Do przemyśleń tych skłoniły mnie ogłoszone wczoraj wyniki kwartalne Orange, zamiast jednak zanudzać Was konkretnymi liczbami czy wskaźnikami, zastanówmy się wspólnie, co nas czeka od naszych telekomów w najbliższym czasie.
Ubiegły rok minął nam na pogoni Play za Orange, który to bardzo chciał zasiąść na fotelu lidera pod względem liczby kart SIM. W końcu mu się udało i bodajże w III kwartale wyprzedził Orange. Co na to Orange? Spokojnie rozbudowywali sobie swoje światłowody. T-Mobile rok ten minął na zmianie strategii, komunikacji sprzedaży i konstrukcji ofert, też się udało, odbili się od dna i pną się w górę, u Plusa z kolei bez jakiś większych zawirowań i stabilnie z jedną niespodzianką, jaką było przejęcie Netii.
Jaki jest ten rok i będą kolejne? Zacznijmy alfabetycznie. Orange i ich wyniki - wczoraj chwalili się rekordowym wzrostem klientów światłowodu, w samym drugim kwartale przybyło ich 39 tysięcy, a porównując rok do roku przybyło o 100% więcej. Na dziś korzysta z nich już 300 tysięcy klientów, a zasięg obejmuje już 3 mln gospodarstw domowych w Polsce.
Drugi istotny parametr dla przyszłości tego operatora w Polsce to użytkownicy pakietów konwergentnych, czyli ci, którzy wykupują w Orange zarówno usługi stacjonarne, mobile i telewizyjne. Korzyść dla klientów - mają wszystko w jednym i taniej, dla operatora - długofalowe korzyści związane z przywiązaniem się klienta. Na dziś mają już ponad milion takich klientów, wzrost rok do roku o ponad 30%.
Źródło: Wyniki Orange z I półrocze 2018 r. (pdf)
Celowo nie wspominam już o liczbie kart SIM, bo to zaczyna powoli mieć mniejsze znaczenie, jeśli spojrzymy na ten rynek z dystansem i wybiegniemy trochę w przyszłość. To kwestia czasu, jak światłowody będą przyciągać coraz większą liczbę użytkowników wraz ze wzrostem ich zasięgu w Polsce. Do tego będą dokupować i karty SIM „za grosze” czy telewizję. Przy takich wzrostach rok do roku, sytuacja na fotelu lidera liczby kart SIM odmieni się z pewnością już w 2020 roku.
Popatrzmy teraz na Play, który obecnie jest liderem w Polsce pod względem liczby kart SIM. W ubiegłym roku weszli na giełdę, by zgarnąć pieniądze z rynku na rozbudowę sieci nadajników własnych, i coś co pozostała trójka już ma zrobione, Play musi przez następne dwa lata budować. Do tego nadal płaci, najwięcej Orange za roaming krajowy. Myślą o światłowodach? Tak, ale tych z powietrza - Air Fiber, również z perspektywą na 2020 rok, w tym czasie konkurencja będzie już daleko z przodu i nie zapominajmy o 5G, które od 2020 roku będzie już komercyjnie wdrażane w Polsce dla wszystkich.
Potencjał światłowodów dostrzegł też w ubiegłym roku Plus, który wykupił w tym celu Netię i już dziś ma je w swojej ofercie. Plus podobnie jak Orange dostrzega też potencjał pakietów konwergentnych, które sprzedają się im równie dobrze, teraz także razem z usługami Netii.
Potencjał światłowodów rozumie też T-Mobile, który nie zdecydował się na przejęcie, ale wykupienie ich bezpośrednio od Orange. Negocjacje pomiędzy tymi operatorami trwały bardzo długo, osobiście się temu nie dziwię. Orange zależy na monetyzacji inwestycji i zebraniu środków na dalszą rozbudowę światłowodów, ale nie chce też tak łatwo oddawać rynku konkurencji, T-Mobile musi mieć światłowody z tego samego powodu, co pisałem w części poświęconej Orange.
Kółko się zamyka, przyszłością naszych telekomów są bez wątpienia pakiety konwergentne. Każdy z operatorów, by liczyć się w przyszłości na tym rynku, musi zapewnić swoim klientom nie tylko niezawodną sieć do usług mobilnych, ale i stacjonarnych, a do tego potrzebne są światłowody. Dostrzegają to zarówno Orange, jak i Plus oraz T-Mobile, jedynie Play widzi przyszłość usług zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych w oparciu jedynie o sieć 5G.
Osobiście wydaje mi się, że największy sukces na tym polu z całej czwórki osiągnie Orange, który dobrze rozgrywa to strategicznie i perspektywicznie. Jak się w rzeczywistości okaże, zobaczymy już niedługo. Myślę, że 2020 rok będzie przełomowy na tym rynku, kiedy to będzie czekać nas wiele dobrych i nowych rzeczy na tym polu. Czekam z niecierpliwością.
Photo: yashabaker/Depositphotos
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu