Huawei

Rok Linuxa w 2020? Nie, to będzie rok Harmony OS od Huawei

Albert Lewandowski
Rok Linuxa w 2020? Nie, to będzie rok Harmony OS od Huawei
31

Rok Linuxa na dobrą sprawę nadszedł wraz z popularyzacją Androida oraz dominacją różnych dystrybucji Linuxa w sektorze HPC. Okazuje się jednak, że w 2020 roku to Harmony OS wygra z Linuxem w sektorze systemów operacyjnych.

Harmony OS włącza się do gry

Wypada zacząć od tego, aby wytłumaczyć, że Harmony OS nie był i nie jest stworzony z myślą tylko o smartfonach. Producent uznał już wcześniej, że warto rozwijać produkt z myślą o wszystkich platformach, w których firma się udziela. Z tego też względu Harmony OS pojawiać się będzie w telewizorach, Internecie Rzeczy, serwerach, laptopach, wearables czy smartfonach, choć naturalnie taki proces przejścia będzie wymagał sporo czasu. Inna sprawa, czy sami klienci będą zainteresowani taką migracją.

Sprawdź także: Czym jest Internet Rzeczy?

Jedna z wicedyrektorów, Joy Tan, podziewał w jednym z wywiadów, że Harmony OS to wyjątkowo lekki system z niezwykłymi funkcjami. Podkreślił również, że baza kodu jest mniejsza niż w przypadku rywali i jednocześnie ich oprogramowanie zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa. Trzeba jednak przyznać, że teraz to słowa bez pokrycia i bardzo trudne do zweryfikowania. W wywiadzie zaznaczył jeszcze jedną ważną rzecz. Mianowicie to, że Harmony OS będzie odmienne od Androida czy iOS i deweloperzy aplikacji będą mogli zrobić jedną aplikację na wiele urządzeń, nie tylko smartfonów. Przypominają mi się tu cały czas ambitne plany Microsoftu, z których nadal niewiele wychodzi.

Oczywiście będziemy obserwować rozwój Harmony OS. Przede wszystkim pod wielkim znakiem zapytania stała biblioteka z aplikacjami. Huawei rozwija od pewnego czasu własny sklep z programami App Gallery. Nie da się jednak ukryć, że jego zawartość jest skromniejsza niż Sklepu Play czy App Store, więc producent postanowił sprytnie do tego podejść. Rozwiązaniem wszystkich problemów miało stać się proste portowanie aplikacji z Androida przez ARK Compiler. Narzędzie to miało pozwalać deweloperom na szybkie i wygodne kompilowanie programów pod Harmony OS.

Brzmiało to zbyt dobrze, aby było prawdziwe. Na razie wiele firm ma problem z tym zadaniem i wielu chińskich deweloperów nie jest na razie w stanie nawet stworzyć demo z wykorzystaniem ARK Compiler. Niestety, pierwsze opinie na jego temat, które udało się zebrać Abacusowi, wskazują jasno na to, że mamy do czynienia z produktem dalekim od ukończenia. Co ciekawsze, ARK Compiler ma być rozwiązaniem open-source.

Potężna broń w ręku Huawei

Oprócz tego pojawiły się interesujące badania rynku przeprowadzone przez Counterpoint Research. Ujęto w nim udział procentowy poszczególnych systemów operacyjnych na urządzeniach takich jak smartfony czy komputery osobiste. Według badań, w 2020 roku pierwsza lokata będzie należeć do Androida (39%), a tuż za nim uplasuje się Windows (35%). Podium uzupełni iOS z wynikiem 13,87%, dalej będzie macOS (5,92%) i Harmony OS z rezultatem 2%. Oznaczałoby to, że wśród odbiorców indywidualnych Harmony OS wygrałoby z różnymi dystrybucjami Linuxa (0,77%). Dosyć zaskakujące stwierdzenie.

Sam Harmony OS ma być dostosowany do absolutnie każdego urządzenia i oferować łatwiejsze łączenie względem QNX czy Fuchsii od Google. Zobaczymy tylko, jak rynek to przyjmie.

źródło: Gizchina

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu