iPadOS 17 zaprezentowany zostanie na początku czerwca. Jednak już teraz pojawiają się plotki i przecieki wskazujące, że powstanie specjalna wersja oferująca wsparcie dla największego iPada w historii. 14,1-calowy tablet pojawić się ma w przyszłym roku. Co o nim wiemy?
Pierwszy iPad, który pojawił się w sprzedaży w 2010 r. działał pod kontrolą iPhone OS 3.2, który został później zmieniony na iOS - tym samym, który napędzał iPhone'a. Pierwszy model napędzany był przez układ Apple A4 - pod jego kontrolą działał również iPhone 4, iPod Touch (4. generacji) oraz Apple TV (2. generacji). Wraz z wypuszczeniem na rynek iOS 13 Apple zdecydowało się na oddzielenie systemu dla iPhone'a od tego, który przygotowywany jest dla iPada - tak powstał iPadOS, a pierwszą jego wersją publiczną był iPadOS 13.1 debiutujący we wrześniu 2019 r.
Najnowszą wersją oprogramowania dla iPadów jest iPadOS 16.4, który jeszcze bardziej rozszerza możliwości tabletów Apple. Nowsze urządzenia oferuje m.in. funkcję Stage Manager ułatwiającą pracę wielozadaniową pozwalając m.in. ustawiać dowolną wielkość okna apki i w jednym widoku pokazywać wiele nakładających się okien działa. Warto jednak pamiętać, że skorzystają z niej wyłącznie posiadacze iPada Air (5. generacji), iPada Pro 12,9 cala (3. i nowszej generacji) i iPada Pro 11 cali (1. i nowszej generacji).
iPadOS 17 gotowy na jeszcze większe iPady. Kiedy premiera 14,1-calowego tabletu?
12,9 cala i 11 cali - to największe z dostępnych obecnie na rynku iPadów. O tym, że Apple pracuje nad większymi modelami, pisaliśmy wielokrotnie. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiało się wiele przecieków i informacji sugerujących, że w niedługim czasie na rynku zadebiutują jeszcze większe modele iPadów Pro - w tym 14,1-calowy. Teraz pojawiają się plotki mówiące o tym, że Amerykanie pracują nad specjalną wersją systemu iPadOS 17, która ma poradzić sobie z tak dużym ekranem tabletu i funkcjami, które będzie mógł oferować. Chodzi tu m.in. o możliwość podłączenia dwóch ekranów zewnętrznych o rozdzielczości 6K z odświeżaniem 60 Hz z wykorzystaniem portu USB-C/Thunderbolt 4.
W serii wpisów na Twitterze, @analyst941 zwraca również uwagę na to, że 14,1-calowy iPad może działać pod kontrolą procesora Apple M3 Pro, który jeszcze nie zadebiutował na rynku. Wciąż czekamy na debiut komputerów Mac wyposażonych w układ M3 - te mają szansę pojawić się w sprzedaży tej jesieni. Co jeszcze ciekawsze, pojawiają się sygnały, że ten iPad może zyskać nową nazwę. Niewykluczone, że model z 14,1-calowym ekranem rozpocznie linię iPadów Ultra zarezerwowaną dla najbardziej wymagających użytkowników. Jak będzie w rzeczywistości? Przekonamy się o tym najprawdopodobniej w przyszłym roku...
iPadOS 17 nie dla wszystkich. Apple może porzucić wsparcie dla starych modeli
Przy okazji warto przypomnieć, że w ostatnim czasie pojawiły się informacje wskazujące, że iPadOS 17 nie trafi na wszystkie tablety Apple, które obecnie działają pod kontrolą iPadOS 16.4. Chodzi tu przede wszystkim o iPada 5. generacji oraz 1. generację iPada Pro. Dlaczego te modele? Głównie ze względu na procesor Apple A9 i Apple A9X, który może być zbyt słaby, by udźwignąć nowości oferowane przez tegoroczną odsłonę systemu. Które więc iPady otrzymają aktualizację? Lista prezentuje się następująco:
- iPad Pro 12,9 cala (6. generacji)
- iPad Pro 11 cali (4. generacji)
- iPad Pro 12,9 cala (5. generacji)
- iPad Pro 11 cala (3. generacji)
- iPad Pro 12,9 cala (4. generacji)
- iPad Pro 11 cali (2. generacji)
- iPad Pro 12,9 cala (3. generacji)
- iPad Pro 11 cali (1. generacji)
- iPad Pro 12,9 cala (2. generacji)
- iPad Pro 10,5 cala
- iPad (10. generacji)
- iPad (9. generacji)
- iPad (8. generacji)
- iPad (7. generacji)
- iPad (6. generacji)
- iPad mini (6. generacji)
- iPad mini (5. generacji)
- iPad Air (5. generacji)
- iPad Air (4. generacji)
- iPad Air (3. generacji)
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu