W roku 2010 rząd Stanów Zjednoczonych orzekł, że jailbreak i rooting telefonów komórkowych jest legalny – był to spory cios dla producentów systemów m...
Jailbreak i rooting smartfonów, w prosty sposób ujmując, daje dostęp do pełnej konfiguracji systemu, co w konsekwencji pozwala na instalację oprogramowania nieprzewidzianego przez producenta. Apple z bólem przyjęło więc decyzję z roku 2010, która umożliwiała pobieranie aplikacji niezatwierdzonych oficjalnie przez producenta systemu iOS. Mimo braku prawnych konsekwencji jailbreakingu telefonu, prowadził on do utraty gwarancji, o czym informowano w stosownym oświadczeniu:
Celem firmy Apple zawsze było zapewnienie klientom możliwie najlepszych odczuć z korzystania z telefonu iPhone i wiemy, że jailbreaking może poważnie pogorszyć te doświadczenia. Jak już powiedzieliśmy wcześniej, zdecydowana większość klientów nie korzysta z jailbreaku w ich telefonach, ponieważ może to stanowić naruszenie gwarancji i może spowodować, że iPhone stanie się niestabilny i nie będzie działał niezawodnie.
Czy jailbreak i rooting powinny być legalne? Z jednej strony producenci mają prawo do sprzedawania nam produktów takich jakie chcą, a tylko od nas zależy czy je wtedy kupimy. Z drugiej strony dzięki omijaniu zabezpieczeń powstała prężna społeczność i wiele interesujących aplikacji zarówno na iOS, jak i Androida. Najbardziej wart uwagi w całej sytuacji jest jednak fakt, że o wprowadzanych przepisach w USA dyskutuje się publicznie. Internauci mogą przedstawić swoje racje i nie są zmuszani do przyjęcia z góry podjętej decyzji.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu