Telekomy

Orange Love czy SmartDOM? Oba programy już ze światłowodami, co taniej wychodzi?

Grzegorz Ułan
Orange Love czy SmartDOM? Oba programy już ze światłowodami, co taniej wychodzi?
31

Ostatnio dzieliłem się z Wami rozważaniami nad przyszłością naszych telekomów, która nierozerwalnie wiąże się z pakietami konwergentnymi zawierającymi i usługi mobilne jak i stacjonarne. Mamy już na rynku dwa telekomy, które konkurują ze sobą w tym zakresie, przyjrzyjmy się ich ofercie.

Mowa oczywiście o Orange i jego pakiecie Orange Love i Plus, który po przejęciu Netii, zaczął już oferować światłowody w pakiecie SmartDOM.

Początkowo chciałem tu porównać pełne zestawienie pakietów łączonych, zawierających i mobilne usługi komórkowe, stacjonarny dostęp do internetu przez światłowody oraz usługi telewizyjne. Jednak po rozmowie z konsultantem Plusa, okazało się, że w programie SmartDOM, mogę skorzystać jedynie ze światłowodów, a współpracę w zakresie usług telewizyjnych Plus prowadzi jedynie z Cyfrowym Polsatem i nie możliwości otrzymania rabatu również za telewizję z Netii.

Z kolei porównywać tu telewizję satelitarną z telewizją po światłowodach nie ma większego sensu. Niektórzy wybierają Orange TV czy Netię TV, po to by nie musieć na przykład walczyć z anteną, a móc wygodnie podłączyć się pod dekoder kablowy.

Z drugiej strony, umówmy się, że dostęp do telewizji nie jest tak istotny dla wielu osób, jeśli ktoś już musi oglądać TV - ma ogólnodostępną cyfrową naziemną, a filmy i seriale może wykupić w sieci, czy to od Netfliksa, HBO GO lub Showmaxa. Do tego z kolei ważniejsze jest szybkie i stabilne połączenie internetowe, które zapewni nam światłowód.

Zarówno w Orange Love jak i w SmartDOM możemy zamówić pakiet składający się z światłowodów i abonamentu komórkowego, więc sprawdźmy jak to cenowo wygląda aktualnie.

Orange Love - światłowody+abonament komórkowy

Orange oferuje w Orange Love bez telewizji dla nowych klientów dwa pakiety. Pierwszy za 79,99 zł, zawierający abonament komórkowy no limit na rozmowy i wiadomości SMS/MMS z 5 GB transferu danych oraz światłowód do 100 Mb/s. Drugi za 89,99 zł ten sam abonament komórkowy, ale szybszy światłowód - do 300 Mb/s.

Ile tu oszczędzamy? Weźmy dla przykładu wersję ze światłowodem do 100 Mb/s. Osobno taki internet kosztowałby nas 39,99 zł przez pierwsze 12 miesięcy, kolejne 12 miesięcy 69,99 zł, uśredniając koszt wyniósłby on więc 54,99 zł miesięcznie. Osobno z kolei taki abonament komórkowy kosztowałby nas 39,99 zł. Łącznie więc płacilibyśmy miesięcznie 94,98 zł, co daje różnice przy Orange Love - 14,99 zł.

SmartDOM - światłowody+abonament komórkowy

W programie smartDOM większej filozofii nie ma, od jakiegoś czasu uprościli ten program i każda dodatkowa usługa jest zawsze 10 zł tańsza. Czyli bierzemy jako bazę abonament komórkowy. Tutaj ciężko wybrać coś do porównania, bo transfer danych w Plusie jest, albo 2 GB albo 12 GB, oba plany mają nielimitowane rozmowy do wszystkich i nielimitowane SMS-y/MMS-y i kosztują odpowiednio 30 i 50 zł.

Natomiast za internet do 100 Mb/s zapłacimy 39,99 zł, do 300 Mb/s - 59,99 zł, a za 900 Mb/s - 79,99 zł. Łącząc to z abonamentem komórkowym, w tańszej wersji zapłacimy łącznie odpowiednio 69,99 zł, 89,99 zł i 109,99 zł. Natomiast w droższej opcji abonamentu komórkowego - 89,99 zł, 109,99 zł, 129,99 zł.

Tak więc jeśli 2 GB transferu w smartfonie nam wystarczy korzystniej wychodzi to w Plusie, jeśli potrzebujemy więcej, na przykład tak jak w Orange 5 GB, warto bardziej zastanowić się nad ofertą pomarańczowych.

Photo: yashabaker/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu