Felietony

Jailbreak i rooting mogą być nielegalne. USA prowadzi dyskusję

Marcin Kamiński
Jailbreak i rooting mogą być nielegalne. USA prowadzi dyskusję
Reklama

W roku 2010 rząd Stanów Zjednoczonych orzekł, że jailbreak i rooting telefonów komórkowych jest legalny – był to spory cios dla producentów systemów m...


W roku 2010 rząd Stanów Zjednoczonych orzekł, że jailbreak i rooting telefonów komórkowych jest legalny – był to spory cios dla producentów systemów mobilnych, szczególnie Apple i jego iOS. Prawny wydźwięk tej decyzji niebawem jednak się skończy, a łamanie ograniczeń w smartfonach może stać się w USA niezgodne z prawem. Decyduje o tym ustawa Digital Millennium Copyright Act (DMCA), do której orzeczona dwa lata temu poprawka była jedynie tymczasowa. W sieci rozpoczęła się gorąca dyskusja oraz zbieranie podpisów pod petycją o pozostawienie rootingu i jailbreakingu legalnymi. Co więcej, walka trwa o uznanie za zgodne z prawem omijanie zabezieczeń w tabletach.

Reklama

Jailbreak i rooting smartfonów, w prosty sposób ujmując, daje dostęp do pełnej konfiguracji systemu, co w konsekwencji pozwala na instalację oprogramowania nieprzewidzianego przez producenta. Apple z bólem przyjęło więc decyzję z roku 2010, która umożliwiała pobieranie aplikacji niezatwierdzonych oficjalnie przez producenta systemu iOS. Mimo braku prawnych konsekwencji jailbreakingu telefonu, prowadził on do utraty gwarancji, o czym informowano w stosownym oświadczeniu:

Celem firmy Apple zawsze było zapewnienie klientom możliwie najlepszych odczuć z korzystania z telefonu iPhone i wiemy, że jailbreaking może poważnie pogorszyć te doświadczenia. Jak już powiedzieliśmy wcześniej, zdecydowana większość klientów nie korzysta z jailbreaku w ich telefonach, ponieważ może to stanowić naruszenie gwarancji i może spowodować, że iPhone stanie się niestabilny i nie będzie działał niezawodnie.


Dwa lata „spokoju” dla osób omijających zabezpieczenia w systemach swoich smartfonów niebawem się skończą. Poprawka do ustawy DMCA straci swoją moc, a jailbreak i rooting mogą stać się niezgodne z prawem. Obywatele USA namawiani są do udziału w dyskusji, co doprowadzić ma do przekonania U.S. Copyright Office do uznania za w pełni legalny jailbreak i rooting smarfonów i tabletów. Swoje opinie na temat legalizacji można zamieszczać do 10 lutego na stronach internetowych Electronic Frontier Foundation (EFF), czyli fundacji zajmującej się walką o prawa w świecie elektronicznym. Chce przekonać ona rząd Stanów Zjednoczonych, że omijanie ograniczeń producentów w urządzeniach mobilnych nie narusza warunków ustawy DMCA. Czy to się uda? Szanse są spore, akcję wspiera bowiem między innymi znany specjalista od zabezpieczeń i deweloper na iOS Charlie Miller, a o petycji głośno jest dzięki mediom społecznościowym.

Czy jailbreak i rooting powinny być legalne? Z jednej strony producenci mają prawo do sprzedawania nam produktów takich jakie chcą, a tylko od nas zależy czy je wtedy kupimy. Z drugiej strony dzięki omijaniu zabezpieczeń powstała prężna społeczność i wiele interesujących aplikacji zarówno na iOS, jak i Androida. Najbardziej wart uwagi w całej sytuacji jest jednak fakt, że o wprowadzanych przepisach w USA dyskutuje się publicznie. Internauci mogą przedstawić swoje racje i nie są zmuszani do przyjęcia z góry podjętej decyzji.

Źródło obrazka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama