Telekomy

Internet mobilny bez limitu - przegląd ofert

Grzegorz Ułan
Internet mobilny bez limitu - przegląd ofert
2

Internet mobilny jako główny dostęp do sieci w domu, to często konieczność w wielu lokalizacjach, dlatego pod wieloma wpisami, również na Antyweb możemy przeczytać komentarze rozżalonych klientów, którzy myśląc, ze biorą ofertę bez limitów, trafiają na tzw. lejek, po ściągnięciu określonej paczki danych. Czy istnieje internet mobilny bez limitu danych w Polsce?

Internet mobilny bez limitu - co warto wiedzieć?

Niestety, ale fizycznie jest to niemożliwe - pojemność sieci mobilnych nie jest z gumy i dla zapewnienia równego dla wszystkich doświadczenia w korzystaniu z dostępu do internetu mobilnego, takowe limity musiały zostać narzucone.

Większość operatorów na potrzeby skonstruowania nielimitowanych ofert stosuje tzw. "lejek", czyli po osiągnięciu limitu zużycia transferu danych, na zadanym w umowie poziomie ogranicza prędkość transmisji danych. W rezultacie, dostęp do internetu mobilnego jest nielimitowany, jedynie z ograniczoną prędkością.

Jakiś czas temu T-Mobile, jako jedyny operator w Polsce oferował taki „lejek" na akceptowalnym dla wszystkich poziomie. Ich oferta T-Mobile 1 – INTERNET DOMOWY pozwalała na korzystanie z dostępu do sieci bez limitu danych z ograniczeniem prędkości do 20 Mb/s i 60 Mb/s.

Niestety, okazało się, że takie ograniczenie również skutkowało obniżeniem komfortu korzystania z sieci mobilnym innym użytkownikom i T-Mobile wycofał się z tego dla nowych klientów, wprowadzając nowa ofertę Giga Taryfy z ograniczeniem transferu danych.

Internet mobilny bez limitu w ofertach dla firm

Jeśli macie założoną działalność gospodarczą, którą prowadzicie z domu, który jest jednocześnie Waszym biurem, korzystniej dla Was będzie skorzystać z internetu mobilnego dla firm. Dlatego nasz przegląd zaczniemy od nich.

Plus

Plus ma 4 plany w ofercie na internet mobilny dla firm, wszystkie z nich mają aktywną opcję „LTE bez końca”, o której napiszę jeszcze przy okazji oferty dla klientów indywidualnych, bo z niej korzystałem przez wiele lat.

Plany te kosztują 30 zł, 40 zł, 50 zł i 70 zł (do tego trzeba doliczyć VAT), a limit transferu danych mają ustawiony odpowiednio na 35 GB, 50 GB, 70 GB i 100 GB na pełnej prędkości w każdej technologii 2G/3G/4G/5G. Po wykorzystaniu tego limitu, nadal można korzystać z dostępu do sieci bez ograniczenia prędkości, jeśli w naszej lokalizacji jest zasięg LTE lub 5G.

T-Mobile

T-Mobile ma również 4 plany w ofercie dla firm, które kosztują 40 zł, 70 zł, 90 zł i 120 zł. W najtańszym, limit transferu ustawiony jest na 10 GB, ale już za 70 zł możemy korzystać z nielimitowanego transferu danych, jedynie z ograniczeniem prędkości do 20 Mb/s, czyli to co było kiedyś w ofercie dla klientów indywidualnych.

Za 20 zł więcej prędkość ograniczana jest do maksymalnie 200 Mb/s, a za 120 zł bez żadnych limitów danych czy prędkości. Co ważne, dostajemy tu dwie karty SIM, do telefonu (z pełnym no limit na rozmowy i wiadomości) oraz do routera WiFi, tak więc poszczególne koszty tych planów możemy podzielić na pół, co wygląda już naprawdę atrakcyjnie.

W przypadku, gdy nie potrzebujemy karty SIM do smartfona, T-Mobile ma jeszcze osobny plan tylko z dostępem do sieci za 60 zł. Transfer danych bez limitu, z ograniczeniem prędkości do 20 Mb/s, a umowa podpisywana jest na 30 miesięcy. Z tym, że pierwsze pół roku płacimy tutaj tylko 2 zł miesięcznie, więc wychodzi to podobnie, jak przy dwuletniej umowie.

Play

Z kolei Play ma 3 plany na internet mobilny dla firm za 32,51 zł, 35,56 zł (po uwzględnieniu darmowego kwartału) oraz 48,77 zł. Zawierają odpowiednio transfer danych z limitem 50 GB, 100 GB i 200 GB, a w dwóch ostatnich planach po osiągnięciu limitu włącza się lejek 1 Mb/s.

W planach z urządzeniem, opłaty te są nieco wyższe i dochodzi dodatkowy abonament w zestawie z NET BOX za 65,03 zł, gdzie limit transferu na pełnej prędkości podniesiony jest do 300 Mb/s.

Orange

Orange z kolei ma w swojej ofercie 3 plany dla firm - za 34,99 zł, 44,99 zł i 64,99 zł z limitem transferu na poziomie 30 GB, 60 GB i 90 GB. Szału nie ma, ale podobnie jak w T-Mobile, znajdziemy tu dodatkowy plan, który wygląda już dużo lepiej.

Za 55 zł miesięcznie możemy skorzystać w miesiącu aż z 999 GB transferu danych, w tym z 60 GB poza strefą domową.

Internet mobilny bez limitu na abonament

Plus

Zobaczmy teraz, jak to aktualnie wygląda w ofertach naszych telekomów z "wielkiej czwórki" dla klientów indywidualnych. To będzie subiektywna opinia, ale w mojej ocenie największe limity w relatywnie niskiej cenie spośród naszych telekomów oferuje aktualnie Plus, po rezygnacji T-Mobile ze wspomnianej wyżej oferty - T-Mobile 1 – INTERNET DOMOWY.

Praktycznie już od abonamentu na domowy internet mobilny za 40,00 zł miesięcznie, możemy korzystać z dostępu do sieci z limitem 45 GB miesięcznie w każdej technologii - 2G/3G/4G/5G, ale będąc w zasięgu sieci LTE czy 5G nadal możemy z niego korzystać na pełnej prędkości bez ograniczeń. Mogę powiedzieć, że maksymalnie do osiągnięcia 300 GB transferu danych w miesiącu, bo więcej nie udało mi się przetransferować, gdy jeszcze korzystałem z tej oferty.

T-Mobile

Po ostatniej zmianie oferty na domowy internet mobilny w T-Mobile oferuje limit transferu danych na pełnej prędkości na poziomie 300 GB, za który zapłacimy 79 zł.

Dwa tańsze abonamenty za 49 zł i 69 zł są z limitem odpowiednio 100 GB i 200 GB. W każdym planie po dobiciu do limitu mamy "lejek" i ograniczenie prędkości do 1 Mb/s, czyli nadal bez limitu możemy korzystać z dostępu do sieci.

Play

Play w swojej ofercie dla klientów indywidualnych na internet mobilny ma 4 plany za 20 zł, 40 zł, 43,75 zł (po uwzględnieniu darmowych 3 miesięcy) oraz 60 zł z limitem transferu danych 20 GB, 50 GB, 100 GB i 200 GB, w dwóch ostatnich planach po przekroczeniu limitu prędkość internetu zwalnia do 1 Mb/s.

Podobnie jak w ofercie dla firm, w ofercie z routerem NET BOX dochodzi nowy plan za 80 zł z limitem 300 GB.

Orange

Orange ma obecnie najmniejszy limit transferu danych spośród "wielkiej czwórki", wynoszący 250 GB w miesiącu, ale też najtańszy, bo kosztujący 59,99 zł i jako jedyny ma w ofercie darmowy transfer danych dla nocnych marków. Tutaj również po wykorzystaniu limitu na pełnej prędkości włącza się "lejek" 1 Mb/s.

Internet mobilny bez limitu w usługach przedpłaconych

Jeśli chodzi o oferty na kartę, aby nie rozwlekać tego wpisu poświęciłem im dziś osobną aktualizację we wpisie, do którego serdecznie zachęcam tych z Was, którzy chcą korzystać z internetu mobilnego na kartę - Domowy internet mobilny na kartę – wybieramy najlepszą ofertę.

Internet mobilny bez limitu - zanim podpiszesz umowę

W przypadku ofert na kartę kupujemy starter sprawdzamy zasięg w naszej lokalizacji, jak jest kiepski kupujemy kolejny u innego operatora. Podobną praktykę należy zastosować przy podpisywaniu umowy na internet mobilny na abonament. Wiążemy się tu na 2 lata, więc niezwykle istotne jest sprawdzenie wcześniej zasięgu wybranego operatora.

Zobacz jeszcze: jak sprawdzić najlepszy zasięg sieci komórkowej.

Aby wyeliminować kupowanie tu kilku starterów do takiego sprawdzenia, wstępną selekcję operatorów możemy przeprowadzić sprawdzając mapy zasięgu:

Ostatnią z opcji sprawdzenia internetu mobilnego u danego operatora, jest skorzystanie z oferty internetu na próbę. W Orange taki internet na próbę kosztuje 10 zł drożej niż w standardowej ofercie z zobowiązaniem na 2 lata. W Plusie można zamówić internet mobilny z routerem w zestawie i przez 15 dni testować go za 9 zł.

Z kolei u każdego z operatorów możemy zamówić internet mobilny przez internet i w razie problemów z zasięgiem, skorzystać z ustawowych 14 dni na rozwiązanie umowy zawartej poza siedzibą operatora.

Internet bez limitu danych w ofertach głosowych

Nie zapominajmy też, że w ofertach głosowych również mamy oferty z internetem bez limitu danych z ograniczeniem prędkości 1 Mb/s. Znajdziemy go w ofertach abonamentowych (kosztujących powyżej 50,00 zł) w Orange (również w nju mobile, ale niestety w Orange Flex tylko 64 kb/s), Play (RBM również) i T-Mobile, a w Plusie przy abonamencie za 70,00 zł nawet 2 Mb/s - to chyba największy obecnie "lejek" w ofertach głosowych naszych telekomów.

Photo: gpointstudio/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu