Polska

Inteligentne liczniki w polskich domach. Teraz przekona się o tym Wrocław

Tomasz Popielarczyk
Inteligentne liczniki w polskich domach. Teraz przekona się o tym Wrocław
41

Tauron wprowadza we Wrocławiu inteligentne liczniki energii elektrycznej, które będą w stanie na bieżąco monitorować zużycie generowane przez poszczególne urządzenia w domu.

Inteligentne liczniki są wprowadzane w ramach usługi HAN TAURON AMIPlus będącej częścią projektu AMIPlus Smart City Wrocław. Założeniem tej inicjatywy jest wprowadzenie tego typu liczników u wszystkich klientów Taurona we Wrocławiu. Jak ma to działać w praktyce?

W ramach usługi tworzona jest domowa sieć (HAN - Home Area Network) łącząca różnego rodzaju urządzenia w domu czy w biurze. Dzięki temu użytkownik ma bezpośredni dostęp do zasilania każdego z nich. Może tym samym nie tylko monitorować ich zużycie, ale również, po skorzystaniu ze specjalnych typów gniazdek, aktywować i dezaktywować niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Całość jest bowiem połączona w internetem za pomocą modułu Wireless M-Bus, a więc pozwala na zdalną kontrolę i nadzór. Dostęp do tych danych uzyskujemy za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej (Android, iOS oraz Windows).

Dane z inteligentnego licznika są aktualizowane co 30 sekund. W ten sposób budowany jest profil obciążenia całego gospodarstwa domowego. Jak łatwo się domyślić, ma to służyć optymalizacji kosztów i oszczędzaniu. Dzięki możliwości wglądu w statystyki poboru energii przez poszczególne urządzenia, będziemy mogli zwracać uwagę na sprzęty, które należy częściej wyłączać. Tutaj do pełni szczęścia przydałby się harmonogram zarządzania inteligentnymi gniazdkami, który pozwoliłby na automatyczne odcinanie prądu w wybranych godzinach. W ten sposób moglibyśmy całkowicie zredukować zużycie energii przez urządzenia znajdujące się w trybie stand-by po wyłączeniu. Robert Zasina, Prezes Zarządu Tauron Dystrybucja w wypowiedzi dla serwisu energetyka24.com tłumaczy:

Usługa HAN Tauron AMIPlus, czyli dostęp do danych pomiarowych w czasie rzeczywistym i możliwość monitorowania zużycia energii elektrycznej jest szczególnie ważne dla tych osób, które na energii elektrycznej mają oparte funkcjonowanie firmy czy gospodarstwa domowego. Stały dostęp do danych z licznika to możliwość podglądu, porównywania oraz planowania zużycia energii. To także większe bezpieczeństwo, ponieważ oprócz sterowania urządzeniami otrzymujemy możliwość odczytu zużycia energii poszczególnych urządzeń również wtedy, gdy jesteśmy poza domem, poprzez sieć internetową.

Software'owa strona projektu nosi nazwę E-Licznik. Twórcy podkreślają, że przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa, dlatego cała komunikacja z ich serwerami ma być zabezpieczona 128-bitowym kluczem AES. Porównywane jest to wręcz z poziomem zabezpieczeń w bankowości, czemu trudno się dziwić. W końcu mówimy tutaj o newralgicznych danych dotyczących wyposażenia naszego domu, naszych nawyków wynikających ze zużycia energii itd.

Platforma oferowana przez Taurona ma stanowić fundament dla inteligentnego domu. Hasło to coraz częściej przewija się w mediach oraz na imprezach branżowych. Mamy w Polsce kilku dużych graczy, którzy angażują się w tego typu projekty już na poziomie deweloperskim. Fibaro współpracuje z firmami odpowiadającymi za stawianie budynków mieszkalnych, aby zintegrować z nich swoje rozwiązania Smart Home. To wszystko ma szansę ze sobą współgrać, aby tworzyć spójny i rozbudowany system. Jedyną przeszkodą może być tutaj zgodność. W kuluarowych rozmowach z Fibaro już jakiś czas temu padały zapowiedzi stworzenia otwartego API, z którego będą mogli czerpać deweloperzy na całym świecie. Jak na razie jednak tutaj prym wiodą giganci branży IT, jak Apple ze swoim HomeKit.

I tu dochodzimy do łyżki dziegciu w tej beczce miodu. Im więcej danych zobaczymy my, tym więcej informacji na nasz temat uzyskają dostawcy energii elektrycznej. Pozbywamy się zatem kolejnej warstwy prywatności w imię większej wygody.

źródła: [1], [2], własne

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu