Google

Płatności Android Pay w smartwatchach, świetne Instant Apps coraz bliżej

Konrad Kozłowski
Płatności Android Pay w smartwatchach, świetne Instant Apps coraz bliżej
35

Udostępnione w zeszłym tygodniu płatności zbliżeniowe Android Pay to spore udogodnienie, ale posiadacze smartwatchy z Android Wear z przyjemnością skorzystaliby z obecnych na nadgarstku urządzeń, by móc sfinalizować płatność. Taka możliwość dopiero się pojawi, a Google pracuje także w pocie czoła nad wdrożeniem zaprezentowanych w maju Instant Apps.

Na przestrzeni ostatniego tygodnia korzystałem z Android Pay niezliczoną liczbę razy. Wynika to przede wszystkim z niesamowitej wygody tego rozwiązania - po wyjęciu telefonu z kieszeni wystarczy zbliżyć go do terminala, zaczekać na krótką wibrację i ewentualnie komunikat dźwiękowy, gotowe. Zazwyczaj jest to o wiele łatwiejsze od sięgania po portfel i wyjmowania konkretnej karty, by chwilę później odkładać ją na miejsce i chować portfel.

Android Pay może też okazać się bardzo pomocne w sytuacji, gdy po prostu zapomnimy portfela. W telefonie zapisane są wirtualne wersje fizycznych kart, więc nadal dysponujemy dostępem do naszych środków. Firma Google, podobnie jak i pozostałe, a głównie Apple, planuje uczynić ten proces jeszcze bardziej komfortowym, poprzez umożliwienie dokonywania płatności za pomocą smartwatchy.

Świadczą o tym informacje uzyskane przez serwis Android Police, który, jak zawsze, dokładnie przyjrzał się zawartości nowej wersji Usług Google Play. Dzięki temu wiemy, że usługa "Tap 'n Pay", czyli po prostu "Zbliż i zapłać", pojawi się w jednej z nowych odsłon Android Wear. Do jej działania niezbędny będzie moduł NFC obecny w smartzegarku, dlatego całkiem możliwe, że na rynku zadebiutują zupełnie nowe urządzenia. Od 2014 w sprzedaży znajduje się Asus ZenWatch wyposażony w takowy moduł, lecz aż do teraz nie był zbyt użyteczny.

W kodzie zawarto kilka akcji, które użytkownik będzie musiał podjąć w konkretnych okolicznościach, jak konfiguracja usługi z poziomu telefonu czy przyłożenie smartwatcha do terminala. Co prawda pierwsze wzmianki o obecności Android Pay w Android Wear sięgają lipca tego roku, ale zdaniem Android Police aktualne doniesienia mogą nawet sugerować, że usługa jest w fazie testów.

Dzięki obecności Android Pay w Polsce pozostaje nam jedynie czekać na oficjalne ogłoszenie nowości i wprowadzenie do sprzedaży nowych zegarków z Android Wear i NFC.

Instant Apps coraz bliżej

Jedną z najciekawszych, o ile nie najciekawszą nowością tegorocznej edycji konferencji Google I/O, był projekt o nazwie Instant Apps. Przypomnijmy, że jego głównym zamierzeniem jest umożliwienie użytkownikom skorzystania z wybranych funkcji aplikacji obecnych w Google Play bez potrzeby pobierania i instalacji całości. W konkretnych okolicznościach, na przykład w sytuacji przeprowadzania rezerwacji, na nasz telefon zostanie ściągnięta tylko potrzebna, niewielka paczka danych zwana "modułem", którą przygotował deweloper.

Co istotne, do działania tego rozwiązania nie będzie potrzebna najnowsza wersja systemu Android, ponieważ wspierane będą wydania 4.4 i nowsze.

Uzyskane przez Android Police szczegóły wskazują, że Google znacząco posunęło się naprzód w procesie wdrażania usługi, co może sugerować, że już niedługo zostanie udostępniona użytkownikom, ponieważ bardzo prawdopodobne są już testy poza "warunkami laboratoryjnymi".

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu