Ciekawostki technologiczne

Rock Pi 4C - mini PC z obsługą dwóch monitorów za 75 USD

Kamil Pieczonka
Rock Pi 4C - mini PC z obsługą dwóch monitorów za 75 USD
1

Mini komputerki pokroju Raspberry Pi czy Rock Pi nie są dla wszystkich, ale nie ulega wątpliwości, że w dobie wszelkiej automatyzacji, cieszą się sporym zainteresowaniem. Prym od początku wiedzie ten pierwszy model, ale konkurent też ma kilka ciekawych rozwiązań w ofercie, a Pi 4C może pochwalić się obsługą nawet dwóch monitorów.

Rock Pi 4C

Rock Pi 4C bazuje na sześciordzeniowym układzie Rockchip RK3399, który wyposażony został w dwa rdzenie Cortex-A72 taktowane zegarem 1.8 GHz oraz cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A53 taktowane zegarem 1.4 GHz. Do tego mamy układ graficzny Mali T860MP4 obsługujący OpenGL ES 1.1/2.0/3.0/3.1/3.2, Vulkan 1.0, Open CL 1.2 oraz nawet DX11. Całość uzupełnia 4 GB pamięci RAM (LPDDR4, dwukanałowa), a za to wszystko zapłacimy jedyne 75 USD. To czym wyróżnia się model Pi 4C to przede wszystkim obsługa dwóch wyjść wideo. Port micro-HDMI pozwala na przesłanie obrazu w rozdzielczości 4K i 60Hz, a mini-DisplayPort ograniczony jest do rozdzielczości 2560x1440 pikseli. Wynika to z wykorzystania tylko połowy dostępnych linii komunikacyjnych.

Poza tym nabywca będzie miał do dyspozycji port USB typu C, 2 porty USB 3.0, 2 porty USB 2.0 oraz natywny port Ethernet o przepustowości 1 Gbps. Aby uzyskać pełnoprawny komputer wystarczy dołożyć pamięć na dane, np. w postaci karty microSD lub dysku M.2 NVMe. Urządzenie może pracować pod kontrolą systemu Android 9.0, Debiana lub Ubuntu, co daje spore możliwości konfiguracji i wykorzystania go do różnych projektów sieciowych. Tym bardziej, że na PCB znajdziemy wbudowany kontroler WiFi pracujący w standardzie 802.11ac oraz Bluetooth 5.0.

Rock Pi 4C powinien pojawić się w sklepie producenta w ciągu najbliższych kilku dni.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu