107

Najlepsze oferty na mobilny internet domowy bez limitu danych u naszych telekomów

Internet mobilny jako główny dostęp do sieci w domu, to często konieczność w wielu lokalizacjach, dlatego pod wieloma wpisami, również na Antyweb możemy przeczytać komentarze rozżalonych klientów, którzy myśląc, ze biorą ofertę bez limitów, trafiają na tzw. lejek, po ściągnięciu określonej paczki danych. Czy istnieje internet mobilny bez limitu danych w Polsce?

Niestety, ale fizycznie jest to niemożliwe – pojemność sieci mobilnych nie jest z gumy i dla zapewnienia równego dla wszystkich doświadczenia z korzystania z dostępu do internetu mobilnego, takowe limity musiały zostać narzucone.

Większość operatorów na potrzeby skonstruowania nielimitowanych ofert stosuje tzw. „lejek”, czyli po osiągnięciu zużycia transferu danych na zadanym w umowie poziomie ogranicza prędkość transmisji danych. W rezultacie, dostęp do internetu mobilnego jest nielimitowany, jedynie z ograniczoną prędkością.

Przez ostatnie dwa lata T-Mobile, jako jedyny operator w Polsce oferował taki „lejek” na akceptowalnym dla wszystkich poziomie. Ich oferta T-Mobile 1 – INTERNET DOMOWY pozwalała na korzystanie z dostępu do sieci bez limitu danych z ograniczeniem prędkości do 20 Mb/s i 60 Mb/s.

Niestety, okazało się, że takie ograniczenie również skutkowało obniżeniem komfortu korzystania z sieci mobilnym innym użytkownikom i T-Mobile wycofał się z tego dla nowych klientów i wprowadził nowa ofertę Giga Taryfy z ograniczeniem transferu danych.

Największe limity danych u naszych telekomów

Plus

Więc jak to aktualnie wygląda w ofertach naszych telekomów z „wielkiej czwórki”? To będzie subiektywna opinia, ale w mojej ocenie największe limity w relatywnie niskiej cenie spośród naszych telekomów oferuje aktualnie Plus, po rezygnacji T-Mobile ze wspomnianej wyżej oferty.

Praktycznie już od abonamentu na domowy internet mobilny za 40,00 zł miesięcznie, możemy korzystać z dostępu do sieci z limitem 45 GB miesięcznie w każdej technologii – 2G/3G/4G, ale będąc w zasięgu sieci LTE nadal możemy z niego korzystać na pełnej prędkości. Mogę powiedzieć, że maksymalnie do osiągnięcia 300 GB transferu danych w miesiącu, bo więcej nie udało mi się jeszcze przetransferować przez ostatnie 6 lat, w ciągu których nie wpadłem nigdy w „lejek”, który w Plusie wynosi nieużywalne 32 kb/s.

Play i T-Mobile

Po ostatniej zmianie oferty na domowy internet mobilny w T-Mobile, ci dwaj operatorzy mają taką samą ofertę. Również oferują limit transferu danych na pełnej prędkości na poziomie 300 GB, ale już za odpowiednio wyższą kwotę niż w Plusie.

Zacznijmy od tańszego o złotówkę T-Mobile, który w ofercie ma 3 plany za 59,00 zł, 69,00 zł i 79,00 zł z limitem odpowiednio 100 GB, 200 GB i 300 GB. W każdym planie po dobiciu do limitu mamy „lejek” i ograniczenie prędkości do 1 Mb/s, czyli nadal bez limitu możemy korzystać z dostępu do sieci.

Play ma identyczną ofertę, z tym że złotówkę droższą i podobnie jak w T-Mobile po wykorzystaniu przyznanego transferu danych w miesiącu, prędkość internetu zwalnia do używalnych 1 Mb/s.

Orange

Orange ma obecnie najmniejszy limit transferu danych spośród „wielkiej czwórki”, wynoszący 250 GB w miesiącu, ale też najtańszy, bo kosztujący 59,99 zł i jako jedyny ma w ofercie darmowy transfer danych dla nocnych marków. Tutaj również po wykorzystaniu limitu na pełnej prędkości włącza się „lejek” 1 Mb/s.

Internet bez limitu danych w ofertach głosowych

Nie zapominajmy też, że w ofertach głosowych również mamy oferty z internetem bez limitu danych z ograniczeniem prędkości 1 Mb/s. Znajdziemy go w ofertach abonamentowych (kosztujących powyżej 50,00 zł) w Orange (również w nju mobile, ale niestety w Orange Flex tylko 64 kb/s), Play (RBM również) i T-Mobile, a w Plusie przy abonamencie za 70,00 zł nawet 2 Mb/s – to chyba największy obecnie „lejek” w ofertach naszych telekomów.