76

Nadchodzi rewolucja w płatnościach mobilnych w Polsce! Banki stworzyły wspólny standard na bazie IKO!

Grzegorz Ułan jest właśnie na konferencji podczas której 6 dużych banków w Polsce (czyli Alior, Millennium, BZWBK, Mbank, ING i PKO BP) ogłosiło wspólny standard jeśli chodzi o płatności mobilne w naszym kraju. Wygląda na to, że wzorować się on będzie na rozwiązaniu jakie zastosowano przy IKO (czyli generowanie kodów jednorazowych generowanych przez aplikację mobilną) […]

Grzegorz Ułan jest właśnie na konferencji podczas której 6 dużych banków w Polsce (czyli Alior, Millennium, BZWBK, Mbank, ING i PKO BP) ogłosiło wspólny standard jeśli chodzi o płatności mobilne w naszym kraju.

Wygląda na to, że wzorować się on będzie na rozwiązaniu jakie zastosowano przy IKO (czyli generowanie kodów jednorazowych generowanych przez aplikację mobilną)

Powstanie więc wspólny system autoryzacji i rozliczeń do którego każdy partner będzie mógł przyłączyć swoją aplikację mobilną. Proces płatności będzie jednak taki sam i będzie wykorzystywał kody jednorazowe (ręcznie poprzez zeskanowanie kodu QR lub poprzez przesłanie go przez NFC)

Jakie to nam daje możliwości dodatkowe oprócz płatności mobilnych?

7459_10151447129251436_692880597_n

Na przykład natychmiastowy przelew pieniędzy na numer telefonu (rozumiem, że dotyczy to banków które wejdą w ten standard). Drugą ważną rzeczą jest możliwość kupowania online bez logowania i podania numeru konta. Jest też możliwość wypłaty pieniędzy z bankomatu bez konieczności posiadania karty.

W celu wprowadzenia wspólnego sztandaru i jednolitego procesu banki utworzą nową spółkę (organizację międzybankową, może to jest bardziej poprawne określenie) do której PKO wniesie część infrastruktury IKO odpowiedzialnej za system autoryzacji i rozliczeń.

I teraz najważniejsze ponoć nowy standard i jak rozumie dostosowane do niego aplikacje mobilne baków mają ruszyć jeszcze przed świętami (brzmi to aż za optymistycznie)!

Oczywiście te 6 banków to nie wszystko, ale zasięg i ich udział w rynku (jeśli chodzi o grupę docelową rozwiązań mobilnych) jest na tyle duży, że z pewnością inne banki przyłączą się również do tego rozwiązania tworząc ujednolicony proces w płatnościach mobilnych. Trzeba przyznać, że ogłoszone dziś informacje to duży sukces PKO BP, który swoim produktem IKO wprowadziło w Polsce jakże potrzebną standaryzację w płatnościach mobilnych.