Apple

iOS 17. Wszystko co trzeba wiedzieć o nowej wersji systemu dla iPhone'a

Piotr Kurek
iOS 17. Wszystko co trzeba wiedzieć o nowej wersji systemu dla iPhone'a
1

Czego nowego możemy się spodziewać w najnowszej wersji systemu operacyjnego dla iPhone'ów oraz co ciekawego szykują dla nas programiści z Cupertino? Sprawdzamy!

  iOS 16, który do użytkowników smartfonów Apple trafił w zeszłym roku, to przede wszystkim odświeżony wygląd ekranu blokady z możliwością dostosowania widgetów. System wprowadził również ulepszone powiadomienia, rozszerzone możliwości Wiadomości, aktualizacje aplikacji Mail, Zdrowie i Fitness, nowy wygląd aplikacji Dom, kilka modyfikacji dla Safari, Notatek i Przypomnień, oraz wiele innych nowych funkcji i usprawnień. Na przestrzeni ostatnich miesięcy Apple udostępniało kolejne aktualizacje, z czego najnowsza, iOS 16.4.1 przyniosła kilka nowości i wyeliminowała błędy napotkane w poprzednich wersjach.

  Przed nami jednak WWDC - wielkie święto dla developerów zajmujących się tworzeniem gier i aplikacji dla systemów operacyjnych napędzających urządzenia z logo nadgryzionego jabłka. Już 5 czerwca, w dniu otwarcia konferencji, zaprezentowane zostaną m.in. nowe odsłony systemów iOS, iPadOS, macOS i watchOS. I nie da się ukryć, że to właśnie iOS 17 (oraz iPad OS 17) będą najbardziej interesujące dla użytkowników. Choć do WWDC mamy jeszcze niecałe dwa miesiące, już teraz mamy kilka ciekawych informacji dotyczących nowej wersji iOS 17. Na co więc mogą liczyć posiadacze iPhone'ów?

  iOS 17. Najważniejsze zmiany w systemie

  Centrum Sterowania

  Jeden z najbardziej komentowanych przecieków to ten związany z odświeżeniem Centrum Sterowania w iOS 17. Centrum Sterowania, które zostało wprowadzone wraz z iOS 7, jest miejscem, gdzie użytkownicy iPhone'a mogą szybko uzyskać dostęp do różnych ustawień i przełączników, takich jak tryb samolotowy, Bluetooth, Wi-Fi czy jasność ekranu. I trzeba przyznać, że w obecnym kształcie nie należy do najprzyjemniejszych i najwygodniejszych w nawigacji - tym bardziej, że Apple wciąż nie pozwala na zbyt daleko idące jego modyfikacje ograniczając narzędzia dostępne w Centrum do zaledwie kilkunastu pozycji. Według przecieków, Centrum Sterowania w iOS 17 ma się doczekać dużego odświeżenia.

  Nie ma jeszcze dokładnych informacji na temat zmian, ale główna zmiana ma dotyczyć lepszego dostosowania go do dużych rozmiarów ekranów dzisiejszych iPhone'ów. A to oznacza bardziej rozbudowany układ i większą liczbę opcji dostępnych bezpośrednio z Centrum Sterowania, co mogłoby zwiększyć wygodę i funkcjonalność tego narzędzia. Liczę po cichu, że Apple udostępni odpowiednie API pozwalające developerom na tworzenie swoich własnych przełączników, które będzie można dodawać do Centrum.

  App Store

  iOS 17 może przynieść rewolucję w dostępie do aplikacji instalowanych na iPhone'ach. Chodzi oczywiście o możliwość pobierania i wgrywania aplikacji spoza App Store oraz korzystania z alternatywnych sklepów z aplikacjami. Europejskie przepisy wymagać będą od Apple umożliwienia instalowania aplikacji spoza App Store od 2024 roku - a implementacja odpowiednich narzędzi może być już wprowadzona wraz z iOS 17

  W ramach tych zmian, klienci w Europie mogliby pobrać aplikacje bez konieczności korzystania z App Store, a deweloperzy nie musieliby płacić tzw. "Apple Tax" w wysokości 15-30% pobieranych przez Apple - warto jednak pamiętać, że pewne opłaty wciąż będą obowiązywać - więcej o tym przeczytacie w osobnym tekście.

  Początkowo zmiany dotyczące instalowania aplikacji spoza App Store miałyby ograniczony zakres i dotyczyć tylko użytkowników w Unii Europejskiej. W miarę jak inne kraje wprowadzą podobne przepisy, Apple może rozszerzyć funkcjonalność na inne regiony.

  Safari i zewnętrzne przeglądarki

  Inną potencjalnie dużą zmianą w iOS 17 może być umożliwienie zewnętrznym przeglądarkom na korzystanie z własnych silników, eliminującym obecne wymaganie korzystania z silnika WebKit, który jest obecnie stosowany w przeglądarkach takich jak Chrome czy Firefox na urządzeniach iOS zgodnie z zasadami Apple. Ma to związek z dyrektywą rynków cyfrowych mającą obowiązywać na obszarze Unii Europejskiej. A ta będzie zabraniała tego typu praktyk, gdzie Apple narzuca developerom konieczność korzystania wyłącznie z dostarczanych przez firmę rozwiązań. To pozwoli otworzyć drogę do funkcjonalności zewnętrznych przeglądarek, które nie są dostępne na iOS ze względu na pewne ograniczenia WebKit. A to oznacza zbliżenie się do tego, co oferują na konkurencyjnych systemach - w tym na Androidzie.

  Widżety

  Programiści Apple mają pracować nad odświeżonym systemem odpowiedzialnym za tworzenie i wyświetlanie widżetów - choć nie jest do końca powiedziane czy zostanie on wprowadzony - głównie ze względu na obawy o szybkie zużywanie się baterii. Obecnie widżety prezentują wyłącznie informacje do odczytu i nie obsługują zaawansowanych elementów interaktywnych, takich jak przełączniki. Jeśli wewnętrzne testy zakończą się sukcesem, widżety w nowym systemie będą oferować znacznie większe możliwości interakcji niż dotychczas.

  Dynamic Island

  Dynamiczna wyspa zadebiutowała w iPhonie 14 Pro. W tym roku trafi też do podstawowego modelu iPhone'a 15. Obecnie Dynamic Island wyświetla różnego rodzaju alerty systemowe, takie jak ostrzeżenia o niskim poziomie baterii czy przychodzących połączeniach telefonicznych. Służy też do wyświetlania aktywności na żywo. Wraz z premierą iOS 17, możemy spodziewać się kolejnych funkcjonalności które jeszcze bardziej rozszerzą możliwości wyspy.

  Inteligentny wyświetlacz

  iPhone w iOS 17 zyska funkcjonalności inteligentnego wyświetlacza. Gdy urządzenie jest zablokowane i ustawione w pozycji horyzontalnej będzie wyświetlało dodatkowe informacje z różnych źródeł - najprawdopodobniej w postaci widżetów, które już teraz dostępne są na ekranie początkowym oraz na zablokowanym ekranie. iPhone wyposażony w niegasnący wyświetlacz będzie mógł pokazywać najważniejsze podsumowania bez konieczności interakcji z wyświetlaczem.

  Wyszukiwarka

  W ramach dostępnej z ekranu głównego wyszukiwarki, możemy wyszukiwać aplikacje, kontakty, zawartość z Poczty, Wiadomości, Zdjęć i innych. Dzięki temu narzędziowi możemy również sprawdzać notowania giełdowe, kursy walut, wykonywać obliczenia i konwersje jednostek. Wyszukiwarka umożliwia także otwieranie stron internetowych, a wyszukiwania są prezentowane w wygodnym do czytania oknie i mogą zawierać szereg dodatkowych danych. Choć nie ma konkretnych informacji na temat zmian w iOS 17, pojawiają się plotki, że wyszukiwarka zyska dodatkowe funkcje usprawniające nawigację po iPhonie bez konieczności uruchamiania konkretnych apek.

  Dziennik

  Wraz z iOS 17 ma zadebiutować nowa aplikacja Apple - Dziennik/Pamiętnik. To nowe narzędzie działające podobnie jak dostępne już w App Store rozwiązania, jak na przykład Day One. Nowa aplikacja pozwoli na tworzenie podsumowań dni, z uwzględnieniem dodatkowych informacji zbieranych przez wewnętrzne systemy iOS oraz dodatkowe wpisy użytkowników. Na co dokładnie pozwoli? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że Apple widzi ogromny potencjał w tego typu rozwiązaniach. Dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na temat mijającego dnia ma być dobre dla naszego samopoczucia - zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego.

  Inne

  W iOS 17 mają też pojawić się dodatkowe filtry w trybie skupienia, aktualizacje w aplikacji Wallet, Aparacie i Zdrowiu. Ponadto, spodziewane są liczne nowe frameworki ARKit, które mogą być związane z pracami nad goglami AR/VR. Wprowadzone zmiany dotkną również powiadomień oraz niegasnącego ekranu, który obecnie nie wyświetla zbyt wielu interesujących informacji.

  Wygląda na to, że Apple planuje wprowadzić ulepszony ekran blokady z dodaniem możliwości wyświetlania tekstu piosenek z Apple Music. To z pewnością przydatna funkcja dla miłośników muzyki. Dodatkowo, możliwość zmiany wielkości fontów na ekranie blokady i udostępniania stworzonych kompozycji innym znacznie rozbuduje personalizację urządzenia.

  Nie brakuje też plotek, że Apple chce usprawnić działanie aplikacji Znajdź (Find my) oraz systemów odpowiedzialnych za działanie protokołów AirPlay i SharePlay. Co konkretnie się zmieni? Tego nie wiadomo - jedyne dotychczasowe plotki wskazują, że sprzęty Apple mają łatwiej komunikować się z urządzeniami innych producentów.

  Nowa biblioteka aplikacji z dodatkowymi funkcjami, takimi jak możliwość zmiany nazw katalogów, na pewno ułatwi organizację aplikacji dla użytkowników. To ważne, aby system operacyjny był łatwy i przyjazny dla użytkowników, co ułatwi korzystanie z urządzenia.

  Wydajność i stabilność

  Choć informacje związane z iOS 17 są nadal szczątkowe, można podejrzewać, że jednym z priorytetów developerów Apple będzie poprawa wydajności i stabilności systemu. Apple zawsze stara się poprawić wydajność swoich systemów operacyjnych w kolejnych aktualizacjach, aby zapewnić płynne działanie urządzeń iPhone - jednak na przestrzeni ostatnich lat często doświadczaliśmy problemów z poprawnym działaniem iOS - i to nie tylko na starszych urządzeniach. W iOS 17 również oczekuje się ulepszeń w tym zakresie, które mogą przynieść użytkownikom szybsze i bardziej stabilne działanie smartfonów.

  Pierwsze zdjęcia?

  W ostatnim czasie na Twitterze pojawiły się zdjęcia mające pokazywać, jak niektóre elementy iOS 17 wyglądają w rzeczywistości. Zrzuty pochodzić mają z rozwojowej wersji systemu i prezentują m.in. wygląd nowego okna zarządzania tapetami, z którego mamy mieć większy wybór grafik zdobiących ekran blokady i ekran główny iPhone'a. Nowy widok siatki daje podgląd do 9 różnych tapet jednocześnie z możliwością szybkiego ich usuwania, aranżowania według potrzeb i udostępniania innym. Zaprezentowane zrzuty pokazują również zmiany w aplikacji Portfel - a w niej widzimy m.in. wyszukiwarkę i oddzielone zakładki dla kart płatniczych i innych, takich jak karty pokładowe, bilety, itp. Pojawić się też ma pasek nawigacyjny na dole pozwalający na szybkie przechodzenie do różnych sekcji z posegregowanymi kartami różnego typu. Zrzuty prezentują również zmiany w apce Zdrowie. Mamy otrzymać odświeżony wygląd z lepiej zaprezentowanymi poszczególnymi sekcjami wykorzystującymi znacznie mniejsze "okna". Choć zachodnie media podchodzą sceptycznie do zdjęć umieszczonych na Twitterze przez @analyst941, wpisują się one w to, co w ostatnich dniach pojawia się w kwestii zmian w iOS 17.

  iOS 17. Dostępność i kompatybilne urządzenia

  Obecnie nie ma oficjalnych informacji na temat dokładnej listy urządzeń, na których będzie działać iOS 17. Również dotychczasowe plotki nie są jednoznaczne. Jeszcze kilka tygodni temu pojawiły się przecieki wskazujące, że nowy system nie będzie działał na modelach iPhonie 8, iPhone 8 Plus i iPhone X, które wciąż działają na najnowszej wersji iOS 16. Te informacje zostały jednak poddane w wątpliwość przez inne źródła wskazujące, że iOS 17 działać będzie na wszystkich modelach iPhone'a, które obsługują iOS 16. Wynika z tego, że iOS 17 będzie prawdopodobnie obsługiwać następujące urządzenia:

  • iPhone 14
  • iPhone 14 Plus
  • iPhone 14 Pro
  • iPhone 14 Pro Max
  • iPhone 13
  • iPhone 13 mini
  • iPhone 13 Pro
  • iPhone 13 Pro Max
  • iPhone 12
  • iPhone 12 mini
  • iPhone 12 Pro
  • iPhone 12 Pro Max
  • iPhone 11
  • iPhone 11 Pro
  • iPhone 11 Pro Max
  • iPhone XS
  • iPhone XS Max
  • iPhone XR
  • iPhone X
  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone SE (3. generacja)
  • iPhone SE (2. generacja)

  iOS 17. Kiedy premiera?

  Na pełną premierę iOS 17 musimy jednak nieco poczekać. System w pełnej wersji zadebiutuje dopiero jesienią wraz z nowymi iPhone'ami - modelami 15 i 15 Pro. Czerwcowa prezentacja nowości w systemie to start zamkniętej bety dla developerów, która nie będzie obejmowała wszystkich nowości. Wraz z kolejnymi odsłonami rozwojowej wersji systemu, zostanie ona udostępniona szerokiej publiczności w ramach otwartych testów beta - te potrwają przez całe wakacje. A we wrześniu lub na początku października odbędzie się premiera pełnej wersji systemu iOS 17. Patrząc jednak na poprzednie odsłony systemu, można się spodziewać, że nie wszystkie zapowiedziane na zbliżającym się WWDC funkcje pojawią się w pierwszej odsłonie oprogramowania.

  Warto jednak pamiętać, że wszystkie te informacje opierają się na plotkach, przeciekach pochodzących z zagranicznych źródeł. Niektóre z nich mają historię celnych strzałów, wiarygodność innych można poddawać w wątpliwość. Wszystkiego dowiemy się na początku czerwca, podczas konferencji WWDC - już teraz zapraszamy na naszą relację z tego wydarzenia!

  Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu