Sprzęt

IKEA zaskoczy pomysłowością - nowoczesny głośnik schowa za obrazkiem na ścianie

Konrad Kozłowski
IKEA zaskoczy pomysłowością - nowoczesny głośnik schowa za obrazkiem na ścianie
6

Były już półka i lampka z wbudowanym głośnikiem, a teraz nadejdzie czas na obrazek wieszany na ścianie. IKEA nie przestaje zaskakiwać swoją pomysłowością.

Wizyta w stacjonarnym sklepie IKEA (aktualnie nieco utrudniona, ale wkrótce sytuacja może się zmienić) lub odwiedzenie strony internetowej wystarczy, by szybko zorientować się, jak ważnym elementem katalogu jest kategoria z elektroniką. Można ją określić mianem smart home, ale niektóre urządzenia są po prostu tak typowymi urządzeniami, jak głośniki Bluetooth lub Wi-Fi.

To najlepszy głośnik Bluetooth, ale nie każdy go doceni. Sonos Roam - recenzja

I to one, bardziej niż całe zestawy oświetlenia sterowanego zdalnie na wiele sposobów, są intrygującymi przedmiotami w ofercie sklepu, ponieważ IKEA podchodzi do tej kategorii urządzeń w typowy dla siebie sposób. Głośniki sprzedawane w szwedzkich sklepach zawsze charakteryzują się niekonwencjonalnym wyglądem lub wykończeniem, a efekty współpracy z Sonosem to przecież gadżety o podwójnej roli: półka i lampka z wbudowanymi głośnikami Wi-Fi.

Dlaczego pojawi się nowy głośnik Symfonisk w lapmce?

Reakcja klientów i użytkowników była najwyraźniej dość optymistyczna, by firma mogła zacząć myśleć o wykonaniu kroku naprzód. Symfonisk to najbardziej opłacalny zakup, jeśli chodzi o ofertę głośników Sonos, szczególnie na organizowanych od czasu do czasu promocjach, natomiast kosztująca blisko drugie tyle lampka już takim zainteresowaniem chyba się nie cieszy. Nie piszę o tym bez przyczyny - oprócz wieści na temat głośnika w obrazku, do którego za chwilę przejdziemy, przecieki traktują też o zaktualizowanej lampce z głośnikiem.

IKEA i Asus ROG łączą siły. Oto gamingowe cuda, które trafiają do popularnej sieciówki

Cena obecnego modelu to 799 zł i choć urządzenie jest świetnie wykonane i doskonale sprawdza się w obydwu swoich rolach, to najwyraźniej taka kwota nie była wystarczająco atrakcyjna dla klientów. Nie słyszymy bowiem nic na temat aktualizacji głośnika Symfonisk wbudowanego w półkę, więc ten musi sprzedawać się zadowalająco.

Czego można spodziewać się po nowej lampce? Przede wszystkim zmiany kształtów, ponieważ nadchodząca wersja będzie przypominać bardziej klasyczne lampki z tradycyjnym, cylindrycznym kształtem klosza, który będzie wymienialny i będzie przepuszczał więcej światła. Dzięki serwisowi smarthomeassistent.de mamy też szansę spojrzeć na ryciny przedstawiające nowy model i choć nie ma pewności, że tak będzie wyglądać ostateczna wersja, to nie zaskoczyłby mnie taki kierunek obrany przez IKEĘ. Głównie dlatego, że wymienne osłonki o różnych kolorach pozwalają personalizować głośniki-półki Symfonisk, a tego oczekują klienci, a poza tym nowy model lampki wydaje się być szansą na obniżenie ceny.

IKEA szykuje głośnik wbudowany w obrazki wieszane na ścianach

Znacznie ciekawiej zapowiada się jednak zupełnie nowy produkt, czyli głośnik schowany w obrazku, który można by powiesić na ścianie w dowolnym miejscu. Redakcja The Verge miała okazję zobaczyć grafikę z produktem, który ma nosić kodową nazwę "Titan". Nie jest jednak jasne, czy podobnie jak z lampką czy półką całość będzie jednym produktem, czy tym razem IKEA stworzy szansę na połączenie głośnika z innymi obramowaniami itd. W jednym z dwóch wniosków do FCC IKEA i Sonos zawarły wzmiankę o "bezprzewodowym module". Na pierwszy rzut oka ma to przypominać klasyczne obramowanie z dodatkową elektroniką po jednej ze stron z przewodem zasilającym widocznym w dolnej części.

IKEA to nie tylko meble i klopsiki. To będzie największy rywal/partner Amazona i Google [wywiad]10

Byłby to znaczący krok w umożliwieniu skrycia głośników w domowym wnętrzu, a niektórzy tego po prostu oczekują lub potrzebują, gdy dekorują pomieszczenia. IKEA już dwukrotnie pokazała, że jest w stanie sprytnie rozwiązać ten problem, dlatego z jeszcze większą niecierpliwością wyczekuję ich nowych dwóch produktów z serii Symfonisk.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu