Ciekawostki technologiczne

Efekt współpracy Google z Levi’s trafia do sklepów. Czy świat naprawdę potrzebuje inteligentnej kurtki?

Kamil Świtalski
Efekt współpracy Google z Levi’s trafia do sklepów. Czy świat naprawdę potrzebuje inteligentnej kurtki?
19

Zapowiadana od lat kurtka będąca efektem współpracy firmy Levi's z Google trafia do sprzedaży. Jest tańsza niż zapowiadano, a co ostatecznie oferuje?

Żyjemy w czasach kiedy większość akcesoriów w naszym życiu ma być inteligentna. Telefony, domy, kuchenne akcesoria, piekarniki, pralki i co tam sobie jeszcze wymarzymy. Złośliwi z pewnością dodadzą, że co nam po tym, skoro ludzie coraz głupsi — wtórując popularnemu żartowi. Ale prawdą jest, że docieramy do momentu, w którym elektroniką naszpikowane są niemal wszystkie elementy naszego życia. I choć firma Levi's zawsze była blisko technologii (przed laty oferowała spodnie zaprojektowane z myślą o wygodnym korzystaniu z iPoda), to jeszcze nigdy nie była jej tak blisko. Bo oto teraz technologia jest jej integralną częścią. Chodzi o kurtkę napędzaną Project Jacquard.

Zobacz też: Elektryczny smart fortwo oraz forfour ma więcej sensu niż inne „auta na prąd”

Kurtka napędzana elektroniką: finalny efekt współpracy Google i Levi's

To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o tym produkcie. Obie firmy długimi miesiącami pracowały nad swoim wspólnym dzieckiem, za krój którego odpowiadał Levi's, zaś aspekt technologiczny należał do Google. Przędza żakardowa jest zdolna do przewodzenia impulsów elektrycznych — wszystko dzięki zawartości naturalnych metali oraz syntetycznych włókien — m.in. jedwabiu czy bawełny. Twórcy chcą, abyśmy za pomocą gestów mogli sterować za jej pośrednictwem podłączonymi doń urządzeniami. Tak, to odzież która pozwoli nam, dosłownie, odbierać połączenia telefoniczne, zarządzać odtwarzaniem muzyki, a nawet robić zdjęcia bez konieczności sięgania po telefon. Wszystko to dzięki obsłudze zestawu gestów. Odzież wyposażona jest również w Jacquard tag, czyli miniaturowy komputer który pozwala jej się łączyć z zainstalowaną na smartfonie aplikacją. To właśnie on odpowiada za tłumaczenie interakcji użytkownika. Aby było jeszcze milej i wygodniej, kurtka dorobiła się ciekawych opcji z Asystentem Google w roli głównej. Pozwoli nam, między innymi, szybko zadać pytania o pogodę czy korki bez konieczności wyciągania smartfona i wpatrywania się w ekran. Do tego kurtka ta zapewni nam także dostęp do powiadomień: o nadchodzących połączeniach telefonicznych oraz wiadomościach. I tak — dzięki prostym gestom będzie można odebrać telefon. Wszystkie sztuczki dostosujemy samodzielni za pomocą dedykowanej aplikacji.

Zobacz też: Inteligentne ubrania to kwestia czasu. Przemysł odzieżowy otwiera się na nowe technologie

Inteligentna odzież trafiła już do sklepów na wybranych rynkach — póki co można ją bez problemu kupić w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech oraz Niemczech. Ich ceny różnią się w zależności od kraju, ale... jest taniej niż zapowiadano! W USA za "zwykły" wariant kurtki, bez dodatkowego ocieplenia, zapłacimy 198 dolarów. Droższa wersja, z dodatkowym ociepleniem, kosztuje 50 dolarów więcej. No ale właśnie, według pierwotnych zapowiedzi ceny produktu miały startować od 350 dolarów, także jest taniej niż się wszyscy spodziewali. I dobrze!

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu