Microsoft

Aplikacje x64 w Windows 10 wreszcie zadziałają na procesorach ARM

Kamil Pieczonka
Aplikacje x64 w Windows 10 wreszcie zadziałają na procesorach ARM
9

Windows na procesorach ARM nie ma zbyt wiele szczęścia. Wiele projektów takich jak Windows RT czy nawet Windows Phone już nie istnieje, ale Microsoft wydaje się nie poddawać w swoim dążeniu do oswojenia platformy ARM. I wreszcie dokonuje znaczącego postępu.

Aplikacje x64 zadziałają na procesorach ARM

Korzystając z okazji jaką jest premiera drugiej wersji komputera Surface Pro X Microsoft zapowiedział szereg nowości jakie czekają platformę ARM w przyszłości. Chodzi tu między innymi o natywną  obsługę większej liczby aplikacji i wprowadzenie wreszcie wsparcia dla programów 64-bitowych. W najnowszym wpisie na blogu Windows szef projektu - Panos Panay, zapowiada, że już w listopadzie zostanie udostępniona aktualizacja Windows 10 dla tzw. insiderów, która wprowadzi na urządzeniach z procesorami ARM wsparcie dla aplikacji x64.

To jeden z największych zarzutów w stronę Surface Pro X i innych tego typu komputerów, bo ograniczenie do emulacji tylko aplikacji 32-bitowych mocno ogranicza liczbę programów, które można uruchomić na takim urządzeniu. Nadal będzie to jednak tylko emulacja i wydajność może pozostawiać nieco do życzenia, ale teraz przynajmniej każdy będzie mógł to sprawdzić. Nie wiadomo jeszcze jednak kiedy rozwiązanie to trafi do oficjalnej wersji systemu Windows, jeśli testy się powiodą to nie powinno to trwać zbyt długo.

Microsoft nie zamierza też na tym poprzestać, już teraz ma kilkanaście aplikacji, które działają na procesorach ARM natywnie, a wkrótce dołączą do nich kolejne, jak chociażby popularne narzędzie do pracy grupowej - Microsoft Teams. Swoich poprawek doczekała się również przeglądarka Microsoft Edge, która ma działać jeszcze sprawniej, zużywać mniej zasobów i zapewnić dłuższą pracę na baterii. Wygląda więc na to, że nowy Surface Pro X poza mocniejszym procesorem i większą ilością pamięci RAM (nawet 16 GB) zyska też lepszy pakiet aplikacji. To istotna zmiana, która będzie miała duży wpływ na popularność tego urządzenia, które przecież do najtańszych nie zależy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu