Technologie

Najlepsze na CES 2017 - mój subiektywny wybór

Tomasz Popielarczyk
Najlepsze na CES 2017 - mój subiektywny wybór
8

Targi CES to tysiące stoisk, masa produktów i tłumy ludzi. Wśród nich nierzadko pojawiają się prawdziwe perełki. Co wpadło mi w oko?

Lodówka LG z Amazon Alexa

Nie głośnik, nie telewizor, ani nawet smartfon - to lodówka jest urządzeniem, które najlepiej nadaje się do tego, aby posiadać funkcję inteligentnego asystenta. Tym samym pomysł o zastosowaniu asystentki głosowej Amazon Alexa w nowym modelu LG wydaje się, moim zdaniem, strzałem w dziesiątkę. W kuchni spędzamy znaczną część czasu. Nie tylko przygotowujemy tutaj posiłki, ale też często jemy lub chociażby czekamy na to aż zagotuje się woda czy zrobi kawa w kawiarce. Aż się prosi wówczas o to, aby zawołać "Hej Alexa" i zapytać o muzykę, prognozę pogody czy najnowsze newsy ze świata. A może szybkie zakupy? Albo Uber, który podwiezie nas do sklepu po brakujące masło. Można by wymieniać w nieskończoność. Koncepcja LG zakłada jeszcze obecność wyświetlacza z WebOS, co pozwoli na zapisywanie notatek, wyświetlanie przepisów kulinarnych i wiele więcej. Jestem zdecydowanie za!

Razer Project Ariana

Oświetlenie komputerów i akcesoriów gamingowych nie robi już na nikim wrażenia. Dlatego firma Razer idzie o krok dalej i tworzy system oświetlenia pokoju oraz projektor, który, rzucając obraz na ścianę z telewizorem/monitorem rozszerza widoczną przestrzeń. W rezultacie sprawia to wszystko wrażenie, jakby cały pokój był naszym wyświetlaczem. Immersja oraz efektowność sięgają zenitu! Sam produkt to jeszcze prototyp, ale Razer zapewnia, że jeszcze w tym roku będzie w stanie zaoferować graczom komercyjną wersję. Ciekawe, ile będzie kosztować...

GeForce Now

GeForce Now nie jest nowością - chmura Nvidii od dłuższego czasu już działa na tabletach oraz przystawce telewizyjnej Shield. Targi CES 2017 były miejscem debiutu jej nowego wcielenia - tym razem przeznaczonego na komputery. Oznacza to, że tak naprawdę każdy posiadacz odpowiednio szybkiego łącza internetowego może grać w najnowsze gry. To szansa dla posiadaczy laptopów ze zintegrowanymi GPU, a także starszych komputerów. Zamiast obciążać ich słabe podzespoły, otrzymujemy streaming z sieci w rozdzielczości HD lub Full HD i 30 lub 60 klatkach na sekundę. Póki co odstraszają jednak ceny, które zdecydowanie nie zostały przystosowane do polskich realiów.

Zenfone AR

Pierwszy smartfon do VR oraz AR jednocześnie i zarazem pierwszy z 8 GB pamięci RAM. ASUS stworzył prawdziwą bestię, która z całą pewnością trafi w gusta... No właśnie, kogo? Tutaj pojawia się problem, bo zarówno Daydream i Project Tango to technologie raczkujące, a więc mogą początkowo nie przyciągać odpowiednio dużej liczby fanów. Z nóg może zwalać też cena - w Polsce urządzenie by kosztowało ok. 4 tys. złotych i dlatego pewnie do nas nigdy nie trafi.

Toyota Concept-i

Autonomiczne auto zaprezentowane na CES przez Toyotę robi piorunujące wrażenie. Auto wyposażono w sztuczną inteligencję Yui, która ma się uczyć nawyków pasażera, odpowiadać na jego potrzeby i czynić doświadczenia z jazdy jeszcze lepszymi. W miarę użytkowania Yui ma wchodzić w relacje ze swoim właścicielem, zapewnić mu rozrywkę i uprzyjemniać spędzony w aucie czas. Wszystko to będzie możliwe dzięki monitorowaniu emocji, a także rejestrowaniu mimiki twarzy użytkownika. W ten sposób Yui rozpozna np. sytuacje, w których użytkownik jest pijany lub zmęczony i aktywuje wówczas system autonomicznej jazdy. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że prędko raczej nie zobaczymy tego rozwiązania na rynku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu