Apple

iPhone 12 jest słabszy od iPad Air 4, graficznie ustępuje też iPhonowi 11 Pro

Paweł Winiarski
iPhone 12 jest słabszy od iPad Air 4, graficznie ustępuje też iPhonowi 11 Pro
31

Niedawno zaczęły się wreszcie pojawiać w sieci syntetyczne testy, które weryfikują obietnice i zapewnienia z konferencji Apple. Okazuje się, że iPhone 12 ma jednak konkurencję - i co ciekawe, pochodzi ona z obozu Apple.

Apple A14 Bionic to nowy chip amerykańskiej firmy - generalnie jednak ważny dla całego rynku, bo to pierwsze komercyjny procesor mobilny wykonany w technologii 5 nm. Poznaliśmy go przy okazji premiery tabletu iPad Air 4, by później ponownie słuchać o jego niesamowitej mocy na niedawnej konferencji poświęconej nowym smartfonom z rodziny iPhone 12, w których też się znalazł.

Apple obiecywało i zapewniało, że nowy chip jest aż o 50% szybszy niż konkurencyjne procesory i na tyle potężny, by stanąć w szranki z układami z laptopów. Jak to jednak zawsze w przypadku tych konferencji bywa, poza hasłami, firma nie pokazuje faktycznych porównań czy testów, pozostaje więc wierzyć na słowo. I to są zawsze bardzo mocne, wydajne i szybkie procesory, jednak dopiero syntetyczne testy pozwalają zweryfikować ich faktyczne osiągi.

Kilka dni temu Krzysiek publikował na łamach Antyweb wyniki iPhona 12 Pro z testu Geekbench 5, które robiły duże wrażenie, zostawiając w tyle konkurencję.

Teraz przyszła pora na nieco zapomniany (czy raczej wyklęty przez mobilne sklepu Apple i Google) test AnTuTu, w którym postawiono obok siebie sprzęty z tym samym procesorem Apple A14 Bionic, w dodatku w tej samej konfiguracji pamięciowej - iPhone 12 oraz iPad Air 4. A przy okazji sprawdzono jak radzi sobie w starciu z iPhone 11 Pro.

iPhone 12 czy iPad Air 4 - który mocniejszy?

Tablet iPad Air 4 wykręcił wyniki o 17% lepsze niż iPhone 12. W rozdzieleniu na moc CPU oraz GPU jest to odpowiednio wynik o 9,5% lepszy i 30% lepszy - oczywiście na korzyść tabletu. Skąd takie różnice? Najprawdopodobniej moc iPhone 12 jest ograniczana przez mniejszą baterię, co miałoby wyeliminować problem przegrzewania się telefonu, więc możliwe że model iPhone 12 Pro wykręciłby więcej punktów.

Co jednak dziwniejsze, ubiegłoroczny iPhone 11 Pro wypadł lepiej od iPhone 12 w teście graficznym, choć posiada przecież słabszy procesor.

Jak te wyniki przełożą się na faktyczne użytkowanie? Myślę, że przynajmniej na razie mało kto zauważy różnice - szczególnie, że jednak na iPadzie Air 4 więcej osób będzie wykonywać bardziej zaawansowane i wymagające więcej mocy obliczeniowej czynności. Smartfon to przecież zupełnie inne urządzenie, przeznaczone do innych zadań.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu