Apple

iPadOS 17 – lista nowości w systemie tabletów od Apple

Patryk Koncewicz
iPadOS 17 – lista nowości w systemie tabletów od Apple
11

Nowe widgety, aplikacja zdrowie i lepsze zarządzenie PDF-ami – a to dopiero wierzchołek nowości w iPadOS 17.

Na konferencji developerskiej WWDC 2023 Apple wraz z iOS 17 zaprezentowało nową wersję oprogramowania dla tabletów. iPadOS 17 wprowadza między innymi znany z iPhonów system personalizacji tapet i ekranu blokady.

Co nowego w iPadOS?

Od 2019 roku Apple stosuje w swoich tabletach dedykowaną wersje oprogramowania, które sprawia, że iPadOS staje się wyważonym pomostem między mobilnym iOS a komputerowym macOS. Siedemnastka wprowadza kilka ciekawych funkcjonalności – usprawniających pracę systemu – oraz zmiany wizualne, dostępne już wcześniej na iOS. Chodzi oczywiście o widgety i dostosowanie tapet oraz ekranu blokady do własnych preferencji – zarówno tych funkcjonalnych, jak i kosmetycznych.

Apple chwali się tym, że widgety będą interaktywne, dzięki czemu można będzie podjąć akcję bez konieczności wchodzenia w aplikację. Z ich poziomu możliwe będzie przykładowo śledzenie dostawy jedzenia lub meczu piłkarskiego w czasie rzeczywistym.

Do iPadOS trafia teraz aplikacja Zdrowie, wyświetlająca statystki medyczne i sportowe, dokładnie tak jak na iPhonie.

Apple zmienia też podejście do PDF-ów. Aktualizacja przyniesienie możliwość uzupełniania dokumentów danymi osobowymi i składanie cyfrowych podpisów. Praca nad PDF-ami może odbywać się w trybie współpracy, dzięki czemu wszystkie zaproszone osoby będą mogły edytować dokument w tym samym czasie.

Poza wspomnianymi funkcjonalnościami do iPadOS 17 trafią także nowości w postaci ulepszonego AirDropa, map offline, reakcji w konwersacjach przez FaceTime, czy naklejek Live Stickers w iMessage z iOS 17, o których szerzej pisał Piotr.

Lista urządzeń kompatybilnych z iPadOS 17

  • iPad (6. lub nowszej generacji)
  • iPad mini (5. lub nowszej generacji)
  • iPad Air (3. lub nowszej generacji)
  • iPad Pro 12,9 cala (2. lub nowszej generacji)
  • iPad Pro 10,5 cala
  • iPad Pro 11 cali (1. lub nowszej generacji)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news