Apple

Apple A14 Bionic w iPadzie Air 4. generacji zmiata konkurencję

Kamil Pieczonka
Apple A14 Bionic w iPadzie Air 4. generacji zmiata konkurencję
76

Z powodu pandemii koronawirusa cykl premier nowych produktów Apple nieco się przesunął i nadal czekamy na tegorocznego iPhone'a, który zazwyczaj jako pierwszy dostawał nowy procesor. Tym razem było inaczej, układ A14 Bionic został zaprezentowany przy okazji premiery iPada Air 4. generacji.

Apple A14 Bionic bije rekord w testach Geekbench 5

Niestety chętni do zakupu nowego iPada Air muszą jeszcze trochę poczekać, urządzenie ma być dostępne w październiku, ale póki co nie można go jeszcze zamówić w oficjalnym sklepie Apple. Wygląda jednak na to, że niektórzy mieli już okazję do przeprowadzenia swoich testów nowego procesora, który powstaje w fabrykach TSMC w litografii 5 nm. Na potrzeby iPada i iPhone'a, Apple wykupiło w TSMC całą dostępną wielkość produkcji i jako jedyni pokażą w tym roku procesor wytwarzany w 5 nm, który dzięki temu ma być nie tylko wydajny ale również oszczędny.

Inżynierowie firmy z Cupertino nie dokonali znaczących zmian w konstrukcji układu, nadal posiada on 6 rdzeni, 2 o dużej wydajności i 4 skupione na oszczędzaniu energii oraz oczywiście dedykowany układ graficzny. Całość składa się z 11,8 miliarda tranzystorów i ma być o 40% wydajniejsza od układu A12 Bionic, który mamy np. w iPhone X, iPad Air 3. generacji czy iPadzie 8. generacji. Wygląda też na to, że przynajmniej część z tego wzrostu wynika z taktowania, A12 pracuje z zegarem 2,48 GHz, natomiast A14 ma już 2,99 GHz według danych z Geekbench 5.

Wstępne wyniki zdają się potwierdzać zapowiedzi z konferencji Apple. A12 Bionic w testach Geekbench 5 osiąga około 1100 pkt w teście single-core i 2650 pkt w multi-core, podczas gdy A14 Bionic jak widać na obrazku powyżej odpowiednio 1583 i 4198 pkt. To wyraźnie więcej niż układy Snapdragon, mój 855 Plus w OnePlus 7T może pochwalić się wynikiem na poziomie 759 pkt w zadaniach jednowątkowych oraz 2721 pkt w wielowątkowych (8 zamiast 6 rdzeni w procesorach Apple robi jednak różnicę). Snapdragon 865 w Samsung Galaxy S20 FE osiąga odpowiednio 830 i 3140 pkt. Co ciekawe jakby kierować się wynikami w Geekbench 5, który jest multiplatformowym benchmarkiem, to np. taki procesor jak Intel Core i7-8700K osiąga w teście jednowątkowym około 1200 pkt i 6400 pkt w wielowątkowym. A14 Bionic teoretycznie mocno nie odstaje, co ma znaczenie w kontekście rychłego pojawienia się tych procesorów w notebookach Apple.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu