Telekomy

Orange Love czy SmartDOM? Oba programy już ze światłowodami, co taniej wychodzi?

Grzegorz Ułan
31

Ostatnio dzieliłem się z Wami rozważaniami nad przyszłością naszych telekomów, która nierozerwalnie wiąże się z pakietami konwergentnymi zawierającymi i usługi mobilne jak i stacjonarne. Mamy już na rynku dwa telekomy, które konkurują ze sobą w tym zakresie, przyjrzyjmy się ich ofercie.

Mowa oczywiście o Orange i jego pakiecie Orange Love i Plus, który po przejęciu Netii, zaczął już oferować światłowody w pakiecie SmartDOM.

Początkowo chciałem tu porównać pełne zestawienie pakietów łączonych, zawierających i mobilne usługi komórkowe, stacjonarny dostęp do internetu przez światłowody oraz usługi telewizyjne. Jednak po rozmowie z konsultantem Plusa, okazało się, że w programie SmartDOM, mogę skorzystać jedynie ze światłowodów, a współpracę w zakresie usług telewizyjnych Plus prowadzi jedynie z Cyfrowym Polsatem i nie możliwości otrzymania rabatu również za telewizję z Netii.

Z kolei porównywać tu telewizję satelitarną z telewizją po światłowodach nie ma większego sensu. Niektórzy wybierają Orange TV czy Netię TV, po to by nie musieć na przykład walczyć z anteną, a móc wygodnie podłączyć się pod dekoder kablowy.

Z drugiej strony, umówmy się, że dostęp do telewizji nie jest tak istotny dla wielu osób, jeśli ktoś już musi oglądać TV - ma ogólnodostępną cyfrową naziemną, a filmy i seriale może wykupić w sieci, czy to od Netfliksa, HBO GO lub Showmaxa. Do tego z kolei ważniejsze jest szybkie i stabilne połączenie internetowe, które zapewni nam światłowód.

Zarówno w Orange Love jak i w SmartDOM możemy zamówić pakiet składający się z światłowodów i abonamentu komórkowego, więc sprawdźmy jak to cenowo wygląda aktualnie.

Orange Love - światłowody+abonament komórkowy

Orange oferuje w Orange Love bez telewizji dla nowych klientów dwa pakiety. Pierwszy za 79,99 zł, zawierający abonament komórkowy no limit na rozmowy i wiadomości SMS/MMS z 5 GB transferu danych oraz światłowód do 100 Mb/s. Drugi za 89,99 zł ten sam abonament komórkowy, ale szybszy światłowód - do 300 Mb/s.

Ile tu oszczędzamy? Weźmy dla przykładu wersję ze światłowodem do 100 Mb/s. Osobno taki internet kosztowałby nas 39,99 zł przez pierwsze 12 miesięcy, kolejne 12 miesięcy 69,99 zł, uśredniając koszt wyniósłby on więc 54,99 zł miesięcznie. Osobno z kolei taki abonament komórkowy kosztowałby nas 39,99 zł. Łącznie więc płacilibyśmy miesięcznie 94,98 zł, co daje różnice przy Orange Love - 14,99 zł.

SmartDOM - światłowody+abonament komórkowy

W programie smartDOM większej filozofii nie ma, od jakiegoś czasu uprościli ten program i każda dodatkowa usługa jest zawsze 10 zł tańsza. Czyli bierzemy jako bazę abonament komórkowy. Tutaj ciężko wybrać coś do porównania, bo transfer danych w Plusie jest, albo 2 GB albo 12 GB, oba plany mają nielimitowane rozmowy do wszystkich i nielimitowane SMS-y/MMS-y i kosztują odpowiednio 30 i 50 zł.

Natomiast za internet do 100 Mb/s zapłacimy 39,99 zł, do 300 Mb/s - 59,99 zł, a za 900 Mb/s - 79,99 zł. Łącząc to z abonamentem komórkowym, w tańszej wersji zapłacimy łącznie odpowiednio 69,99 zł, 89,99 zł i 109,99 zł. Natomiast w droższej opcji abonamentu komórkowego - 89,99 zł, 109,99 zł, 129,99 zł.

Tak więc jeśli 2 GB transferu w smartfonie nam wystarczy korzystniej wychodzi to w Plusie, jeśli potrzebujemy więcej, na przykład tak jak w Orange 5 GB, warto bardziej zastanowić się nad ofertą pomarańczowych.

Photo: yashabaker/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu