Microsoft

Gry z Xboksa na telewizorze i słabym komputerze - Microsoft może roznieść konkurencję

Konrad Kozłowski
Gry z Xboksa na telewizorze i słabym komputerze - Microsoft może roznieść konkurencję
43

Microsoft zdołał nie tylko dogonić Sony, ale ma teraz szansę by znacząco powiększyć przewagę nad japońską firmą, bo za jakiś czas w streamowane gry dla Xboksa zagramy na komputerach i konsolach, a może i nawet telewizorach.

Xbox Series X czy PlayStation 5? Mnie interesuje coś innego

Coraz mniej czasu dzieli nas od premiery konsol nowej generacji: Xbox Series X oraz PlayStation 5. Za nami mnóstwo ciekawych zapowiedzi i informacji, a także jeszcze więcej dyskusji na temat tego, która z firm zdoła przekonać do siebie większa liczbę graczy. Zwycięskie w poprzedniej generacji Sony zdaje się dość opieszale podchodzi do debiutu nowej konsoli, na co dobitnie wskazał w swoim tekście Kamil pisząc: Sony, obudź się! Sprzedaj nam w końcu jakieś dobre wieści o PlayStation 5! Nie sposób nawet dziś nie przyznać mu racji, po tym jak poznaliśmy szczegóły na temat dostępności i cen gier dla PlayStation 5. Ale tutaj sprawa pozostaje otwarta, bo klienci dopiero będą podejmować decyzję o wyborze i zakupie, za to ja skupiłbym się na obszarze, który przez Sony został totalnie zaniedbany, a wkrótce Microsoft może być nie do doścignięcia.

PlayStation 5 jest ogromna! Tak wygląda kolos w porównaniu z innymi konsolami

Granie w chmurze - streamowane gry Xbox na komputerach i konsolach

Uruchomiona usługa Granie w chmurze, która stała się częścią abonamentu Xbox Game Pass Ultimate, pozwala na granie w wybrane tytuły z Xboksa na smartfonach i tabletach. Jak na razie na Androidzie, ale niedługo również będzie to najwyraźniej możliwe na iPhonie i iPadzie. Na tych urządzeniach Microsoft jednak nie poprzestanie, bo jedna z ostatnich wypowiedzi Phila Spencera, szefa Xboksa, wskazuje, że firma będzie dążyła do uruchomienia streamingu gier na konsolach Xbox oraz komputerach. W cytacie pada stwierdzenie w odniesieniu do "pecetów", ale niewykluczone, że Microsoft przygotowałby nawet aplikacje dla macOS, by posiadacze MacBooków i iMaków również mieli możliwość zagrania w gry z Xboksa dzięki streamingowi.

Deklaracja Spencera działa na wyobraźnię, bo w czasie, gdy PlayStation Now już funkcjonowało, projekt Microsoftu był w powijakach. Gdy grałem w Uncharted na komputerze z Windowsem, xCloud było dopiero obiektem plotek i przecieków. PlayStation Now nie stało się usługą globalną, omija takie rynki jak polski (gdzie, co widać jak na dłoni, króluje marka PlayStation), a Microsoft kroczek po kroczku szykowało się do uruchomienia czegoś naprawdę super.

Microsoft przebudził się i pokazuje, że Sony nie ma prawa spać spokojnie

Można powiedzieć, że to porażka firmy z Redmond w poprzedniej generacji konsol była motywacją do jeszcze bardziej wytężonej pracy nad nowymi rozwiązaniami, ale widać też, że Microsoft chce zaoferować nam coś nowego, stworzyć inny model budować swoją pozycję na rynku gier nie wykorzystując tylko dotąd istniejących możliwości. Kompleksowość i dostępność subskrypcji usług, gier oraz platform sprawia, że nawet nie kupując konsoli Microsoftu, będziemy mogli skorzystać z jego oferty.

Znamy już polskie ceny za Xbox All Access z konsolą Xbox Series S i X oraz grami w abonamencie

Już teraz gry z Xboksa trafiają do Sklepu Microsoft i można w nie zagrać na komputerze, ale w przypadku niespełnienia wymagań przez maszynę za jakiś czas będzie można wybrać streaming i problem nie będzie tak odczuwalny. Już dzisiaj można to przetestować na przykładzie NVIDIA GeForce Now, dzięki której uruchamianie (naj)nowszych na kilkuletni laptopach odbywa się bezproblemowo.

Do grania potrzebny tylko smart TV i kontroler

Subskrypcja w połączeniu z szybkim Internetem zastąpi dodatkowe pudełko, czyli konsolę

Tym bardziej, że za jakiś czas może ziścić się wizja, o której mówiono i pisano jakiś czas temu, gdy na jaw miały wyjść informacje o rozmowach i współpracy Microsoftu z Samsungiem. Na telewizorach smart TV tej drugiej firmy miałaby bowiem zagościć aplikacja Xbox, dzięki której streamowalibyśmy gry z katalogu Game Passa Ultimate zupełnie tak samo jak teraz na smartfonach. Dla części klientów byłaby to najbardziej przystępna metoda i najprostsza droga do pozostania graczem, bo potrzebny byłby tylko odpowiedni kontroler.

Którą konsolę kupicie? Mało gier oraz ich ceny nie zachęcają

Rozgrywka pomiędzy nowym Xboksem i nowym PlayStation będzie ciekawym zjawiskiem do obserwowania, ale nasze oczy powinny być też zwrócone na następny rozdział grania, czyli chmurę. Sam nie jestem zwolennikiem rezygnowania z urządzeń i fizycznych wydań gier/filmów/albumów, ale współistnienie kilku różnych rozwiązań daje nam swobodę i możliwości, które kiedyś były w sferze marzeń. Imponuje mi to, co robi Microsoft z Xboksem i mocno trzymam kciuki, by Sony otrząsnęło się z letargu i podjęło stosowne działania odnośnie usługi PlayStation Now.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu