80

Radio Nowy Świat straciło ponad 600 patronów. Sporo, ale to tylko 10 tys. zł finansowania miesięcznie

Najnowsze dane z serwisu Patronite, na którym Radio Nowy Świat zbiera finansowanie od swoich patronów na swoją działalność pokazują, że rozgłośnia w znikomym stopniu odczuła kryzys związany z ustąpieniem ze stanowiska prezesa radia Piotra Jedlińskiego.

Dla przypomnienia, kryzys rozpoczął się od postu Piotra Jedlińskiego, który stanął w obronie swoich redaktorów, którzy w serwisie informacyjnym Radia Nowy Świat nazwali Michała Sz. aktywistą, wbrew jego własnej identyfikacji płciowej.

W wyniku protestów niektórych przedstawicieli mediów i samych patronów, post ten prezes radia skasował, a w jego miejsce zamieścił już bardziej stonowany komunikat. Dalsze wydarzenia, również zakulisowe, pociągnęły za sobą jego rezygnację ze stanowiska, co okazało się, że było wymuszone przez kierownictwo stacji. Oto, fragment e-maila napisanego do niego przez Jerzego Sosnowskiego:

Ale dla wizerunku RNŚ, dla ucięcia wątpliwości patronów i dla zamknięcia ust nieżyczliwym krytykom byłoby wg mnie optymalne, żebyś, Piotrze, nie obrażając się na nas, tylko rozumiejąc delikatną sytuację całego przedsięwzięcia, podał się do dymisji…

Z przebiegiem tych wydarzeń możecie zapoznać się w osobnym wpisie – „Sponsorzy” Radia Nowy Świat pokazali próbkę swoich możliwości.

Spójrzmy, jak silne były naciski ze strony patronów stacji. Okazuje się, że nie była to tak znacząca presja. Patroni zagrozili wprawdzie zaprzestaniem finansowania stacji i część z nich rzeczywiście groźbę tę zrealizowała, ale bez większego uszczerbku dla stacji.

17 sierpnia portal Wirtualnemedia.pl informował o liczbie 30 629 patronów, którzy deklarowali miesięczne finansowanie stacji na poziomie ponad 735 tys. zł.

Dzisiejsze dane pokazują już poniżej 30 tys., a dokładnie 29 992 patronów z finansowaniem 725 601 zł. Jednak od strony czysto finansowej, mówimy tutaj o ubytku jedynie na poziomie około 10 tys. zł, czyli średnio 15 zł miesięcznie na jednego patrona (minimalna wpłata to 10 zł).

Maciej Myśliwiec z agencji Social Sky, tak komentuje dla Wirtualnemedia.pl ten ubytek:

Rezygnacja kilkuset osób nie jest istotną zmianą w skali łącznej liczby patronów, która cały czas utrzymuje się na podobnym poziomie. Nie zmieniło się też diametralnie finansowanie. Oczywiście, liczba 600 patronów robi wrażenie, ale przychodzą też nowi, więc jest rotacja. Pamiętajmy też, że teraz duży kryzys przeżywa Trójka, co oznacza, że kolejni dziennikarze mogą dołączyć do Nowego Świata.

Tak może być rzeczywiście, od minionego tygodnia trwa kolejny kryzys w radiowej „Trójce, kolejni dziennikarze odchodzą z tej stacji w wyniku zwolnienia z funkcji jej dyrektora Kuby Strzyczkowskiego. Co więcej, kierownictwo Programu III Polskiego Radia zapowiada daleko idące zmiany w funkcjonowaniu tej stacji, łącznie ze zmianą profilu i nazwy radia.

Zdezorientowani dziennikarze zapowiadają kolejne rezygnacje z pracy, między innymi Beata Pawlikowska. Prawdopodobnie więc, część z nich zasili grono internetowej rozgłośni, która nadal utożsamiana jest ze starą dobrą „Trójką”. Jedno jest pewne, najbliższe dni i wydarzenia zadecydują nie tylko o przyszłości radiowej ”Trójki„ ale i o kształcie i załodze Radia Nowy Świat. Oczywiście, jeśli dobrze to rozegrają i wykorzystają ten kryzys na swoją korzyść, już bez kolejnych wpadek po swojej stronie.