Gry

Gry na PS4, które musisz mieć!

Kamil Świtalski
Gry na PS4, które musisz mieć!
39

PlayStation 4 to niewątpliwie wygrany tej generacji konsol. Na tej platformie niemal co miesiąc pojawia się jakiś hit, którego nie można przegapić, dlatego regularnie pytacie nas od czego warto zacząć. No to proszę — oto lista kilku tytułów, których — naszym zdaniem — nie może zabraknąć w Waszych bibliotekach gier na PS4! 

Gry na PS4, które musisz mieć!

Jak zwykle przy takich zestawieniach, lista jest jak najbardziej subiektywna. Przy ich wyborze kierowałem się... głównie jakością gier, dlatego nie zdziwcie się, że wiele z nich to produkcje multiplatformowe. Uważam jednak, że są to na tyle dobre tytuły, że każdy posiadacz PlayStation 4 znać je po prostu musi!

Bloodborne

Ociekającemu gotycko-wiktoriańskim mrokiem RPG akcji od From Software udało spełnić oczekiwania fanów serii Dark Souls -- a nie było to łatwe. Akcję w Bloodborne obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby i na każdym kroku toczymy wymagające dużo wyczucia pojedynki. Mroczny świat do którego zapraszają nas twórcy skrywa wiele tajemnic i masę niebezpieczeństw. Przy tym jest grą przemyślaną i świetnie zaprojektowaną. Wymagającą od gracza uwagi, odpowiedniej taktyki i w dłuższej perspektywie — także umiejętności. Prawdziwa perełka i jedna z tych produkcji na wyłączność, dla których kupuje się nową platformę do grania. Jeżeli zatem lubicie produkcje wymagające i wciągające na wiele długich godzin -- Bloodborne powinien czym prędzej znaleźć się na Waszej półce!

Dying Light

Dying Light czyli zmagania z całymi zastępami zombie w trybie parkour od rodzimego Techlandu. Rozświetlony świat, w którym na każdym kroku czeka na nas wiele niebezpieczeństw. Na szczęście twórcy obdarowali nas całym zestaw umiejętności, które pomagają nam przetrwać. Nie szykujcie się jednak na duże ilości walk -- w każdej sytuacji szukajcie dziury, która pozwoli wam uciec. Jeszcze mi za tę wskazówkę podziękujecie, uwierzcie!

Grand Theft Auto V (GTA V)

Tak, tak -- doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że GTA V zadebiutowało na poprzedniej generacji. Ale porównując wersję dla PlayStation 3 i PlayStation 4 -- ta pierwsza wydaje się uboższą krewną. Otwarte światy tworzone przez Rockstar Games od samego początku urzekały tym, jak bardzo są żywe i dopracowane. Tym razem ekipa zaserwowała nam jeszcze więcej możliwości wyboru. Bohaterowie których przedstawiła mimo upływu lat wzbudzają niesamowicie dużo emocji. Tak, to Grand Theft Auto na które czekaliśmy przez te wszystkie lata i nie da się ukryć, że wersja na współczesną generację konsol jest tą, którą powinniście wybrać!

Horizon: Zero Dawn

Jeden z największych hitów tego roku na wyłączność PlayStation 4 to niewątpliwie Horizon: Zero Dawn. To wielki pokaz mocy PlayStation 4 Pro, ale przede wszystkim świetna gra akcji prosto od Guerilla Games (m.in. seria Killzone). Postapokaliptyczny (otwarty) świat który przemierzamy wcielając się w Aloy jest niezwykle żywy i niebezpieczny. To także miejsce pełne tajemnic i pytań, na które będziemy się starali znaleźć odpowiedzi podczas naszej podróży.

InFamous: Second Son

InFamous: Second Son to jeden z pierwszych naprawdę dużych hitów na konsolę Sony. Sucker Punch Productions po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i zaserwowali nam fenomenalną kontynuację swojej serii. Tym razem InFamous wygląda nie tylko piękniej, ale daje nam znacznie większą dowolność. Przemierzamy w niej znane nam już z poprzednich odsłon miejsca, które teraz prezentują się jeszcze lepiej -- a dopracowane oświetlenie i moc PlayStation 4 pozwoliły wznieść na wyższy poziom nie tylko aspekty wizualne, ale także mechaniki. Dopieszczony system walki i jeszcze przyjemniejsze poruszanie się po wirtualnym Seattle.

NieR:Automata

Produkcja wydana przez Square Enix spotkała się z dużo cieplejszym przyjęciem, niż spodziewał się wydawca. Tak, jest to sequel. Ale jeden z tych, grając w który bez znajomości poprzednich odsłon stracicie tylko trochę smaczków, nic poza tym. Bo NieR:Automata to przepiękna gra, która nie tylko świetnie wygląda. To przede wszystkim produkcja która bawi się konwencją, drwi z gracza, potrafi wodzić go za nos. To gra, którą przechodząc trzykrotnie (!), przechodzimy tak naprawdę w całości -- i spokojnie, nie oznacza to, że trzy razy robimy to samo. To w końcu zabawa z dopieszczonym systemem walki, za który odpowiadają ojcowie Bayonetty. Ścieżką dźwiękową, którą nuci się długo po zakończeniu zabawy. A co najważniejsze -- historią, która zostaje w nas na długo. Czy naprawdę potrzebujecie lepszej rekomendacji?!

Podróż

Jeden z tych tytułów, który wyróżnia się na tle całej reszty. Dlaczego? Ano po pierwsze -- nie jest to tytuł AAA, a rzecz mała. To przygoda, która nie pochłonie nie zajmie nam więcej niż dwóch godzin. Całość da się ukończyć w jedno popołudnie. Co więcej -- swój debiut zaliczyła na poprzedniej generacji konsol Sony. Wciąż jednak uważam, że na miejsce w tym zestawieniu w stu procentach zasłużyła. Podróż to niezwykła historia, której twórcy postawili na nietypową mechanikę interakcji z graczami z całego świata. Całość zamknęli w czarującej oprawie, a jakby tego było mało — jeszcze okrasili fenomenalną muzyką Austina Wintory'ego, tworząc niesamowity klimat. To jedna z tych gier, do których się wraca -- bo za każdym razem nasza Podróż jest zupełnie inną. Wszystko przez napotykanych na naszej drodze bohaterów, którzy czynią ją na swój sposób wyjątkową...

The Order 1886

The Order 1886 to jedna z produkcji której jakość stała na naprawdę przyzwoitym poziomie. To jednak okazało się niewystarczające... dlaczego? Bo tytuł -- choć wygląda świetnie i w praktyce jest naprawdę fajną, klimatyczną, strzelaniną -- okazał się za krótki, by wydać na niego ponad 250 złotych. I to długość produkcji zestawiona z jej ceną była największym "ale", jakie mieli w związku z nią odbiorcy. Poza tym to naprawdę kawał świetnej przygody, gdzie pomiędzy eksploracją i walką czeka na nas solidna dawka sekwencji QTE. Obecnie tytuł ten często można spotkać na wyprzedażach za kilkadziesiąt złotych -- i jeżeli nań natraficie, to nie zastanawiajcie się ani chwili. To jedna z zaległości, którą naprawdę warto nadrobić!

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Naughty Dog od lat serwują nam jedne z najbardziej dopracowanych gier. Ojcowie Crasha Bandicoota po raz kolejny udowodnili, że przygody Nathana Drake'a nie tylko wciągają, ale na długo zapadają w pamięć. Oczekiwania pokładane w Uncharted 4: Kres Złodzieja były ogromne, na szczęście udało się je spełnić. Jest więcej, lepiej, ładniej i mimo tego — gra wciąż ma w sobie ten feeling Indiana'y Jonesa, za którą ją pokochaliśmy przy debiucie!

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Jestem przekonany, że akurat tej gry nikomu przedstawiać nie trzeba. Rodzima ekipa z CD Projekt RED wiedziała, że poprzeczka zawieszona jest niezwykle wysoko -- bo drugi Wiedźmin pokazał, że znają się na rzeczy. Tym razem jednak dostarczyli nam grę kilka poziomów wyżej. I mimo że od jej premiery minęły już ponad dwa lata -- to podawana jest we wszelkiej maści zestawieniach jako jeden z najpiękniejszych i najbardziej dopracowanych przykładów otwartych światów. Każdy kto dał szansę przygodom Geralta z całą nie ma wątpliwości, że w pełni zasłużenie. Wiedźmin 3: Dziki Gon to jedna z najlepszych gier RPG dostępnych na rynku i wszystko wskazuje na to, że przez długi czas ten stan rzeczy się nie zmieni!

Jakie gry na PS4 jeszcze trzeba znać?

Zależało mi na tym, aby wpis ten był wartościowy dłużej, niż do najbliższej jesieni — dlatego nie wspominałem tutaj o seriach takich jak FIFA, NBA, Call of Duty czy Battlefielda. To wszystko klasyki, które -- wierzę -- są Wam doskonale znane. Oferujące masę frajdy zarówno w pojedynkę, jak i zabawie ze znajomymi. Jednak z każdą kolejna odsłoną oferują zestaw nowości, dlatego wierzę, że FIFA 18 będzie jeszcze lepsza niż poprzednia -- a Call of Duty które z futurystycznych klimatów powraca do czasów II Wojny Światowej już teraz wzbudza ogromnie dużo emocji...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu