Poradniki

Jak zlokalizować telefon po kradzieży lub zgubieniu - krótki poradnik

Grzegorz Ułan
Jak zlokalizować telefon po kradzieży lub zgubieniu - krótki poradnik
0

Nie życzę oczywiście tego nikomu, ale zgubienie czy kradzież telefonu zdarza się często. A jak już się zdarzy, warto szybko zareagować, póki zlokalizowanie go jest jeszcze możliwe.

Jak można zlokalizować telefon? Zlokalizować telefon możemy na kilka sposobów: przy pomocy aplikacji na smartfonie, antywirusów lub korzystając z dedykowanych rozwiązań instalowanych natywnie na telefonach użytkowników systemu Android i iOS.

Zgubienie smartfona to ogromny problem! Dlaczego?

Zgubienie telefonu może być dużym problemem z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim telefony komórkowe w dzisiejszych czasach są niezwykle kosztowne, zwłaszcza te najnowszej generacji. o oznacza, że zgubienie takiego telefonu wymaga poniesienia kosztów zakupu nowego urządzenia, a także ewentualnych dodatkowych nakładów finansowych związanych z odzyskiwaniem danych z utraconego urządzenia.

Ponadto wraz z rozwojem technologii, telefony komórkowe stały się magazynami danych osobistych, w tym informacji o naszych kontaktach, historii przeglądanych stron internetowych, czy zawartości prywatnych wiadomości. Utracone telefony stanowią zagrożenie dla naszej prywatności, ponieważ nieznane osoby mogą uzyskać dostęp do tych informacji i wykorzystać je w niecny sposób. Nasze smartfony są też często naszym narzędziem pracy, dzięki którym możemy być w kontakcie z klientami, współpracownikami czy przełożonymi. Zgubienie telefonu oznacza konieczność znalezienia czasu na zakup nowego urządzenia oraz ponowne skonfigurowanie aplikacji, ustawień i kontaktów, co może znacząco wpłynąć na naszą wydajność.

Najważniejszym jednak pozostaje fakt, że zgubienie telefonu może również stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jeśli na urządzeniu znajdowały się informacje poufne, takie jak hasła czy numery kart kredytowych, osoba, która znajdzie telefon może je wykorzystać w nieodpowiedni sposób. Wszystkie te czynniki powodują, że zgubienie telefonu jest uciążliwe i może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego warto zachować ostrożność i dbać o swoje urządzenia mobilne.

Jak zlokalizować telefon za pomocą aplikacji?

Jak zlokalizować numer telefonu? Namierzanie zagubionych czy skradzionych telefonów za pomocą różnego rodzaju aplikacji bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych jest nieco ryzykowne. Powstają do tego często programy, które tylko udają bezpieczne aplikacje, a w rzeczywistości mogą nam wyrządzić więcej strat niż pożytku. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z podstawowych opcji lokalizowania smartfona. Takowe oferują twórcy obu wiodących systemów — i od nich zacznijmy.

Jak zlokalizować smarfon z Androidem?

Google dzięki opcji spięcia wszystkiego ze swoim ekosystemem, daje nam możliwość łatwego lokalizowania urządzeń. Pod warunkiem oczywiście, że wcześniej nie wyłączyliśmy opcji związanych z ustalaniem lokalizacji!

Jak znaleźć smartfon z Androidem? Jak sprawdzić jego lokalizację? Jeśli korzystamy z telefonu z zainstalowanym systemem Android, możemy go zlokalizować w wyjątkowo prosty sposób. Wystarczy odwiedzić dedykowanom usłudze Znajdź moje urzadzenie stronę internetową, którą znajdziemy pod adresem: https://www.google.com/android/find?u=0. Naturalnie musimy być tam zalogowani tym samym kontem Google, którym zalogowani jesteśmy na naszym urądzeniu.

Poza mniej lub bardziej dokładnym zlokalizowaniem smartfona z Androidem na mapie, mamy także kilka dodoatkowych opcji do swojej dyspozycji. Możemy tam aktywować odtwarzaniem dźwięku na naszym smartfonie przez 5 minut. To funkcja która podziała nawet wówczas, gdy jest on wyciszony - i to przyda się, jeśli zagubimy nasz telefon gdzieś w domu.

Druga opcja to zablokowanie naszego telefonu i wylogowanie się z konta Google, gdy zgubimy telefon gdzieś poza domem. Możemy tu też zdefiniować wiadomość, która wyświetli się na ekranie smartfona - to, jak znajdzie go jakiś uczciwy znalazca, pozwoli na umówienie się na jego odbiór.

Trzecia z kolei opcja - to już ostateczność, kiedy jesteśmy przekonani, że nie uda się odzyskać już naszego urządzenia . Możemy dzięki niej wymazać wszystkie dane z telefonu, po czym nie będzie już możliwości jego namierzenia.

Jak zlokalizować iPhone'a?

Ale Google nie jest jedyną firmą, która umożliwia łatwe zlokalizowanie smartfona za pośrednictwem wykorzystania systemowych narzędzi. Analogiczne funkcje znajdziemy również w systemie iOS, dzięki czemu łatwobędziemy mogli zlokalizować również naszego iPhone'a.

Do odszukania iPhone'a posłuży nam usługa "Znajdź mój iPhone", którą aktywować możemy z menu głównego w zakładce iCloud. Tam również możemy wskazać czy (i komu) chcemy udostępniać swoją lokalizację na co dzień.

Jeżeli zdecydujemy się na aktywację tej funkcji, wówczas po zapodzianiu gdzieś naszego urządzenia będziemy mogli sprawdzić jego lokalizacje na dedykowanej stronie internetowej, którą znajdziemy pod adresem: https://www.icloud.com/find/. Analogicznie jak w przypadku Google — tutaj również uprzednio musimy zalogować się na konto Apple, które powiązane jest z naszym iPhonem.

Podobnie jak w Androidzie, poza sprawdzeniem lokalizacji na mapie, mamy także dostęp do kilku dodatkowych opcji. Możemy włączyć dźwięk na zgubionym telefonie, skorzystać z trybu utraconego (czyli wyświetlić na ekranie telefonu nasz numer, pod którym uczciwy znalazca może się z nami skontaktować). Jest też opcja ostateczna - zdalne wymazanie wszystkich danych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że po podjęciu tej akcji nie będziemy mogli już dłużej śledzić urządzenia ani wyszukiwać go na mapie.

Szukanie zgubionego smartfona z aplikacjami firm trzecich

Zarówno Google jak i Apple mają solidnie przygotowane narzędzia które pomogą odnaleźć zagubione urządzenia. Jeżeli jednak z różnych powodów wolelibyście sięgnąć po rozwiązania firm trzecich — też jest taka możliwość. Ale zalecamy tu daleko idącą ostrożność i instalowanie tylko szeroko sprawdzonych pozycji i tylko z zaufanych źródeł. Chodzi przecież o nasze dane i bezpieczeństwo.

Dobrym pomysłem będzie tu skorzystanie z aplikacji służących do kontroli rodzicielskich udostępnianych przez naszych operatorów przez internet, jednak często wiąże się to z dodatkowymi opłatami w ramach oferty na abonament, z której korzystamy.

Osobiście sprawdziłem cenioną aplikację Mobile Security - Lookout, która umożliwia namierzenie telefonu, ale aby aktywować tę opcję trzeba założyć konto, a którego to założyć się nie da. Podobnie nie ma takiej opcji na stronie www. Prawdopodobnie zrezygnowali z darmowych kont.

Jak zlokalizować telefon za pomocą antywirusa?

Podobnie problematycznie wygląda sytuacja z antywirusami. Tu akurat mamy sporo znanych powszechnie marek, ale użyteczność ich rozwiązań daleka jest od oczekiwanych w przypadku zgubienia czy kradzieży telefonu.

Tym razem sprawdziłem aplikację Avira Mobile Security, w której do aktywacji lokalizowania telefonu trzeba również założyć konto. Co wydaje się uzasadnione, by móc to później namierzać smartfon na stronie www, kiedy go zgubimy.

Niestety, mimo komunikatu, że będzie to możliwe dzięki funkcji na stronie my.avira.com, żadnej takiej opcji nie ma. Pozwala tylko zobaczyć lokalizację naszego telefonu w aplikacji na naszym telefonie i jego śledzenia, ewentualnie dodać do niej nasz inny telefon. Co też mija się z celem, bo jedyna opcja po jego lokalizacji to włączenie sygnału dźwiękowego.

Dlatego też poszukując opcji łatwego odnajdowania smartfona — warto sięgać po zaufane usługi. Na ten moment najbardziej polegać (z każdej perspektywy) można na rozwiązaniach producentów telefonów — i to na nich polecamy się skupić!

Stock image from Depositphotos.

Aktualizacja: 29.04.2023

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu