Recenzja

Huawei WiFi AX3 - testujemy router z HarmonyOS i aplikację AI Life

Kamil Pieczonka
Huawei WiFi AX3 - testujemy router z HarmonyOS i aplikację AI Life
9

Huawei nie zamierza oddawać pola i chce zdominować kolejne rynki. Już teraz sprzęt sieciowy tej firmy jest bardzo popularny, szczególnie wśród osób korzystających z łączności 4G/LTE, ale model WiFi AX3 to całkiem inna bajka. Wiele wskazuje na to, że będzie to jeden z najtańszych i jeden z pierwszych routerów obsługujących standard WiFi 6. Dlatego warto się nim zainteresować.

Kilka tygodni temu testowałem WiFi 6 od TP-Linka, był to zestaw Deco X60 z trzema niezależnymi punktami dostępowymi w technologii mesh. Wiemy już zatem mniej więcej czego można się spodziewać po nowym standardzie 802.11ax. Huawei WiFi AX3 to natomiast typowy domowy router, przeznaczony raczej do mieszkań niż domów, jeden z pierwszych ze wsparciem dla WiFi 6 dostępny na polskim rynku. Dzięki dobremu stosunkowi ceny do możliwości, ma szansę cieszyć się sporą popularnością. WiFi AX3 bazuje na systemie HarmonyOS, współpracuje z aplikacją AI Life, która pozwala sterować praktycznie wszystkimi ustawieniami z poziomu smartfona, a do tego w wersji dwurdzeniowej będzie kosztował zaledwie 249 PLN. Nie jest oczywiście bez wad, ale w swoim przedziale cenowym zapowiada się na ciekawą propozycję.

Huawei WiFi AX3 - specyfikacja

Zacznijmy od specyfikacji. Huawei dostarczył nam do testów model z procesorem czterordzeniowym, który od wersji dwurdzeniowej odróżniają w zasadzie 3 rzeczy. Droższy model wyposażony jest w NFC pozwalające na szybkie łączenie smartfona z systemem Android z naszym WiFi, posiada specjalny moduł bezpieczeństwa Huawei HomeSec oraz 4 wzmacniacze sygnału, po 2 na każdą częstotliwość (2.4 i 5 GHz). W modelu Dual core są tylko 2 wzmacniacze sygnału. Teoretycznie mocniejszy procesor powinien też sobie lepiej radzić z obsługą większego ruchu i większej liczby urządzeń, ale w domowych zastosowaniach (do dajmy na to 10-15 urządzeń) nie ma to większego znaczenia. Bez NFC też można żyć, a HomeSec to rozwiązanie stworzone z myślą bardziej o sieciach firmowych niż domowych. W mojej ocenie kupno modelu czterordzeniowego może mieć sens tylko gdy mamy duże mieszkanie/dom i potrzebujemy mocniejszego sygnału WiFi, ale trudno mi ocenić nie mając w rękach modelu dwurdzeniowego, jaka jest różnica.

Wróćmy jednak do samej specyfikacji, testowany model posiada układ Gigahome taktowany zegarem 1.4 GHz, 3 porty LAN 1 Gbps oraz WAN 1 Gbps. Do tego mamy 4 anteny zewnętrzne, które przymocowane są na stałe i umożliwiają prace w trybie MU-MIMO 2x2, co pozwala na osiągnięcie przepustowości nawet 2.4 Gbps w paśmie 5 GHz. Do tego mamy oczywiście wsparcie dla WPA3, obsługę technologii Mesh z innymi, kompatybilnymi urządzeniami Huawei oraz kontrolę rodzicielską czy WiFi dla gości. Wygląda na to, że jest wszystko co może być potrzebne w nowoczesnej domowej sieci. Testowany model w przedsprzedaży kosztuje 399 PLN.

Huawei WiFi AX3 Quad core
Procesor Gigahome, 4 rdzenie, 1,4 GHz
Porty 3x LAN 1 Gbps
1x WAN 1 Gbps
Anteny 4 anteny zewnętrzne
Standardy WiFi 5 GHz: 802.11 ax/ac/n/a (MU-MIMO 2x2)
2.4 GHz:  802.11ax/n/g/b (MU-MIMO 2x2)
Max. prędkość WiFi 2402 Mbps (5 GHz)
574 Mbps (2.4 GHz)
Szyfrowanie WiFi WPA/WPA2/WPA3
Funkcje dodatkowe Tryb routera/punktu dostępowego
Wbudowany 3 portowy switch
Technologia Mesh
MU-MIMO
OFDMA
1024-QAM
Huawei Share
WiFi dla gości
QoS
Firewall
Kontrola rodzicielska
Wymiary 225 x 159 x 40 mm
Waga: 402g

W tym miejscu warto by było wyjaśnić jeszcze jedną kwestię. Huawei chwali się, że AX3 to pierwszy router z obsługą WiFi 6 Plus na świecie. To nieco naciągane stwierdzenie, bo nic takiego jak WiFi 6 Plus nie istnieje w ogólnych standardach. WiFi 6 Plus to technologia dedykowana smartfonom Huawei, które dzięki temu mogę lepiej sterować wiązką komunikacyjną z routerem. Skutkuje to większym zasięgiem i wyższymi transferami, ale nie daje korzyści w przypadku korzystania ze standardowych urządzeń zgodnych ze standardem WiFi 6 czy 5.

Huawei WiFi AX3 - zawartość zestawu

W pudełku poza samym routerem, którego anteny składają się praktycznie na płasko, znajdziemy jeszcze tylko zasilacz oraz krótki, płaski przewód LAN. Cudów nie ma, ale to w zasadzie standardowy zestaw, nawet w routerach za kilkaset złotych więcej.

Huawei całkiem nieźle przemyślał konstrukcję anten, zamiast standardowego wkręcanego gniazda mamy montaż na stałe. Ma to swoje wady i zalety, ale dla zwykłego użytkownika jest praktycznie bez znaczenia. Przynajmniej anteny się nie odkręcają, choć trzeba przyznać, że zajmują sporo miejsca po rozłożeniu.

Na obudowie znajduje się tylko jedna dioda, którą dodatkowo można całkiem wyłączyć. Jeśli trzymacie router w salonie czy innym widocznym miejscu to bardzo dobra funkcja, bo dzięki temu nie zwraca na siebie za bardzo uwagi. Z tyłu między antenami umieszczono kolejno od lewej gniazdo zasilania, port WAN (RJ-45), 3 porty LAN, przycisk resetu ustawień oraz wyłącznik. 3 porty LAN to nieco skromnie, standardem jest zazwyczaj 4 porty, tutaj ewidentnie przeszkadzają szerokie anteny i miejsca na dodatkowy port po prostu nie ma.

W prawym dolnym rogu urządzenia znajduje się też moduł NFC, który pozwala na szybkie podłączenie telefonu do sieci WiFi. Wystarczy przyłożyć smartfon z włączonym NFC i po kilku sekundach jesteśmy podłączeniu do sieci (działa tylko na Androidzie).

Innym ułatwieniem podłączania nowych urządzeń jest funkcja WPS, którą aktywujemy przyciskiem na górze obudowy. Nie jest to jednak nic, czego nie miałby praktycznie każdy router dostępny na rynku od kilku lat. Huawei WiFi AX3 z pewnością może się podobać, design jest prosty i nie rzucający się w oczy, a funkcjonalnie spełnia wszystkie domowe wymagania.

Huawei WiFi AX3  - aplikacja AI Life

Konfiguracji routera można dokonać na dwa sposoby, albo przez interfejs WWW w przeglądarce, albo przez dedykowaną aplikację. Aplikację znajdziecie zarówno dla smartfonów z iOS jak i Androidem i wydaje mi się, że warto ją zainstalować, bo daje bardzo szybki i przejrzysty dostęp do routera, a z czasem może i do innych urządzeń smart home od Huawei. Dodanie routera nie jest nawet konieczne, jak jesteśmy do niego podłączeni, to pojawi się na liście automatycznie. Wtedy wystarczy tylko podać hasło dostępowe (które można zapamiętać w aplikacji) i uzyskać dostęp do większości ustawień. Brakuje mi tylko zabezpieczenia biometrycznego, jak zapamiętamy hasło w aplikacji. Paranoicy będą musieli za każdym razem podawać hasło do routera co nie jest wygodne.

Gdy wybierzemy router z listy pojawia się ekran główny, na którym mamy informacje o jakości połączenia naszego urządzenia, szybkość pobierania i wysyłania danych, a także dostęp do różnych ustawień. Niestety na tle podobnej aplikacji TP-Linka, którą sprawdzałem przy okazji testów Deco X60, jej możliwości są mocno ograniczone. Mam nadzieje, że z czasem Huawei nieco rozwinie swoje rozwiązanie, zarówno po stronie aplikacji jak i samego routera. Na liście mamy wszystkie urządzenia, podłączone zarówno kablem jak i bezprzewodowo. Niestety nie ma informacji o prędkości połączenia, jest tylko informacja o aktualnym wykorzystaniu łącza.

Z poziomu aplikacji możemy szybko odłączyć dowolne urządzenie od sieci, ustawić ograniczenia w przesyłaniu danych czy zablokować dostęp w określonych godzinach w ramach kontroli rodzicielskiej. Niestety to bardzo skromne ustawienia, nie ma prawdziwego QoS, który pozwoliłby na ustawianie priorytetów dla różnych czynności (gry, streaming mediów, dostęp do WWW) czy blokowania konkretnych adresów WWW w ramach kontroli rodzicielskiej. Jest jeszcze sporo do nadrobienia, bo niestety przez serwis WWW wcale nie mamy dużo większych możliwości.

W dodatkowych ustawieniach możemy np. włączyć sieć WiFi dla gości, ustawić jej ograniczenia w przesyle danych i czas, przez który będzie aktywna. Dobra wiadomość jest też taka, że dla gości router tworzy osobną podsieć (192.168.155.x) ale niestety dostęp do urządzeń ze standardowej sieci nadal jest możliwy jeśli znamy ich adres IP (z puli 192.168.3.x). Czyli sieć dla gości niby jest odcięta, ale jednak nie do końca. W opcjach zarządzania siecią WiFi też nie ma zbyt wiele ustawień. Można wybrać moc sygnału, sprawdzić na jakim kanale pracuje router (ale tylko w zakresie 2.4 GHz, to chyba "bug" w aplikacji) czy ustawić priorytet dla sieci 5 GHz. Podobnie jak w urządzeniach mesh, tutaj dla obu podsieci mamy tylko jeden SSID, router automatycznie odbiera najlepsze pasmo w danej sytuacji.

Nieco opcji konfiguracji zatem jest, ale chciałoby się więcej. Zaawansowani użytkownicy będą czuć się zawiedzeni, szczególnie jeśli chodzi o system QoS czy kontroli rodzicielskiej.

Huawei WiFi AX3 - obsługa przez WWW

Przez stronę WWW mamy nieco szersze możliwości konfiguracji. Nadal brakuje mi tu kilku funkcji, które są obecne w bardziej zaawansowanych routerach, ale z drugiej strony wygląda na to, że Huawei ma dobrze sprecyzowaną grupę odbiorców. Na pierwszej stronie mamy ładną grafikę, która pokazuje nam aktywne połączenie z internetem i liczbę aktywnych urządzeń podłączonych do routera.

Gdy wejdziemy do zakładki "Więcej funkcji" pojawi się możliwość konfiguracji bardziej szczegółowych parametrów, jak choćby ustawienia DHCP, możliwość konfiguracji VPN, dostępu do IPTV czy aktywowania wsparcia dla IPv6. Można też powiązać adres IP z adresem fizycznym karty, tak aby dane urządzenie za każdym razem dostawało ten sam adres.

W ustawieniach WiFi mamy też całkiem spore możliwości konfiguracji, począwszy od standardu w jakim dana sieć pracuje, przez szerokość kanału, a na wyborze kanału skończywszy.

Bardziej rozbudowana jest też kontrola rodzicielska, w serwisie WWW możemy poza limitem czasowym, filtrować też poszczególne adresy stron WWW dla konkretnych urządzeń, które można wybrać z listy. To całkiem przydatna funkcja jeśli mamy w domu dzieci. W usługach NAT znajdziecie natomiast możliwość przekierowania poszczególnych portów, tak aby mieć dostęp z zewnątrz. Huawei WiFi AX3 ma też wbudowaną zaporę sieciową, ale poza tym, że można ją aktywować, nie daje ona żadnych możliwości konfiguracji. Szkoda, potencjał w tym urządzeniu z pewnością jest, ale na ten moment chyba jest jednak nieco limitowany przez oprogramowanie. Miejmy nadzieje, że wkrótce się to zmieni wraz z kolejnymi aktualizacjami.

Nota bene, strona WWW do zarządzania routerem nie jest szyfrowana, dostępna jest tylko po "http", takie tam małe niedopatrzenie...

Huawei WiFi AX3 - wydajność i wrażenia z użytkowania

Zobaczmy zatem jak ten router spisuje się w praktyce. Do testów został użyty komputer ASUS ROG Zephyrus Duo z kartą w standardzie WiFi 6, a pomiary zostały wykonane w 3 punktach widocznych na poniższym planie. Router był ustawiony w jednym skrajnym punkcie mieszkania, odległość maksymalna od routera do punktu nr 3 to mniej więcej 10 metrów.

W punkcie oznaczonym nr 1, pomimo synchronizacji na 1,2 Gbps, czyli maksymalnej dla jednego kanału 5 GHz, przepustowość zmierzona programem iPerf wyniosła faktycznie około 310 Mbps, czyli nie jest to wartość powalająca na kolana, ale wystarczająca do wszystkich typowych zastosowań. Można by było oczekiwać jednak nieco więcej, Deco X60 potrafił w podobnych warunkach odnotować ponad 400 Mbps, ale pomiar był wykonany na innym komputerze (Razer Blade 15), więc trudno jednoznacznie stwierdzić, kto jest winny.

W punkcie nr 2 synchronizacja spadła do 721 Mbps, a faktyczna prędkość już tylko do 142 Mbps, nadal jednak jest to lepiej niż po LAN 100 Mbps i wystarczająco do lwiej części zastosowań.

Wreszcie w punkcie nr 3, czyli odległości około 10 metrów od routera, prędkość synchronizacji spadła do 272 Mbps, ale co ciekawe faktyczna szybkość transmisji wahała się od 120 do 140 Mbps, czyli nadal bardzo dobrze. Przy zasięgu zaledwie 2 na 5 kresek (cały czas w paśmie 5 GHz) jest całkiem nieźle.

Generalnie jeśli chodzi o zasięg do mieszkania, WiFi AX3 z powodzeniem wystarczy nawet w paśmie 5 GHz, które ma słabszą propagację niż 2.4 GHz. Dla urządzeń obsługujących standard WiFi 5, prędkość synchronizacji z tym routerem w paśmie 5 GHz to 866 Mbps, a to pozwala na osiągnięcie realnych transferów rzędu 250 Mbps przy pomiarze w punkcie nr 1. Postęp względem routera WiFi 5 jest raczej marginalny.

Huawei WiFi AX3 - podsumowanie

Podsumowując, Huawei WiFi AX3 to kandydat na bardzo fajny router obsługujący najnowsze standardy i trendy w tego typu urządzeniach. Na dzień dzisiejszy moim zdaniem ogranicza go trochę oprogramowanie, które mogłoby mieć nieco większe możliwości. To samo dotyczy aplikacji dedykowanej na smartfony, jej zaletą jest fakt, że działa bez zarzutu, ale mając kontakt z innymi podobnymi rozwiązaniami aż chce się więcej.

Jeśli zatem szukacie nowego routera to myślę, że warto się zainteresować modelem AX3, ale głównie w wersji Dual core, która kosztuje 249 PLN. Zyskacie wtedy urządzenie z dobrym zasięgiem WiFi, wsparciem dla przyszłościowego standardu WiFi 6 i wygodną konfiguracją przez aplikację. I nawet jeśli wydajność sieci WiFi pozostawia nieco do życzenia, to i tak należy pamiętać, że większość z naszych urządzeń obsługujących standard WiFi 5 i tak będzie tutaj działać lepiej, niż na waszym starym, domowym routerze.

Huawei WiFi AX3 Quad core

Orientacyjna cena: ~399 PLN

+ Prosta konfiguracja wstępna
+ Bardzo dobra wydajność
+ Przyjemny dla oka design
+ Bardzo atrakcyjna cena
+ 3 porty LAN 1 Gbps

- Ograniczone możliwości konfiguracji w aplikacji
- Nieszyfrowana strona WWW, na której podajemy hasło logowania

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu