Ciekawostki technologiczne

Modulo House: urzekający prostotą dom, na który nie potrzeba pozwolenia na budowę

Kamil Świtalski
Modulo House: urzekający prostotą dom, na który nie potrzeba pozwolenia na budowę
8

Temat gotowego domu jest dość... nietypowy jak na standardy AntyWeb, prawda? Ale na łamach serwisu regularnie chwalimy nietypowe pomysły, które może i nie zawsze są idealne — ale ich twórcy często wykazują się wyjątkową kreatywnością. Co więcej: one naprawdę działają. Jak Modulo House — z założenia niewielki, tani, dom o wielkich możliwościach.

Modulo House: modułowy dom stawiający na minimalizm

Jeżeli od dawna macie zaprojektowany dom marzeń, z fantazyjnym dachem i skomplikowanym rozkładem pomieszczeń — to Modulo House nie jest rozwiązaniem dla Was. Ale jeżeli marzy Wam się skromny domek i jesteście gotowi pójść na kompromisy w myśl zasady, że mniej znaczy więcej — to kto wie. Może ten projekt przypadnie Wam do gustu i zamiast budowy wszystkiego od zera, zdecydujecie się na takie właśnie rozwiązanie.

MODULO House to mały i tani w budowie oraz eksploatacji dom o wymiarach 7,1 m na 4,9 m (35m2 zabudowy) o wysokości kalenicy 7,5 m. Powierzchnia użytkowa parteru z antresolą wynosi 42,8 m2, z czego 4,4 m2 to łazienka, 22,8 m2 to salon z aneksem kuchennym i 2,3 m2 to hol. Wysokość sufitu wynosi 2,65 m. Powierzchnia użytkowa może się zwiększyć nawet do 56 m2 po zabudowie całego poddasza. Przy rozbudowie domu do wersji v_3 powierzchnia użytkowa może zwiększyć się aż dwukrotnie.

Jak to wygląda w praktyce można podejrzeć na poniższym obrazku:

To, oczywiście, wersja podstawowa. Dostępne są jeszcze warianty z poddaszem (Modulo House v_2) oraz wersja podwójna — dłuższa, o większej powierzchni, znana jako Modulo House v_3. Jak skonstruowane są te domy? Twórcy na stronie internetowej projektu opowiadają o zastosowanej technologii szkieletowej, która wykonana jest z drewna. Ściany konstrukcyjne mają grubość 20 cm i zostały wzmocnione płytą OSB. Ocieplone zostały watą mineralną, a całość jest dodatkowo pokryta folią ochronną. Elewacja została zaś wykończona blachą i drewnem.

Często ludzie decydują się na dom ze względu na wiekszą przestrzeń z porównaniem do mieszkań w większości bloków. Tutaj założenie jest takie, że na szaleństwa nie ma co liczyć — niewielkie wnętrze zmusza wiec do kompromisów. Ale całość została zaprojektowana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły:

We wnętrzu dominuje ciepłe, jasne drewno oraz jasne sufity i fronty szaf w tym samym kolorze. Ściany wewnętrzne wykończone są płytami ze sklejki. Zabudowa kuchni, szaf i szafek wykonana jest z płyt osb, sklejki i mdf. Kontrast stanowią grafitowe ramy okien oraz meble i dodatki w tym samym lub szarym kolorze.

Modulo House - dane techniczne

Powierzchnia użytkowa Modulo: parter 29,5 m2 z antresolą 42,8 m2 (nawet do 56 m2 po zabudowie poddasza – wariant MODULO HOUSE v_2)
Antresola: 13,3 m2 (14,4 po podłodze)
Możliwość zabudowy poddasza, wtedy powierzchnia poddasza: 26,5 m2 (28 po podłodze) – sprawdź wariant MODULO HOUSE v_2
Powierzchnia zabudowy: 35 m2
Minimalne wymiary działki: 13,1 x 13 m (170,3 m2)
Wymiary budynku: 7,1 x 4,9 m
Wysokość budynku: 7,5 m
Kąt nachylenia dachu: 40°
Powierzchnia dachu: 46,1 m2
Ogrzewanie: Pompa ciepła
Wentylacja: Mechaniczna

Twórcy projektu na każdym kroku informują, że ich dom można postawić bez pozwolenia na budowę, ponadto szczycą się prostą bryłą, uniwersalną konstrukcją oraz... ceną. Ta jednak nigdzie nie pada — więc jeżeli bylibyście zainteresowani tym niezwykłym domem — będziecie musieli skontaktować się z twórcami na własną rękę. Wszystkie niezbędne dane znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu