Apple

Apple udostępnia "kontrowersyjną" aktualizację. Co nowego w iOS 14.5?

Konrad Kozłowski
Apple udostępnia "kontrowersyjną" aktualizację. Co nowego w iOS 14.5?
70

iOS 14.5 przynosi przede wszystkim nowe ustawienia prywatności oraz funkcję odblokowywania iPhone'a za pomocą Apple Watcha. Nie wszyscy są zadowoleni z takiego obrotu spraw.

Do największych przeciwników aktualizacji należy oczywiście Facebook, który opiera swoją działalność na monitorowaniu aktywności użytkownika, analizie jego zachować oraz sprzedaży reklam, a także przekazywania informacji o userach kolejnym firmom. iOS 14.5 pozwala postawić granicę przy tego rodzaju praktykach, bo każda z aplikacji zapyta nas teraz, czy zezwalamy na śledzenie naszej aktywności. Jeśli nie wyrazimy zgody, to aplikacja straci dostęp m. in. do historii odwiedzanych stron, lokalizacji, wieku, informacji zdrowotnych i tym podobnych. Każdy z użytkowników będzie musiał podjąć decyzję za siebie.

iPhone pozwoli ci teraz na kalibrację baterii. Wszystko to dzięki nowej funkcji iOS

iOS 14.5 pozwala wyłączyć śledzenie przez aplikacje

Wraz z udostępnieniem aktualizacji ruszyła kampania informacyjna na ten temat, a jej efektem jest m. in. klip na YouTube tłumaczący, że firma przewiduje scenariusz, w którym informacje wykorzystywane przez firmy mogą przynosić korzyści - na przykład rekomendować przydatne użytkownikowi treści. Narracja jest wręcz bezpośrednia - są tacy, którym nie przeszkadza dostęp różnych firm do mniej lub bardziej prywatnych informacji na nasz temat i jeśli uznamy, że się na to godzimy, to możęmy wyrazić zgodę. Jeśli nie, to jedno tapnięcie rozwiąże sprawię. Kwestia tego, by ten wybór użytkownikowi zaoferować, zamiast żerować na nieświadomości, co - bądźmy szczerzy - dokładnie działo się do tej pory.

Czego potrzebuje iOS 15 w 2021 roku na tle Androida?

Apple Watch odblokowuje iPhone'a w iOS 14.5

iOS 14.5 to także inne nowości, w tym długo wyczekiwana funkcja odblokowywania iPhone'a za pomocą Apple Watcha (wymagane watchOS 7.4). Jeśli smartwatch jest połączony z iPhone'em, to nie będzie już skanować konkretnej twarzy użytkownika, lecz jakąkolwiek inną w maseczce uzna za właściwą i odblokuje telefon.

Po aktualizacji Apple Watch do watchOS 7.4 funkcja stanie się dostępna w iOS 14.5

Wtedy na Apple Watchu pojawi się powiadomienie i wibracje, które poinformują użytkownika o odblokowaniu telefonu. Co ciekawe, z poziomu zegarka można łatwo telefon z powrotem zablokować, jeśli zorientujemy się, że ktoś inny próbuje uzyskać dostęp do telefonu. Ponadto iOS 14.5 przynosi nowe emoji, wsparcie dla 5G w trybie dual SIM, poprawki w Apple Maps, gdzie można zgłaszać wypadki drogowe, a także obsługę kontrolerów od Xbox Series X oraz PlayStation 5. Aktualizacja wprowadza kompatybilność z AirTagami w aplikacji Find My, nowe głosy Siri i opcję rekalibracji baterii iPhone'a.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu