Telekomy

5G w T-Mobile: lista miast, liczba nadajników oraz mapy zasięgu

Grzegorz Ułan
5G w T-Mobile: lista miast, liczba nadajników oraz mapy zasięgu
57

Opóźniająca się aukcja 5G na częstotliwościach, które miały być szkieletem i podstawą do wdrożenia nowej technologii 5G w Polsce, przymusiła niejako naszych operatorów (Plus, Orange, Play) do udostępnienia 5G swoim klientom na posiadanych zasobach. Dziś podobny ruch ogłosił T-Mobile.

Jako pierwszy do komercyjnego użytku na szeroką skalę udostępnił 5G na swoich nadajnikach Plus. Wykorzystał do tego częstotliwość 2,6 GHz TDD na 100 swoich nadajnikach rozlokowanych w 7 miastach w Polsce – Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i w Katowicach. Swoim zasięgiem 5G Plus na start objął 900 tysięcy osób, do tego w najbliższym czasie będzie trzeba doliczyć 2 mln mieszkańców Warszawy i okolic, po drugim etapie wdrożenia.

Orange swoje wdrożenie 5G do końca tego miesiąca zapowiedział na początku czerwca. Z kolei ten operator przeznaczył na 5G część pasma 2100 MHz, wykorzystywanego do tej pory na potrzeby LTE na 1600 nadajników w Warszawie, Łodzi, Krakowie oraz Katowicach, obejmując swoim zasięgiem 3 miliony osób.

Dwa dni później Play opublikował swój komunikat o rozbudowie swojej sieci 5G, również na częstotliwości 2100 MHz i zapowiedział, że również od 1 lipca na 500 stacji bazowych dostępne będzie 5G w 53 miastach, między innymi będą to Warszawa, Kraków, Wrocław czy Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustka i Władysławowo.

5G w T-Mobile

Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T-Mobile Polska:

- Dziś z dumą ogłaszam komercyjne uruchomienie sieci 5G w T-Mobile. Nie chcemy czekać na to, co przyniesie przyszłość, tylko ją tworzyć. Dlatego już teraz dajemy naszym klientom możliwość stania się częścią pierwszego etapu tej rewolucji technologicznej i przyłączenia się do 5G. Nie ograniczamy się do jednego, niewielkiego obszaru, a uruchamiamy usługę w szerokiej skali.

5G to niespotykana gama możliwości i naszym celem jest umożliwienie klientom skorzystania z nich tak, jak tego oczekują. Dzisiaj budujemy trwałą podstawę do rozwoju tej technologii, aby w kolejnych miesiącach i latach, bazując na nowych częstotliwościach, zaoferować użytkownikom pełnię możliwości technologii 5G.

Mapa zasięgu 5G w T-Mobile

Dziś z kolei do tego grona dołączył T-Mobile, po podanych liczbach przez tego operatora można wnioskować, że będzie to największe wdrożenie 5G, które również potrwa od dziś do końca czerwca. Podobnie wykorzystają do tego pasmo 2100 MHz na 1600 nadajnikach w 46 miastach. Wymieniana jest tu przede wszystkim Warszawa i okolice, Łódź, Kraków, Poznań, Wrocław, Płock, Opole, Częstochowa, Rzeszów, Bielsko-Biała, Kielce oraz Górnośląski Okręg Przemysłowy, co pozwoli objąć zasięgiem 5G aż 6 mln osób.

Więcej szczegółów na temat 5G w T-Mobile znajdziecie na dedykowanej stronie pod tym linkiem.

Źródło T-Mobile.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu