szeroko sprawdzonych pozycji i tylko z zaufanych źródeł. Dobrym pomysłem będzie tu skorzystanie z aplikacji służących do kontroli rodzicielskich udostępnianych przez naszych operatorów przez internet, jednak często wiąże się to z dodatkowymi opłatami w ramach oferty na abonament, z której korzystamy.

Osobiście sprawdziłem cenioną aplikację Mobile Security - Lookout, która umożliwia namierzenie telefonu, ale aby aktywować tę opcję trzeba założyć konto, a którego to założyć się nie da. Podobnie nie ma takiej opcji na stronie www. Prawdopodobnie zrezygnowali z darmowych kont.

Sprawdź też: Jak namierzyć telefon?

Jeśli nie chcecie płacić za tego typu rozwiązania, i nie jesteście pewni co do bezpieczeństwa innych programów tego typu, które znaleźliście w sieci czy w sklepach mobilnych, polecamy skorzystać z opcji, które omawiamy poniżej w sekcji, gdzie pokazujemy jak namierzyć numer telefonu na smartfony z Androidem i iOS na pokładzie.

Jak zlokalizować telefon za pomocą antywirusa?

Podobnie problematycznie wygląda sytuacja z antywirusami. Tu akurat mamy sporo znanych powszechnie marek, ale użyteczność ich rozwiązań daleka jest od oczekiwanych w przypadku zgubienia czy kradzieży telefonu.

Tym razem sprawdziłem aplikację Avira Mobile Security, w której do aktywacji lokalizowania telefonu trzeba również założyć konto. Co wydaje się uzasadnione, by móc to później namierzać smartfon na stronie www, kiedy go zgubimy.

Niestety, mimo komunikatu, że będzie to możliwe dzięki funkcji na stronie my.avira.com, żadnej takiej opcji nie ma. Pozwala tylko zobaczyć lokalizację naszego telefonu w aplikacji na naszym telefonie i jego śledzenia, ewentualnie dodać do niej nasz inny telefon. Co też mija się z celem, bo jedyna opcja po jego lokalizacji to włączenie sygnału dźwiękowego.

Tak więc najlepszym rozwiązaniem będą tu dedykowane opcje, dostępne na smartfonach z Androidem i iOS na pokładzie.

Jak zlokalizować telefon z systemem Android?

Jak znaleźć telefon po lokalizacji? Jeśli korzystamy z telefonu z zainstalowanym systemem Android, możemy go zlokalizować uruchamiając stronę www pod tym adresem https://www.google.com/android/find?u=0. Oczywiście uprzednio musimy zalogować się na niej do swojego konta Google.

Po uruchomieniu tej strony, możliwe jest odtworzenie na naszym smartfonie dźwięku przez 5 minut, nawet jak jest wyciszony - to przyda się, jeśli zagubimy nasz telefon gdzieś w domu.

Druga opcja to zablokowanie naszego telefonu i wylogowanie się z konta Google, gdy zgubimy telefon gdzieś poza domem. Możemy tu też zdefiniować wiadomość, która wyświetli się na ekranie smartfona - to, jak znajdzie go jakiś uczciwy znalazca, pozwoli na umówienie się na jego odbiór.

Polecamy również: Jak zablokować numer

Trzecia z kolei opcja - to już ostateczność, kiedy jesteśmy przekonani, że nie uda się odzyskać już naszego urządzenia . Możemy dzięki niej wymazać wszystkie dane z telefonu, po czym nie będzie już możliwości jego namierzenia.

Jak zlokalizować telefon z systemem iOS?

Jak można namierzyć telefon z iOS? Natomiast posiadacze telefonów iPhone z zainstalowanym systemem iOS, odnajdą swoje zagubione lub skradzione urządzenie pod tym adresem: https://www.icloud.com/find/, również po uprzednim zalogowaniu się na konto Apple.

Tu możliwości mamy podobne, jak w rozwiązaniu Google. Możemy włączyć dźwięk na zgubionym telefonie, skorzystać z trybu utraconego, czyli wyświetlić na ekranie telefonu nasz numer, pod którym uczciwy znalazca może się z nami skontaktować oraz ostateczna opcja - wymazanie telefonu, co podobnie uniemożliwi w rezultacie jego dalsze śledzenie i wyszukiwanie na mapie.

Stock image from Depositphotos.

Sprawdź też: Jak wyłączyć Talkback

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu