Technologie

Dzięki temu akcesorium Intel Compute Card nabiera nowego znaczenia. Magia!

Jakub Szczęsny
Dzięki temu akcesorium Intel Compute Card nabiera nowego znaczenia. Magia!
Reklama

Intel odniósł spory sukces ze swoimi dongle'ami wpinanymi do portu HDMI urządzeń wyświetlających. W trakcie targów CES, producent zapowiedział Compute Card - gadżet, który w obudowie przypominającej kartę kredytową mieści w sobie komponenty typowe dla komputera osobistego. Jednak to, co zamierza zrobić Nexdock z tym urządzeniem jest absolutnie niesamowite. Sprzęt 2 in 1 z Compute Card w środku? Nie ma problemu.

Dla przypomnienia - Intel Compute Card kryje w sobie wszystko to, co oferuje typowy komputer osobisty. W obudowie znajdziemy CPU, GPU oraz łączność bezprzewodową. Jego pierwotnym przeznaczeniem jest możliwość łatwego zaadaptowania standardowych komponentów peceta w rozwiązaniach inteligentnych. Nexdock natomiast zaprezentował własne akcesorium współpracujące z Intel Compute Stick. Jest to... tablet 2 w 1, do którego po prostu wkładamy dongle i... pracujemy na nim jak na zwykłym tablecie z Windows 10.

Reklama

Na renderach producenta akcesorium doskonale widać, jak ma wyglądać praca z Nexdockiem. Oprócz slotu na Compute Card, znajduje się również wymienny zestaw portów oraz rozszerzeń dla tego urządzenia. Za pomocą dodatkowych paneli możemy zwiększać możliwości przenośnego tabletu z Compute Card na pokładzie, np. dodać możliwość podłączenia zewnętrznego ekranu lub dołożyć więcej portów USB typu C, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Nexdock już wcześniej wsławił się podobnym rozwiązaniem, ale dotyczyło ono trybu Continuum we flagowych urządzeniach z Windows 10 Mobile. W jego ramach, telefon podłączony jest do stacji dokującej wyglądającej jak typowy komputer przenośny. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach systemu mobilnego Microsoftu, który nie pozwala m. in. na uruchamianie aplikacji Win32 w tym środowisku. To ma się zmienić przy okazji Surface Phone'a, ale do tego jeszcze długa droga. Nexdock natomiast wraz z Intel Compute Card oferują pełnego Windows 10.

Na Nexdocka będziemy musieli trochę poczekać

Intel Compute Card nie jest jeszcze dostępny na rynku. Według Intela, jego premiera powinna odbyć się w połowie 2017 roku. Będzie to niezwykle emocjonujący debiut modularnego sprzętu, który być może zmieni nasze podejście do komputerów osobistych oraz "smart-rzeczy". Podobnie, jak i Compute Card, nie jest dostępny dedykowany dla niego Nexdock, którego mamy możliwość oglądać jedynie na renderach. Niemniej, trzeba przyznać, że producent akcesoriów ma świetny pomysł na siebie i kto wie - może zamiast być tylko "ciekawostką", znajdzie szersze grono fanów.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama