Ciekawe strony

Interaktywny serwis budowlany. W końcu nowy polski projekt internetowy z pomysłem

Grzegorz Ułan
Interaktywny serwis budowlany. W końcu nowy polski projekt internetowy z pomysłem
43

Przyznam, iż dawno nie miałem okazji opisywać tak przemyślanego, pod względem funkcjonalności i użyteczności, nowego polskiego projektu internetowego. Zwykle mamy do czynienia z serwisami, próbującymi na wszelką cenę przenieść na nasze podwórko, już sprawdzone i popularne rozwiązania poza granicami...

Przyznam, iż dawno nie miałem okazji opisywać tak przemyślanego, pod względem funkcjonalności i użyteczności, nowego polskiego projektu internetowego. Zwykle mamy do czynienia z serwisami, próbującymi na wszelką cenę przenieść na nasze podwórko, już sprawdzone i popularne rozwiązania poza granicami naszego kraju i to głównie w segmencie społecznościowym. Inbudo stworzył serwis, który chce wspomóc dość istotną kwestię w naszym życiu, jak szeroko pojęte urządzanie naszych domostw. Są też i opcje społecznościowe, ale wkomponowane w serwis w użytecznej dla użytkowników formie.

Inbudo to interaktywna platforma internetowa, która chce skupić wokół siebie, zarówno użytkowników, którzy planują różnego rodzaju remonty w swoich domach czy nawet budowanie go od podstaw, jaki i wykonawców.

Właśnie ten charakter interaktywny projektu wyróżnia ten pomysł na naszym rynku. Nie mamy tu tylko suchych zleceń i ofert ich wykonania. Każdą firmę możemy ocenić i przeglądać komentarze osób, które już skorzystały z ich usług. Dodatkowo z serwisem zintegrowane jest forum budowlane, wykonane w formie Q&A z systemem ocen użytkowników, na którym możemy zaczerpnąć wiedzy od innych użytkowników czy też wykonawców, tym samym poznać ich bliżej i właściwiej wybrać korzystne dla nas rozwiązania.

Ale po kolei.

W serwisie mamy dostępne siedem modułów. Pierwszy to "Firmy" (wymagana osobne założenie konta dla firm), gdzie można dodać opis swojej firmy wykonującej usługi budowlane. Tu również możemy sprawdzić opinie innych użytkowników o danej firmie.

Przy odpowiedniej moderacji ta część serwisu może stać się cennym źródłem informacji dla poszukujących odpowiednich dla siebie wykonawców usług.

Kolejny moduł to "Usługi", gdzie możemy zaoferować swoją konkretną ofertę, gdzie nie jest wymagane konto firmowe. W związku z tym wszystkie "złote rączki" mogą tutaj zamieszczać swoje ogłoszenia.

Zlecenia natomiast to miejsce, gdzie każdy może zgłosić zapotrzebowanie na wykonanie określonych prac. Osoby czy też firmy w tym module mogą złożyć nam swoją propozycję wraz z jej wyceną.

Nie zabrakło też kategorii "Zakupy". Zarówno dla sprzedających materiały jak i dla użytkowników chcących zakupić określone produkty.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość złożenia oferty barterowej. Przydatne w sytuacjach, gdy mamy na zbyciu niepotrzebne już nam materiały, a potrzebujemy w zamian innych o podobnej wartości.

Dalej zostaje nam kategoria "Ogłoszenia", funkcjonująca jako typowy serwis ogłoszeniowy i wspomniane forum budowlane. To najbardziej rozbudowana sekcja dla użytkowników. W niej znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, związane z budownictwem, tutaj również możemy udzielić swojej pomocy i podzielić się swoją wiedzą. Forum podzielone jest na kategorie wyświetlane w menu po lewej, mamy tu również ostatnie popularne wątki, tagi oraz listę najaktywniejszych użytkowników.

W przypadku, gdy mamy problem z wyborem spośród wielu rozwiązań możemy skorzystać z opcji sondażu wśród użytkowników, wzbogaconego również o komentarze do niego.

Pozostaje jeszcze kwestia modelu biznesowego tego projektu. Jak zapewne wszyscy przypuszczacie związany jest głównie z wyróżnianiem ofert wykonawców zamieszczanych w serwisie.

Inbudo to dopiero co uruchomiony serwis, ceny nie są więc zbyt wygórowane. Za najwyższy pakiet, składający się z pogrubienia, podświetlenia, wyróżnienia i wyświetlania na stronie głównej naszej oferty, zapłacimy 45 zł za miesiąc. Co należy podkreślić, Inbudo jest całkowicie darmowym serwisem i takim chce pozostać, zarówno dla firm jak i użytkowników portalu. Płacimy tylko za dodatkowe opcje. Między innymi dla firm, z branży budowlanej, przygotowano możliwość szybkiego stworzenia własnej strony www w domenie inbudo.pl, zintegrowanej z serwisami społecznościowymi jak i z samym portalem inbudo.

Cena takiej strony to 300 zł za rok. Dla Czytelników Antyweb twórcy serwisu przygotowali 10 takich darmowych stron. Wystarczy posiadać firmę budowlaną i wysłać emaila na adres kontakt@inbudo.pl, w temacie wpisać Antyweb. 10 pierwszych osób otrzyma stronę www na rok, bez żadnych opłat.

W mojej ocenie, projekt ten ma jak najbardziej duże szanse na powodzenie w tym segmencie rynku. Wymaga to oczywiście dużego nakładu pracy twórców pomysłu, którzy powinni szczególną uwagę zwrócić na jakość wpisów i chyba jeszcze większą na moderację zarówno komentarzy jak i wątków na forum. W przeciwnym wypadku istnieje duże niebezpieczeństwo, iż serwis ten zamieni się w kolejny serwis ogłoszeniowy z tonem spamu i nic nie wnoszących użytkownikom forum, dyskusji przeplatanych reklamowymi poradami. Osobiście gratuluje twórcom pomysłu i życzę powodzenia w rozwijaniu swojego projektu. Będzie ono potrzebne w tego typu serwisie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

forumoferty