Apple

Twój iPhone 6S niespodziewanie się wyłącza? Sprawdź, czy jesteś objęty programem wymian

Jakub Szczęsny
29

To ci niespodzianka. Niedawno napisałem dla Was tekst, w którym pożaliłem się na support Apple, który hardware'ową usterkę chciał leczyć aktualizacją oprogramowania. Okazuje się, że z tym robieniem z klientów osłów niedużo się pomyliłem, bo właśnie producent rozpoczął program wymian baterii w iPhone'ach 6S. Jeżeli Wasz iPhone zachowuje się dziwnie, wyłącza się kiedy nie powinien - powinniście się dowiedzieć, co teraz należy zrobić.

Co ciekawe, Apple mówi, że usterka ograniczona jest do urządzeń wyprodukowanych między wrześniem, a październikiem 2015 roku. I tutaj pierwsza nieścisłość. W moim urządzeniu (i wielu innych) taka przypadłość występuje, a wyprodukowane zostało znacznie później. Wniosek? Apple nie mogło sobie odmówić PR-owej zagrywki i dumnie głosi, że problem jest niewielki. A okazuje się, że jest on całkiem spory. Co począć, gdy nasze urządzenie "nie kwalifikuje się" do oddania go do serwisu celem otrzymania należnej nam naprawy? Oddać do serwisu i tak. Skoro problem występuje, to zostanie zauważony przez serwisantów i urządzenie albo zostanie wymienione (jak zapowiedziano mi już w Cortlandzie), albo i tak dojdzie tylko do zamontowania nowej, pozbawionej wady baterii.

Po drugie - pamiętacie, co mi powiedziano podczas ostatniej rozmowy z supportem Apple? Proszę czekać na aktualizację oprogramowania. To brzmi nieco śmiesznie w obliczu rozpoczętego właśnie programu naprawczego i w sumie nie jest to dla mnie żaden powód do zdziwienia. Tak po ludzku mogę być jednak zdenerwowany, że potraktowano mnie jak "głupiego klienta", który sprzęt kupił i ślepo uwierzy, że magiczna aktualizacja naprawi baterię, a może nawet spowoduje, że iPhone 6S zacznie połykać kule ogniste i przyniesie kapcie.

Przy okazji wymian, Apple zaznacza, że by doszło do wymiany baterii, urządzenie musi być wolne od wszelkich usterek, które mogłyby w procesie naprawczym przeszkodzić - a zatem, jeżeli Wasz iPhone 6S ma pęknięty ekran, o wymianie baterii po prostu zapomnijcie. Przed tym, musicie go naprawić na własny koszt.

W sumie, warto się cieszyć, że w tym konkretnym przypadku Apple podchodzi do sprawy bardziej "po ludzku" i nie próbuje wcisnąć konsumentom, że na przykład źle ładowali swoje urządzenia. Tak było przy okazji programu naprawczego iPhone'ów 6 Plus, które mają problem z działaniem ekranu dotykowego. W tym konkretnym przypadku, producent zdecydował się na uruchomienie szczególnej procedury napraw, ale odpłatnie. Użytkownicy doświadczający problemów z działaniem swoich urządzeń mają z góry powiedziane, że swoje sprzęty upuszczali i to właśnie dlatego defekt występuje.

Warto nadmienić, że jeżeli naprawiliście iPhone'a 6S na własną rękę, tj. dokonaliście wymiany baterii przed uruchomieniem programu naprawczego (oczywiście w autoryzowanym serwisie), możecie ubiegać się o zwrot pieniędzy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPhoneiPhone 6S