Apple

iOS 17. Wszystko co trzeba wiedzieć o nowej wersji systemu dla iPhone'a

Piotr Kurek
iOS 17. Wszystko co trzeba wiedzieć o nowej wersji systemu dla iPhone'a
1

Czego nowego możemy się spodziewać w najnowszej wersji systemu operacyjnego dla iPhone'ów oraz co ciekawego szykują dla nas programiści z Cupertino? Sprawdzamy!

Przez ostatnie kilka miesięcy zalewani byliśmy plotkami związanymi ze zmianami w iOS. Choć początkowo mówiło się, że iOS 17 skupiać się będzie przede wszystkim na poprawkach bezpieczeństwa i jeszcze większej stabilności działania, Apple nie zapomniało o nowych funkcjach, z jakich będą mogli korzystać użytkownicy iPhone'ów. Z okazji startującej dziś konferencji WWDC, która potrwa do piątku, firma przedstawia nowe wersje systemów operacyjnych dla swoich sprzętów. Co więc nowego pojawi się w iOS 17? Sprawdzamy!

iOS 17. Co nowego?

iOS 17 to przede wszystkim trzy odświeżone aplikacje do komunikacji zyskujące nowe funkcje: Telefon, FaceTime i Wiadomości. Plakaty kontaktów - Apple zmienia sposób wyświetlania kontaktów, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie. To specjalnie zaprojektowane karty, które czerpią garściami z zaprezentowanego w zeszłym roku nowego ekranu blokady. Użytkownicy będą mogli projektować swoje własne "plakaty" dla kontaktów, które będą wyświetlane na ekranie iPhone'a. Apple wprowadza też Live Voicemail - coś, z czego w Polsce nie korzystamy najczęściej. Poczta głosowa zyskuje nowe możliwości transkrypcji "nagrywanej" wiadomości na żywo, co pozwoli np. na podjęcie decyzji, czy musimy odebrać telefon. Na ten moment nie wiadomo, czy transkrypcja zadziała w języku polskim.

Poczta głosowa trafia teraz do FaceTime, gdzie pozwoli na zostawianie wiadomości także wideo, jeśli osoba, do której dzwonimy nie dzwoni. Podczas połączeń FaceTime jeszcze łatwiej jest wyrażać emocje dzięki Reakcjom, takim jak serca, balony, fajerwerki, światła lasera czy deszcz. Nowe efekty aktywuje się prostymi gestami, a dostępne są one także w aplikacjach do wideorozmów innych firm. Połączenia FaceTime będą też możliwe do prowadzenia z poziomu Apple TV. Korzystając z kamery Continuity, użytkownicy mogą rozpocząć wideorozmowę bezpośrednio z poziomu Apple TV. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby zainicjować połączenie na iPhonie, a następnie przenieść je na Apple TV.

Apple prezentuje iOS 17. Premiera już niedługo!

W Wiadomościach pojawia się kilka nowości w tym przeprojektowana wyszukiwarka z filtrami lub szybkie odpowiadanie na konkretne wiadomości. Na ekranie rozmowy można też udostępniać lokalizację z aplikacji Find My. Pozwoli to też na korzystanie z nowej funkcji "check-in" - Sesja kontaktu. To funkcja dla osób, które chcą poinformować bliskich lub znajomych, że bezpiecznie dotarły do celu. Po rozpoczęciu Sesji przyjaciele lub członkowie rodziny otrzymają automatyczne i niezwłoczne powiadomienie o przybyciu użytkownika. Natomiast jeśli użytkownik nie zbliża się do celu, wybranym kontaktom zostaną udostępnione przydatne informacje, na przykład o precyzyjnej lokalizacji urządzenia, poziomie naładowania baterii czy statusie sieci komórkowej.

Wszystkie udostępniane informacje są szyfrowane na całej drodze przesyłania. W Wiadomościach zmienia się także sposób wykorzystywania instalowanych aplikacji. Zamiast poziomej listy, mamy pionową listę z najczęściej wykorzystywanymi apkami do iMessage. Pojawia się też całkowicie odświeżona biblioteka naklejek, które nie tyle co zastępują emoji, a raczej rozszerzają możliwości naklejek - od tworzenia własnych wzorów, po wykorzystywanie ich jako reakcje na wiadomości - i to nie tylko w domyślnej apce Wiadomości.

Dziennik. Potwierdziły się plotki związane z nową aplikacją, która na podstawie naszych działań z iPhonem będzie sugerowała i tworzyła specjalnie zaprojektowane podsumowania dnia - z wykorzystaniem tzw. sugestii. Te analizują to co robimy i podpowiedzą w jaki sposób zapisać swoje wspomnienia w nowej aplikacji. Apple udostępni też specjalny interfejs API Journaling Suggestions zewnętrznym deweloperom, którzy będą mogli dodawać sugestie wpisów w dzienniku do swoich aplikacji. Apple stawia na bezpieczeństwo i prywatność zapewniając, że wszystkie obliczenia wykonywane są bezpośrednio na iPhonie bez wysyłania ich na zewnętrzne serwery.

iOS 17 coraz bliżej. Co nowego?

Nie brakuje też nieco mniejszych usprawnień, takich jak w systemie przesyłania plików i innych danych między urządzeniami Apple. Airdrop zyskuje funkcję NameDrop. Ta pozwala na szybkie wymienianie się numerami telefonów z nowo poznanymi osobami. Wystarczy, że zbliżą do siebie telefony iPhone lub iPhone’a i Apple Watch. Zmiany zachodzą również w przesyłaniu dużych plików. Jeśli w czasie wysyłania dużych ilości danych odsuniemy się od odbiorcy, pliki zostaną przesłane przez Internet. Autokorekta w klawiaturze zyskuje nowe możliwości uczenia i zapamiętywania się sposobu pisania na ekranie, a dyktowanie ma działać jeszcze lepiej - przynajmniej w języku angielskim. Mapy Apple również zyskują funkcję, której użytkownicy tych map mogli zazdrościć Mapom Google. Apple potwierdziło, że ich aplikacja nawigacyjna doczeka się możliwości pobierania map i korzystania z nich w trybie offline.

iPhone w iOS 17 zyska funkcjonalności inteligentnego wyświetlacza - Stan gotowości. Gdy urządzenie jest zablokowane i ustawione w pozycji horyzontalnej będzie wyświetlało dodatkowe informacje z różnych źródeł - m.in. w postaci widżetów, które już teraz dostępne są na ekranie początkowym oraz na zablokowanym ekranie. iPhone wyposażony w niegasnący wyświetlacz będzie mógł pokazywać najważniejsze podsumowania bez konieczności interakcji z wyświetlaczem. Nie zabraknie podglądu wydarzeń na żywo czy interakcji z Siri. A ta będzie aktywowana w nowy sposób - bez korzystania z hasła "Hey, Siri". Siri wywoływana będzie teraz wyłącznie przez zawołanie "Siri". Niestety wciąż nie wiadomo, czy asystent dostarczany przez Apple będzie dostępny w języku polskim.

iOS 17. Kiedy nowy system trafi do użytkowników?

Na stabilną wersję OS 17 musimy jeszcze nieco trochę poczekać. Pojawi się ona we wrześniu wraz z nowymi modelami telefonów iPhone 15. Do tego czasu Apple udostępniać będzie rozwojowe systemy iOS 17 w wersji beta. W pierwszej kolejności z tego systemu korzystać mogli deweloperzy, w lipcu ruszyły otwarte testy dla wszystkich zainteresowanych, w ramach publicznej bety. Jak ją zainstalować? Zachęcam do sprawdzenia naszego krótkiego poradnika. Przed decyzją o instalacji nowej wersji oprogramowania warto chwilę się zastanowić - to wciąż testowy system operacyjny, który może mieć problemy ze stabilnym działaniem, a niektóre aplikacje (np. te bankowe) mogą na nim nie działać prawidłowo. Jeśli nie posiadacie zapasowego iPhone'a, na którym moglibyście zainstalować i testować iOS 17, warto wstrzymać się z instalacją bety - pełna wersja systemu udostępniona zostanie już w przyszłym miesiącu.

Na przestrzeni ostatnich tygodni Apple udostępniło kilka wersji beta iOS 17. Obecnie testowana wersja to iOS 17 beta 5 wprowadzająca kilka usprawnień względem poprzedników i zyskująca dodatkowe funkcje, które w pełnej wersji zadebiutują we wrześniu. Co nowego znalazło się w tej aktualizacji? To m.in. nowe ekrany powitalne w niektórych aplikacjach uruchamianych po raz pierwszy - jak w Safari (przeglądanie prywatne), mamy też nowe (lekko zmodyfikowane) przyciski kontrolne, w tym przeniesiony przycisk kończenia połączenia telefonicznego i FaceTime oraz nowe funkcje śledzące nasze samopoczucie w aplikacji Zdrowie. Poprzednie wersje beta iOS 17 wprowadziły m.in. nowe animacje i dźwięki związane z działaniem AirDrop, przeprojektowaną belkę z aplikacjami w Wiadomościach, nowe ikony w Ustawieniach, czy rozszerzone informacje o utworach w aplikacji Muzyka.

iOS 17. Kompatybilne urządzenia

Jeszcze kilka miesięcy temu pojawiły się informacje, że nowy system nie będzie działał na iPhonie 8, iPhonie 8 Plus i iPhonie X, które wciąż działają na najnowszej wersji iOS 16. Te informacje zostały jednak poddane w wątpliwość przez inne źródła wskazujące, że iOS 17 działać będzie na wszystkich modelach iPhone'a, które obsługują iOS 16. Mamy jednak potwierdzenie, że pierwsze przecieki były prawdziwe. Apple porzuca wsparcie dla iPhone'ów 8 i X a iOS 17 działać będzie na:

 • iPhone 14
 • iPhone 14 Plus
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14 Pro Max
 • iPhone 13
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone SE (2. generacji lub nowszy)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu