Płatności i bankowość

Imponujący wynik aplikacji mobilnej PKO Bank Polski - IKO z milionem aktywacji

Grzegorz Ułan
Imponujący wynik aplikacji mobilnej PKO Bank Polski - IKO z milionem aktywacji
42

Pamiętam premierę aplikacji IKO w 2013 roku, będąc na miejscu miałem naprawdę wrażenie, że uczestniczę w ważnym wydarzeniu, które miało odmienić to, jak korzystamy z bankowości elektronicznej.

W rzeczywistości tak się stało, do tego stopnia, że jeszcze w tym samy roku 6 dużych banków podpisało porozumienie o stworzeniu Polskiego Standardu Płatności, bazującym na tym rozwiązaniu i dziś klienci większości banków w Polsce mogą korzystać z BLIKa (na dziś 2,5 mln aktywnych użytkowników).

Dziś byłem na konferencji PKO Banku Polskiego, na którym chwalili się pierwszym milionem aktywacji, ale również drogą jaką przebyli, by ten cel osiągnąć. Nie tylko ta liczba robi wrażenie, ale dynamika wzrostu, zwłaszcza od momentu udostępnienia nowej wersji IKO 3.0.

Zaczynali od kilkuset aktywacji dziennie, by po roku dobić do ponad 4 tysięcy. Oprócz nowej wersji aplikacji wpływ na to miało udostępnienie HCE na początku tego roku czy uproszczenie aktywacji konta danymi z serwisu bankowości internetowej.

Zobaczmy teraz kto i jak używa IKO. Jeśli chodzi o wiek to głównie ludzie młodzi i w średnim wieku, a w przypadku płci większość stanowią mężczyźni, choć nie ma tu zbyt dużych dysproporcji, prócz sposobu korzystania z aplikacji.

Jako ciekawostkę zaprezentowano jeszcze bardziej szczegółowe liczby związane z IKO.

Co nowego? Z nowych funkcji, które już działają, mamy logowanie odciskiem palca na telefonach z Androidem (wymagany 6.0) czy obsługa wpłatomatów, w których można teraz oprócz wpłacania środków na swoje konto, również dokonywać przelewów na numer telefonu innego posiadacza IKO.

Ciekawą opcją jest również wypełnianie danych do przelewów po zeskanowaniu QR kodu z faktury.

Z planowanych rzeczy na 2017 wymieniono między innymi obsługę kart MasterCard w płatnościach zbliżeniowych oraz dodanie karty kredytowej jako źródła pieniądza.

Jeśli chodzi o nowy wygląd IKO dostępny jest na razie na Androidzie, do końca roku ma być udostępniony na iOS, na Windows Phone nie wiadomo, choć zapewniali, że póki będą użytkownicy na tę platformę nie planują jej ubijać. Wpłatomaty natomiast dostępne są już dziś dla wszystkich użytkowników.

IKO do pobrania z:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile