Telekomy

Bez limitu danych, z limitem prędkości - który polski operator ma najlepszy mobilny internet do domu?

Grzegorz Ułan
Bez limitu danych, z limitem prędkości - który polski operator ma najlepszy mobilny internet do domu?
96

Wiem, że jak słyszycie lub czytacie internet mobilny bez limitu włącza się Wam już czerwona lampka. Trudno się dziwić, każdy dobrze wie, że internet mobilny nie jest z gumy, ma określoną pojemność - limity być muszą, sprawdźmy jakie są u naszych operatorów z tzw. "wielkiej czwórki".

Internet mobilny bez limitu w Orange

Orange w swoich ofertach internetu mobilnego unika określenia bez limitu, określając górną granicę GB, po których następuje ograniczenie prędkości. W najbardziej sensownym pakiecie do internetu domowego za 69,99 zł dostajemy internet mobilny z maksymalną dostępną prędkością do zużycia 250 GB w miesiącu, w tym 100 GB poza strefą domową. Dodatkowo od 00:00 do 8:00 obowiązuje darmowy transfer danych, nie pomniejszający dostępnego pakietu.

Co się dzieje po przekroczeniu, dość sporego trzeba przyznać, pakietu? W przypadku strefy domowej Orange ograniczy nam prędkość do 1 Mb/s, a poza strefą domową do 16kb/s.

Internet mobilny bez limitu w Play

Domowy internet mobilny w Play określany jest jako bez limitu danych, ale bez zaglądania w regulamin, po kliknięciu ikonki informacyjnej wyświetli się nam górny limit danych, po którym internet może zwolnić do określonej prędkości. Do wyboru mamy dwie opcje cenowe, albo 49,99 zł za miesiąc albo 59,99 zł za miesiąc w pakiecie z dostępem do HBO GO.

Zobacz też wpis: internet mobilny domowy.

Jakie jest ograniczenie prędkości po wykorzystaniu pakietu 100 GB? Tu już musimy zajrzeć do regulaminu:

Operator dokłada wszelkich możliwych starań w celu zapewnienia jak najlepszej jakości połączenia transmisji danych dla klientów P4. Przez jakość rozumie się tu stabilność połączenia z siecią, prędkość transmisji wysyłania i pobierania danych. W związku z tym po przekroczeniu przez Abonenta 100 GB transmisji danych w pełnym Okresie Rozliczeniowym szacunkowa prędkość maksymalna transmisji danych ulega obniżeniu do końca tego okresu i wynosi 1Mb/s w przypadku danych pobieranych, oraz 384 kb/s w przypadku danych wysyłanych.

Internet mobilny bez limitu w Plus

Domowy internet mobilny Plusa określany jest jako ograniczony limitem danych dostępnym w każdej technologii, czyli 2G/3G/LTE oraz po przekroczeniu tego pakietu - Internet LTE bez końca, czyli jeśli jesteśmy w zasięgu LTE, możemy korzystać z internetu bez ograniczenia prędkości. Mamy tu dwie opcje cenowe, albo za 50 zł z podstawowym pakietem do 60 GB w każdej technologii i bez limitu w LTE oraz dla maniaków piłki nożnej z pakietem do 100 GB, który nie jest pomniejszany podczas oglądania meczów za 90 zł.

Sprawdź też wpis z ofertami na internet bez limitu.

Co się dzieje po wykorzystaniu pakietów? Tu też musimy zajrzeć do regulaminów. W pierwszym zapisie mamy, że po wykorzystaniu pakietu podstawowego prędkość jest ograniczana do 32 kb/s, ale z wyłączeniem planów z wliczonym pakietem Internet LTE bez końca:

Po przekroczeniu w jednym Okresie rozliczeniowym podstawowego limitu transmisji danych wynikającego z wybranego Promocyjnego Planu Cenowego, prędkość transmisji danych zostanie obniżona do prędkości maksymalnej 32 kb/s, chyba że Abonent korzysta z Usługi „LTE bez końca”.

Internet LTE bez końca mają wliczone plany kosztujące od 50 zł wzwyż. Niemniej w regulaminach Plusa mamy cały czas zapis odnoszący się do FUP i choć osobiście się nigdy na niego nie załapałem - szacunkowo zużywam od 300 do 350 GB transferu w miesiącu - mechanizm ten obejmuje wszystkich użytkowników internetu mobilnego w Plusie i jak się załapiemy, możemy mieć prędkość ograniczoną do 32 kb/s:

W celu umożliwienia wszystkim Abonentom sprawiedliwe korzystanie z sieci Polkomtel stosuje zasady Fair-Usage-Policy („FUP”). Celem FUP jest zapewnienie każdemu z Abonentów możliwość sprawiedliwego korzystania z Usług niezależnie od ilości przesłanych danych. Realizowane jest to poprzez przydzielanie odpowiednich wartości parametrów dostępu do sieci telekomunikacyjnej zgodnie z rosnącym zużyciem danych, w tym obniżenie prędkości transmisji danych do prędkości maksymalnej 32 kb/s.

Internet mobilny bez limitu w T-Mobile

Domowy internet mobilny w T-Mobile oferowany jest w dwóch wariantach, oba bez limitu danych, ale konkretnym ograniczeniem prędkości w zależności od ceny abonamentu. I tak, za 45 zł miesięcznie możemy korzystać z nielimitowanego internetu z ograniczeniem do 20 Mb/s, a za 65 zł z ograniczeniem do 60 mb/s.

Jakieś inne ograniczenia, FUP? Przeczytałem cały regulamin nie znalazłem żadnego zapisu, który by to uwzględniał, a wręcz doprecyzowany jest nielimitowany dostęp:

Internet Domowy jest cykliczną usługą ważną dla każdego Cyklu Rozliczeniowego. Zapewnia on nielimitowany dostęp do mobilnego Internetu w Sieci, co oznacza możliwość korzystania z tej usługi w Sieci bez limitu objętości danych i bez zmiany deklarowanej dla danej opcji szacunkowej prędkości maksymalnej – przez cały czas obowiązywania Umowy.

Okazuje się, że z tzw. „wielkiej czwórki” najlepszą propozycję ma T-Mobile, ograniczenie do 60 Mb/s to żadne ograniczenie przy normalnym korzystaniu z sieci w domu, włącznie z oglądaniem filmów online. Nawet opcja 20 Mb/s nie jest taka zła. Plus również ma się czym pochwalić, pod warunkiem że nie ściągacie całego internetu i mieścicie się kilkuset GB w miesiącu, podobnie jest w Orange. W Play natomiast to standardowe 100 GB i lejek wydaje się już powoli za mało, patrząc po tym co oferuje już konkurencja.

Photo: anankkml/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu