Apple

Masz jedno z tych urządzeń? Zapomnij o nowościach od Apple

Piotr Kurek
Masz jedno z tych urządzeń? Zapomnij o nowościach od Apple
3

iOS 18 i iPadOS 18 zadebiutują już w czerwcu podczas konferencji WWDC. Pierwsze wersje beta systemów operacyjnych do użytkowników trafią niedługo po tym wydarzeniu. Kto będzie mógł je zainstalować?

Wiele wskazuje na to, że iOS 18 przyniesie zaskakująco wiele zmian, na które czekają posiadacze iPhone'ów. Choć ostatnie wersje systemu nie są specjalnie rewolucyjne, w tym roku ma się to zmienić. Nie tylko dzięki rozwiązaniom opartym na sztucznej inteligencji, ale np. dzięki wprowadzeniu wsparcia dla RCS – standardu, o który od lat zabiega Google. Zatrze on granice komunikacyjne między użytkownikami smartfonów Apple oraz tymi, którzy preferują urządzenia z Androidem. Google już kilka dni temu potwierdziło na swoich stronach, że wsparcie dla RCS w iOS pojawi się jesienią tego roku, co oznaczać może tylko jedno – z wygodniejszej komunikacji skorzystamy w ramach iOS 18.

iOS 18. Kto zainstaluje?

fot. Kamil Świtalski

To, że iOS 18 będzie miało kilka ciekawych rozwiązań, nie jest żadną niespodzianką. Choć Apple w ostatnich latach nie zaskoczyło nas w kwestii nowości w systemie dla iPhone'a, ten rok ma być wyjątkowo obfity w funkcje poprawiające komfort pracy z telefonem – w szczególności takich, które będą wykorzystywały rozwiązania AI. Wiele źródeł podaje, że w kwestii kompatybilności iPhone'ów z iOS 18 nie będzie wielu zaskoczeń. Najnowsza wersja systemu operacyjnego działać będzie na wszystkich modelach, które już teraz działają pod kontrolą iOS 17. Mowa więc o:

 • iPhone XR
 • iPhone XS, XS Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro, 11 Pro Max
 • iPhone 12, 12 mini
 • iPhone 12 Pro, 12 Pro Max
 • iPhone 13, 13 mini
 • iPhone 13 Pro, 13 Pro Max
 • iPhone 14, 14 Plus
 • iPhone 14 Pro, 14 Pro Max
 • iPhone 15, 15 Plus
 • iPhone 15 Pro, 15 Pro Max

oraz

 • iPhone SE (2. generacji)
 • iPhone SE (3. generacji)

iPadOS 18. Kto nie skorzysta z nowości Apple na iPadzie?

Tu sprawy się nieco komplikuje, gdyż najnowsze informacje pochodzące z zaufanych źródeł zachodnich serwisów specjalizujących się w przeciekach o urządzeniach Apple wskazują, że iPadOS 18 nie będzie kompatybilny z wszystkimi modelami tabletów iPad, na których działa obecnie iPadOS 17. iPadOS 18 ma być na tyle wymagający, że nie poradzą sobie z nim starsze modele – w szczególności działające pod kontrolą procesora A10 Fusion. Na liście urządzeń, które nie otrzymają aktualizacji, znalazły się podstawowe iPady 6. generacji, 10,5‑calowy iPad Pro i 12,9-calowy iPad Pro (2. generacji). Pozostałe, nowsze modele już teraz działające w oparciu o iPadOS 17, otrzymają wsparcie dla nowej wersji systemu operacyjnego.

watchOS 11. Na tym zegarku nie zainstalujesz nowego systemu

W sieci pojawiły się też informacje związane z nowym systemem operacyjnym dla zegarków Apple Watch. Choć przecieków i plotek na temat zawartości aktualizacji nie ma prawie żadnych, tak niektóre źródła podają, że watchOS 11 będzie kompatybilny z modelami Series 5 i nowszymi. A to oznacza, że z listy wypada Apple Watch Series 4, który na rynku zadebiutował w 2018 r. Dla niego ostatnim systemem pozostanie watchOS 10, który został udostępniony w zeszłym roku.

Jak będzie w rzeczywistości? Przekonamy się już za dwa miesiące. Apple w zeszłym tygodniu ogłosiło oficjalnie, że tegoroczna odsłona WWDC wystartuje 10 czerwca i potrwa kilka dni. To właśnie na konferencji dla deweloperów zaprezentowane zostaną najnowsze odsłony systemów operacyjnych: iOS, iPadOS, macOS, tvOS, watchOS i HomePod Software. W tym roku zobaczymy też zapewne zmiany, jakie pojawią się w przyszłości w visionOS – systemie operacyjnym napędzającym gogle Apple Vision Pro. Oprócz nowości, oficjalnie poznamy urządzenia, które bedą kompatybilne z tymi systemami. Niewykluczone jest jednak, że Apple zdecyduje się na porzucenie nieco starszych urządzeń, w tym iPhone'ów. W końcu iOS 17 już teraz działa na sprzętach, które do sprzedaży trafiły w 2018 r. (iPhone XR)6 lat wsparcia to naprawdę dużo!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu