Google

[Aktualizacja] Chrome na Androida wzbogacił się o niezwykle wyczekiwaną funkcję, nareszcie!

Piotr Kurek
[Aktualizacja] Chrome na Androida wzbogacił się o niezwykle wyczekiwaną funkcję, nareszcie!
21

Google rozwija swoją przeglądarkę w czterech kanałach dystrybucyjnych — canary, dev, beta i w wersji stabilnej. Trzy pierwsze służą przede wszystkim do testowania nowości, jakie firma z Mountain View szykuje dla swoich użytkowników. Droga z wersji Canary do ten stabilnej jest długa i żmudna, ale w momencie, gdy funkcje te trafiają w nasze ręce, szybko zapominamy o długim czasie oczekiwania.

O tym, że Google szykuje małą rewolucję w zarządzaniu otwartymi stronami w Androidowej wersji Chrome, wiedzieliśmy od dłuższego czasu. Konrad w swoim tekście Chrome potrzebuje tej nowości, a ja wyczekuję jej najbardziej ze wszystkich użytkowników z listopada ubiegłego roku wspominał o pojawiających się informacjach na temat grupowania kart. Te, początkowo trafiły do użytkowników testowej wersji Chrome Canary w marcu tego roku, jednak nie do końca działały poprawnie. Dziś, niecałe dwa miesiące później, grupowanie kart trafia do stabilnej wersji przeglądarki — choć jak to w aplikacjach Google bywa, nie każdy będzie mógł z nich skorzystać od razu.

Zobacz też: Nowe gesty w stabilnej wersji Chrome i kolejne rozwiązania w testowym Canary

Grupowanie kart w Chrome w wersji na Androida już dostępne


Google udostępniło najnowszą wersję stabilnej odsłony Chrome w wersji na urządzenia z Androidem już wczoraj. Oprócz wprowadzenia narzędzia przetłumacz pozwalającego na tłumaczenie całych stron na różne języki, niektórzy użytkownicy zauważyli zmiany w obrębie kart. To znane z dystrybucji Canary grupowanie, które w chwili obecnej pozwala na tworzenie osobnych grup dla otwartych lub nowo otwieranych stron i łatwe nimi zarządzanie z poziomu okna otwarte karty. Google nie włączyło tego rozwiązania wszystkim użytkownikom jednocześnie — tego typu aktualizacje wprowadzane są falowo, po stronie serwera. Jeśli nie zauważyliście tych zmian u siebie, łatwo możecie je aktywować. Wystarczy w pasku adresu wpisać komendy chrome://flags/#enable-tab-groups oraz chrome://flags/#enable-tab-grid-layout i je aktywować, by móc korzystać z nowej funkcji.

Aktualizacja 27.05. Kolejne zmiany w wyświetlaniu grup kart

W Google Play zadebiutowały kolejne wersje rozwojowe Google Chrome. W Chrome Dev v76.0.3800.0 i Chrome Canary v76.0.3805.0 pojawiły się nowe rozwiązania zmieniające nieco zachowanie grup kart. Po aktywowaniu flagi chrome://flags/#enable-tab-groups-ui-improvements i dwukrotnym zresetowaniu przeglądarki wystarczy otworzyć okno otwarte karty i wybrać konkretną grupę. Ta się rozwinie i umożliwi szybki i wygodny wybór znajdującej się grupie strony. Wyłączenie flagi powoduje, że przy wybraniu danej grupy otwiera się ostatnio wyświetlana witryna, a jedyną możliwością przełączania się między pozostałymi kartami jest pasek wyświetlany na dole ekranu.

W chwili obecnej wciąż nie ma możliwości wyłączenia grupowania kart i łączenia kilku grup w jedną. Zabrakło też pojedynczego dodawania kart do istniejących grup. Te funkcjonalności mogą pojawić się w kolejnych wersjach Chrome Dev i Chrome Canary. Jak widać na powyższym obrazku, wprowadzone zmiany spowodowały pewne problemy — w Chrome Canary przestały być wyświetlane podglądy wszystkich kart.


Chrome Canary z nowym wyglądem?

W nowej wersji Chrome Canary z aktywowanymi flagami dla grupowania kart, zachodzą spore zmiany w całym interfejsie przeglądarki. Pasek nawigacyjny wraz z dostępem do podstawowych narzędzi, jakimi są strona domowa, udostępnij, wyszukaj, karty i więcej przeniesiony zostaje na dolną krawędź ekranu, który zanika przy przewijaniu otwartych stron. Na górze pozostaje wyłącznie pasek wyszukiwania/wpisania adresu internetowego. Czy to celowe działanie, czy błąd w wyświetlaniu narzędzi dedykowanym zarządzaniu kartami? Odpowiedzi przyniosą kolejne aktualizacje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu