Mobile

Instagram do poprawki, czyli co można dodać i zrobić lepiej

Konrad Kozłowski
Instagram do poprawki, czyli co można dodać i zrobić lepiej
7

Instagram to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w kategorii fotografii. Czy najlepsze? Z całą pewnością należy do grona tych najprostszych w obsłudze. Ostatnia aktualizacja aplikacji znacznie rozszerzyła możliwości edycji zdjęć w stosunku do tego, co Instagram oferował wcześniej. A to oznacza, że...

Instagram to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w kategorii fotografii. Czy najlepsze? Z całą pewnością należy do grona tych najprostszych w obsłudze. Ostatnia aktualizacja aplikacji znacznie rozszerzyła możliwości edycji zdjęć w stosunku do tego, co Instagram oferował wcześniej. A to oznacza, że Instagram powinien pójść za ciosem i wprowadzić kolejne zmiany - oto moje propozycje.

Zdjęcia w komentarzach; konwersacje

Podobnie jak zrobił to Facebook jakiś czas temu, Instagram także powinien wprowadzić możliwość dodawania zdjęć do komentarzy. Dobrze wiemy, że obraz wyraża więcej niż tysiąc słów, a już kilka razy zdarzyło się, że byłem zmuszony do dodawania zdjęcia w innej usłudze lub na samym Instagramie tylko po to, by móc później podlinkować je w komentarzu. Instagram mógłby również zainspirować się w pewnym stopniu odpowiedziami na Twitterze - z tą różnicą jednak, że to autor pierwszego zdjęcia decydowałby, które ze zdjęć zostałyby przesłane dalej, podobnie jak tak zwany "retweet". To mogłoby jeszcze bardziej zaangażować użytkowników i pozwolić im na znacznie więcej. Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę na brak możliwości edycji komentarza, nawet w ograniczonym czasie. Zwykła literówka zmusza nas do usunięcie komentarza i dodawania nowego.

Galerie, zestawy, albumy

Instagram swoją prostotą podbił smartfony użytkowników. Jednak wraz z rosnącą liczbą udostępnionych zdjęć funkcja pozwalająca na tworzenie galerii czy albumów grupujących nasze fotograficzne dokonania byłaby mile widziana. Dzięki temu znacznie łatwiejsze byłoby również przeglądanie wcześniej dodanych zdjęć przez użytkowników. Kolejność chronologiczna nadal byłaby widokiem domyślnym, lecz myślę że opcja utworzenia albumu z konkretnego wyjazdu czy wydarzenia spotkałaby się z dobrym przyjęciem. Może to odbywać się przecież automatycznie na podstawie załączonej do zdjęcia lokalizacji i daty (co już dzieje się na Google+), a my będziemy jedynie zatwierdzali utworzenie albumu. Wykorzystując gotowy album bardzo łatwo byłoby również udostępnić więcej niż jedno zdjęcie na innych stronach i serwisach społecznościowych. Uporządkowanie dodawanych codziennie zdjęć powinno być priorytetem dla Instagramu, a to sprawdzone rozwiązanie może okazać się skuteczne.

Instagram w przeglądarce

Swoje spostrzeżenia na temat wybrakowanej przeglądarkowej odsłony Instagrama opisywałem już przy okazji prezentowania aplikacji Pixsta dla przeglądarki Chrome. Filozofia serwisu jest prosta - zdjęcia możemy dodawać jedynie z poziomu smartfona i jak na razie nie zanosi się na zmiany w tej kwestii. Być może jest to właściwe podejście, być może nie.

Wąski strumień zdjęć bez opcji powiększenia fotografii. Brak wyszukiwarki użytkowników, zdjęć i trendów/hashtagów. Nieintyicyjne uzyskiwanie bezpośredniego linku do strony zdjęcia. Brak możliwości przejrzenia listy osób, które obserwujemy oraz grupy obserwujących nasz profil. O historii polubionych przez zdjęć nawet nie wspomnę.

Większość z tych problemów rozwiązuje właśnie Pixsta, lecz aplikacja dostępna jest jedynie dla użytkowników Chrome'a. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy webowa odsłona Instagrama nie uległa choćby najmniejszej zmianie, nie doczekała się aktualizacji. W pełni rozumiem ten mobilny zapęd serwisu i stawianie w pierwszej kolejności właśnie na dedykowane tym systemom aplikacje. Istnienie Instagrama w obecnej postaci pod adresem Instagram.com jest jednak pewnym nieporozumienim.

Oto moje trzy propozycje zmian dla Instagrama. Czy jest jeszcze coś co powinno być Waszym zdaniem dodane lub poprawione?

Grafika.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu