Polska

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie internetowego Radia 357?

Grzegorz Ułan
Ile kosztuje miesięczne utrzymanie internetowego Radia 357?
1

Pod koniec zeszłego tygodnia zespół prowadzący internetowe Radio 357 podzielił się ze swoimi patronami na Facebooku kosztami funkcjonowania rozgłośni.

Radio 357, podobnie jak Radio Nowy Świat od początku funkcjonowania utrzymuje się ze wsparcia patronów. To też pewnego rodzaju zobowiązanie, z którym wiążą się sprawozdania, na co i ile środków z tego wsparcia jest przeznaczane. Podobnie jak ma to miejsce w spółkach akcyjnych, a to przecież pewnego rodzaju spółka akcyjna. Wiemy już, jak to wygląda w Radio 357.

Radio Nowy Świat i Radio 357 - początki

Radio Nowy Świat

Zanim jednak liczby, aby niejako złapać punkt odniesienia, wróćmy do pomysłu na uruchomienie Radia Nowy Świat.

Początkowo założyciele Radia Nowy Świat zakładali, iż aby w ogóle udało się uruchomić rozgłośnie i ją później prowadzić, potrzebne będzie wsparcie patronów na poziomie minimum 250 tys. zł wpłat miesięcznych.

Według naszych obliczeń, by radio mogło ruszyć i działać na podstawowym poziomie, potrzebowaliśmy 250.000 zł miesięcznie. I choć w momencie startu profilu Radia Nowy Świat nikt w historii Patronite nawet nie zbliżył się do takiego poziomu finansowania, postanowiliśmy zaryzykować i złożyć nasz los w Państwa ręce.

Szybko się jednak okazało, że potencjał i zapotrzebowanie na nowe radio jest tak duże, że zakładana kwota miesięcznego wsparcia w rzeczywistości urosła aż trzykrotnie, dobijają do 750 tys. zł wpłat miesięcznych.

Do dzisiaj, patroni Radio Nowy Świat wsparli swoją ulubioną rozgłośnię kwotą 7,6 mln zł, a prawie 32 tys. patronów regularnie co miesiąc wpłaca na funkcjonowanie radia kwotę prawie 680 tys. zł. To nieco mniej niż jeszcze pół roku temu, ale i tak to sporo, zważywszy, że niedługo minie rok od pomysłu do realizacji.

Radio 357

Radio Nowy Świat niejako przetarło szlaki dla drugiej rozgłośni, którą postanowili uruchomić byli dziennikarze radiowej "Trójki" - Radio 357.

Pomysł na Radio 357 zrodził się 5 października 2020 roku, a więc 3 miesiące po uruchomieniu Radio Nowy Świat. Widząc popularność zbiórki i zaangażowanie patronów RNŚ, twórcy Radio 357 na start założyli dwukrotnie większą kwotę deklarowych wpłat potrzebnych do uruchomienia rozgłośni - 500 tys. zł (później obniżono ją do 480 tys. zł po uzyskaniu pierwszego mecenatu Mazdy).

Jednak jeszcze później, na prośby patronów zdecydowano się na uruchomienie radia w wersji 0.9 po osiągnięciu kwoty 350 tys. zł miesięcznego wsparcia patronów. Co ostatecznie udało się w 3 miesiące i 5 stycznia 2021 roku w internetowym eterze uruchomiono Rafio 357 w okrojonej wersji i z ograniczoną liczbą audycji.

Okazało się to dobrym ruchem, bo z tym dniem wpłaty zaczęły gwałtownie rosnąć i do dziś patroni wsparli radio kwotą 2,6 mln zł (Radio Nowy Świat nadaje już ponad 7 miesięcy, a Radio 357 ponad 2 miesiące), a kwota miesięcznego wsparcia przekroczyła już 600 tys. zł, wpłacanych przez prawie 30 tys. patronów, czyli niewiele mniej niż w przypadku Radio Nowy Świat.

To pozwoliło twórcom rozgłośni na uruchomienie niedawno serwisów informacyjnych czy wydłużenie godzin nadawania audycji z prowadzącymi do 00:00 od poniedziałku do czwartku.

Miesięczne koszty utrzymania i prowadzenia Radio 357

Przechodząc już kosztów utrzymania, które ujawnili twórcy Radio 357 patronom (źródło: Press.pl). 70% z deklarowanych wpłat przeznaczanych jest na wynagrodzenia, czyli 414 tys. zł - 376 tys. zł dla zespołu redakcyjnego i 38 tys. dla pracowników administracji.

Paweł Sołtys, prezes spółki 357:

Wydaje się dużo i jest dużo, ale z drugiej strony od początku też mówiliśmy, że chcemy zbudować radio jakościowe, gdzie będą powstawały audycje na miarę państwa oczekiwań.

Zatrzymajmy się tu na chwilę i spróbujmy oszacować zarobki. Wiadomo, że bardziej znane głosy zarabiają więcej, inne mniej, ale średnie wynagrodzenie dla członka zespołu redakcyjnego (na stronie poświęconego zespołowi radia widnieje 40 nazwisk) wynosi 9,4 tys. zł miesięcznie. Zabierzmy po 400 zł każdemu dla 19 korespondentów radia, którzy pracują tylko "z doskoku", przesyłając co jakiś czas depesze na potrzeby serwisów informacyjnych, zostaje nam 9 tys. zł dla stałych redaktorów i prowadzących. Nie wiemy, ilu pracowników liczy administracja radia, ale możemy założyć, że jest to 10 osób, co daje 3,8 tys. zł na każdego.

Co z pozostałą kwotą wsparcia?

  • sprzęt oraz adaptacja siedziby - 830 tys. zł z łącznej puli wpłat
  • aplikacja mobilna - 120 tys. zł z łącznej puli wpłat
  • podatek VAT - 10,8% z miesięcznych wpłat
  • umowy objęte tajemnicą handlową - 7,5% z miesięcznych wpłat
  • koszty administracyjne - 5,8% z miesięcznych wpłat
  • koszty promocji - 3,6% z miesięcznych wpłat
  • koszty nadawania - 3% z miesięcznych wpłat
  • leasing sprzętu - 1% z miesięcznych wpłat

Na koniec ciekawostka, łącznie od początku nadawania streaming Radio 357 został uruchomiony 63,7 mln razy, a jeśli chodzi o unikalne odtwarzanie strumienia rozgłośnia zbliża się do granicy 4 mln urządzeń, na których słuchano stacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu